فواید آموزش زبان دوم به کوکان

چرا کودکان ما باید زبان دوم را یاد بگیرند؟

ممکن است خیلی از والدین با خواندن این مقاله با خود بگویند که من چرا باید اصلا زبان انگلیسی را به فرزند خود یاد بدهم؛ و فواید آموزش زبان دوم به کودکان برای آن ها غیر ملموس باشد. آن ها ممکن است معتقد باشند که کودک من در حال یادگیری زبان مادری خود است و باید تمرکز خود را بر آن قرار دهد؛ همچنین فرزند من به بازی، حساب کردن و کتاب خواندن نیز باید بپردازد؛ آموزش زبان دوم تنها یک بار اضافی شناختی بر مغز کودک من است؛ پس من نمی خواهم فرزندم زبان دوم را یاد بگیرد. 

اما خبر خوب برای شما والدین عزیز این است که آموزش زبان انگلیسی در کودکی کاملا به صورت طبیعی و خود به خود صورت می گیرد و نیازی به تلاش زیاد ندارد. 

بین سنین 0 تا 3 سال کودک به راحتی زبان انگلیسی را یاد می گیرد زیرا مغز در انعطاف پذیرترین حالت خود قرار دارد. در واقع نوزادان 6 ماهه به راحتی می توانند بین دو زبان سوئیچ کنند؛ آن ها به همان راحتی که راه رفتن را یاد می گیرند می توانند زبان دوم را نیز یاد بگیرند. در مطالعاتی که در ایلات متحده انجام شده است نشان داده که 27% کودکان زیر 6 سال به زبانی به جز زبان مادری خود حرف می زنند و یادگیری زبان دوم هیچ تاثیر منفی بر یادگیری زبان مادری و یا دیگر مهارت های آن ها نگذاشته است. 

یادگیری زبان انگلیسی در سنین بالاتر، ما را ملزم می سازد تا قوانین و دستورالعمل ها را یاد بگیریم و همین امر و بالا رفتن سن می تواند یادگیری را برای ما سخت سازد اما این قانون در مورد کودکان صادق نیست؛ آن ها به راحتی و بدون توجه به ساختار و گرامر یاد می گیرند. خوب است که بدانید کودکان تا سن 8 سالگی هم از انعطاف پذیری بسیار بالایی در گفتار و گوش خود برخوردارند و به همین دلیل می توانند بین زبان خود و زبان مادری تفکیک دهند و آن را راحت تر یاد بگیرند.

اما قبل از خواندن ادامه مقاله ما یک خبر خوب دیگر هم برای همه شما داریم و آن اینکه ما متدی را به شما معرفی می کنیم که بدون محدودیت سنی بتوانید در کمتر از یک ماه به تمامی مکالمات انگلیسی مسلط شده و از یادگیری خودتون لذت ببرید.

میگی نه نگاه کن:

آموزش زبان انگلیسی بدون فراموشی

 

پس وقتی کودک و نوجوان ما توانایی یادگیری چند زبان را به صورت همزمان دارد؛ چرا به او یاد ندهیم؟ این امر مزایای بسیار زیادی دارد؛ از جمله اینکه:

  • کودکان دو زبان به راحتی می توانند تمرکز و توجه خود را از یک موضوع و یک زبان به موضوع و زبان دیگری تغییر دهند. همین تمرکز یکی از مشکلاتی است که در پایه های ابتدایی برای والدین و کودک مشکل ساز می شود اما کودکان دو زبانه این کنترل را بر توانایی شناختی خود دارند و به راحتی می توانند توجه خود را کنترل کنند. این تداخل در زبان به ماهیچه های مغزی کمک می کند تا خود را بیشتر در معرض چالش قرار داده و خود را تقویت کنند. در واقع ایجاد یک نوع تعارض در مغز است. این تعارض و پیروزی بر آن و بهره بردن از آن تنها در سنین پایین امکان پذیر است. 
  • کودکان دو ربانه در حل مسله توانایی بیشتری دارند. مطالعات در سال 2004 نشان داده اند که کودکان دو زبانه توانایی بیشتری نسبت به کودکان تک زبانه در جداسازی اشیاء و دسته بندی آن ها براساس شکل و رنگ دارند. 

این امر نشان می دهد که دو زبانه بودن مرکز فرماندهی مغز را بهبود می بخشد و به همین دلیل به فرد توانایی برنامه ریزی، حل مسئله و سایر امکانات ذهنی مانند به خاطر سپاری را می بخشد و آن ها را تقویت می کند.

  • کودکان دو زبانه تفکر انتقادی بهتری دارند .
  •  خلاقیت بیشتری دارند.
  • مغز انعطاف پذیرتری دارند.

درست است که یادگیری زبان دوم برای کودکان آسان تر است؛ اما یادگیری آن می تواند برای بزرگتر ها هم شامل یک سری مزایا باشد. مطالعات نشان داده است که افراد بزرگسال دو زبانه تمرکز بیشتری دارند و دیرتر به آلزایمر دچار می شوند و حتی در آن ها مانع از آلزایمر می شود.

این افراد واکنش سریعتری نسبت به همتایان خود که یک زبانه هستند دارند. کسانی که می خواهند سخنرانی کنند؛ دو زبانه بودن به آن ها اعتماد به نفس بیشتری می دهد و بیان بهتری پیدا می کنند و در ضمن می توانند اطلاعات را به راحتی به خاطر بسپارند. 

به یاد داشته باشید که یادگیری زبان دوم نه در شما و نه در کودک شما هیچ گونه تداخل و حواس پرتی ایجاد نخواهد کرد؛مخصوصا در کودکان و نوجوانان شما زیرا مغز آن ها به اندازه ی کافی انعطاف پذیر است.  

اگر بخواهیم مزایای دو زبانه بودن را برای شما و فززندتان به صورت خلاصه بیان کنیم به این شکل است:

اجتماعی

کودکان دوزبانه مهارت های ارتباطی بهتری پیدا می کنند و بیشتر احساس همدردی با دیگران می کنند.

فرهنگی

کودکان دو زبانه احساس شدیدی از هویت فرهنگی خود پیدا می کنند که می تواند سلامت روانی آنها را بهبود بخشد و یک احساس قوی از ارزش شخصی را ایجاد کند.

سلامتی

مطالعات جدید نشان می دهد که افراد دو زبانه اگر سکته مغزی داشته باشند زودتر بهبود می یابند و دیرتر دچار زوال عقل می گردند.

عملکرد مغز

همانطور که گفته شد دو زبانه بودن عملکرد کلی مغز را در رابطه با تفکر انتقادی، حل مسئله و توانایی شناختی بهبود بخشیده و آن را تقویت می کند. 

فرصت های شغلی

افراد دوزبانه طیف وسیعی از فرصت های شغلی را دارند که برای افراد یک زبانه ممکن است در دسترس نباشد. 

لطفا اگر از این مقاله لذت بردید آن را برای دوستان خود هم بفرستید و اگر انتقاد و یا پینشهادی نسبت به این مقاله و یا مقالات دیگر ما دارید در زیر همین پست برای ما بنویسید. مشتاقانه منتظر خواندن دیدگاه های شما عزیزان همیشه همراه هستیم.

شما چه نظری دارید؟