آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

روز به روز به تعداد والدینی که می خواهند به فرزندان خود زبان بیاموزند افزوده می شود. در واقع آن ها معتقدند که هر چه زودتر فرزند آن ها این زبان جهانی را یاد بگیرد؛ بهتر است. مهمترین عامل موفقیت کودکان، علاقه و تشویق والدین آن هاست فارغ از اینکه سن آن ها چقدر باشد. بنابراین آن ها بر پیشرفت فرزندان خود در این زمینه چه کارهایی می توانند انجام دهند؟ آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل برای کودکان می تواند برای بسیاری از والدین چالش برانگیز باشد اما با این مقاله و مقالات مشابه ما دردسر شما را کم خواهیم کرد پس با ما همراه باشید و ما را به دوستان خود معرفی کنید. 

روش های آموزش زبان خارجی برای کودکان :

خودتان انگلیسی یاد بگیرید:

جواب ما به این پرسش که چگونه آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل را انجام دهیم راه کارهایی است که در ادامه می آیند. برای ایجاد یک نگرش مثبت نسبت به یادگیری، و نسبت به انگلیسی به عنوان یک زبان، بهترین کار این است که از خودتان شروع کنید در واقع خودتان نقطه شروع خوبی برای یادگیری فرزنداتان هستید. اگر فرزندتان را به کلاس انگلیسی می فرستید، چرا شما هم به او نمی پیوندید؟ یادگیری زبان انگلیسی با هم یک روش عالی برای گذراندن وقت با فرزندان و ایجاد نگرش مثبت نسبت به یادگیری و صحبت کردن به یک زبان دیگر است.

به زبان انگلیسی بازی کنید:

کودکان به طور طبیعی هر چیزی را در اطراف خود به صورت طبیعی و بدون مداخله بزرگترها یاد می گیرند؛ این کار را هم از طریق بازی و انجام اشتباهات بسیار می آموزند. پس سعی کنید زبان انگلیسی را نیز مانند زبان مادری آن ها با بازی همراه کنید. تا بتوان آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل را بهتر و شادتر پیش برد.

کتاب داستان های خوب را به انگلیسی برای آن ها بخوانید:

تهیه کتاب ها خوب با زبان های مختلف کار سختی نیست و می توانید به راحتی آن ها را دانلود کنید. مطمئن باشید فرزندان شما زیاد درگیر چیزی که شما می گویید نیستند و بیشتر دوست دارند تا با اشکال آن ها درگیر باشند و همچنین مراسم کتاب خوانی شب را بیش از هر چیزی دوست دارند پس می توانید به راحتی لغات و گرامرهایی را که می خواهید به آن ها آموزش دهید.

همه ما کتاب های خوبی را در دوران کودکی خود خوانده ایم و هنوز هم بعد سال ها محتوا و داستان آن ها را به یاد داریم پس مطمئن باشید کتاب های داستان می توانند یکی از بهترین فرصت ها برای یادگیری زبان انگلیسی باشند.

کودکان در معرض یادگیری باشند:

 تفاوت بسیاری زیادی در یادگیری ایجاد می شود وقتی کودکان را در معرض آن محتوا قرار دهید. همه ما سالیان زیادی را صرف رفتن به کلاس های زبان و یا یادگیری گرامر و لغت در کتاب های انگلیسی کرده ایم. هر روز کلی کتاب را زیر و رو می کردیم تا معنی چند لغت را پیدا کنیم و آن ها از بر کنیم و آنچه که از ان به دست می آمد یک امتخان و بعد فراموشی برای همیشه بود. پس بهتر است یادگیری های اولیه کودک را به جای صریح درس دادن، او را در معرض زبان ناگلیسی قرار دهیم یعنی محیط او را از زبان انگلیسی اشباع کنیم. 

همانطور که کودکان زبان اول خود را یاد می گیرند، یعنی در معرض گوش دادن به همه ی پیرامون خود هستند، جمع آوری اطلاعات و سپس استفاده از آن ها، فرآیندی باورنکردنی را پشت سر می گذارد. کودک نخستین بار که آن را می شنود، از کلمه “teddy” تقلید نمی کند، بلکه در عوض، این کلمه را بارها و بارها توسط افراد مختلف شنیده است، کاربردهای مختلف آن را می داند و در نهایت می داند که به چه چیزی می گویند teddy، همین امر باعث می شود تا یک کلمه ملکه ذهن شود. 

گوش دادن به رادیو که افراد مختلف با لهجه های مختلف در ان حرف می زنند و یا پادکست هایی که امروزه در شبکه های اجتماعی پخش می شود می تواند در هنگام صرف شام آن را پخش کنید.

با صدا آزمایش کنید:

در سنین کودکی اگر افراد با صداها و لهجه های مختلف روبرو نشوند در سنین بزرگسالی تشخیص لهجه ها و زبان ها برای آن ها مشکل خواهد شد؛ پس برای تسلط بیشتر بهتر است افراد در معرض این آزمایشات و لهجه ها و صداها قرار بگیرند.

به همین دلیل موسسات آموزش زبان در سراسر جهان برنامه های واجی را معرفی می کنند که طی 10 سال گذشته در سیستم آموزش زبان انگلیسی رایج شده است. برنامه های آوایی در ابتدا برای پشتیبانی از خواندن و نوشتن از طریق صداها و حروفی که با آن ها همراه هستند طراحی شده اند. سپس کودکان شروع به تلفیق صداها برای ایجاد کلمات کردند و همین امر پایه ای شد تا اعتماد به نفس کودکان برای نوشتن و خواندن های بعدی افزایش پیدا کند. 

ما می توانیم در مورد کمک به کودکان در ایجاد صداها ، که ممکن است با زبان اول کودک متفاوت باشد ، از طریق فعالیت های واجی مبتنی بر تکرار زیاد ، چیزهای زیادی بیاموزیم. کلمات جدیدی را که 3 حرفی ستند و با B  شروع می شوند را در اختیار آن ها قرار دهید و سپس حروف اول و یا آخر آن ها را تغییر دهید و به آن ها بگویید که سعی کنند جمله بسازند.

حرفه ای شوید:

 کودکان عاشق هر کاری هستند که در آن نقاشی و چسباندن و برش این جور چیزها باشد، فعالیت های مختلف را از آن ها بخواهید اما به زبان انگلیسی. مثلا رنگ زدن دفتر مهدکودک و یا برش کاغذ. با آن ها به زبان انگلیسی صحبت کنید ولی لازم نیست فعالیتی که آن ها انجام می دهند مربوط به انگلیسی باشد. 

?‘Could you pass me the glue, please’;

‘Thank you’

?‘Why don’t you paint a picture’

?‘Can you help me tidy up’

این نوع عبارات برای آموزش زبان انگلیسی بسیار کمک کننده هستند. مثلا با فرزند خود کیک بپزید و دستور پخت آن را به زبان انگلیسی پخش کنید و به این ترتیب با لغات مختلف برای آشپزی که در عین حال ساده هم هستند آشنا می شوید. 

با هم آهنگ بخوانید:

آهنگ ها به طور همزمان چند مهارت را در کودکان تقویت می کنند به طوری که نمی توان به تنهایی چنین کاری را برای آن ها انجام داد. آنان با آهنگ می توانند لحن و شعر و ریتم و همچنینجملات کامل را یاد بگیرند و بدانند که هر جمله را با چه لحن و حالتی بیان کنند و همین امر اعتماد به نفس را در آنان افزایش می دهد. 

آرام باش

اگر فرزند شما اشتباه کرده یا بلافاصله شروع به صحبت کردن نکند، نگران نباشید. مغز باید طی فرایند یادگیری زبان فرایندی از رمزگشایی و یافتن الگوی را طی کند. تولید زبان معمولاً پس از مدت طولانی گوش دادن و تفکر آغاز می شود.

شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد كودكانی كه به طور یكباره در معرض زبان های مختلف زیادی قرار دارند، ممكن است برای قرار دادن تمام اطلاعات به زمان كمتری نیاز داشته باشند. بنابراین شاید در مدرسه کودکی که اطلاعات جدید را با یک زبان سوم یا احتمالاً چهارم یاد می گیرد، ممکن است کمی پشت کودک باشد که همان اطلاعات جدید را به زبان اول و تنها خود اداره می کند.

در حقیقت ، یکی از دوستان خوب من به تازگی به من گفت که معلم دختر پنج ساله و دو زبانه اش ناامید است که او با صدای بلند در کلاس نمی خواند. وقتی از دخترش پرسیدیم که چرا این کار را نمی کند، می گوید دوست ندارد چون می داند هجی و اصطلاحات انگلیسی و اسپانیایی متفاوت است و نمی خواهد اشتباه کند. این برای من مثل یک بچه واقعاً باهوش به نظر می رسد! نگران نباشید، کودک چند زبانه به زودی بدون هیچ گونه کمکی یاد می گیرد. 

سوالات متداول

روش‌های مختلف آموزش زبان انگلیسی به کودکان کدامند؟

خودتان انگلیسی یاد بگیرید ، به زبان انگلیسی بازی کنید، کتاب داستان انگلیسی بخوانید، کودکان را در معرض یادگیری این زبان، صدا و لهجه‌های مختلف آن قرار دهید، از روش‌های خلاقانه کمک بگیرید، آهنگ‌های انگلیسی بخوانید.

چرا باید در آموزش زبان انگلیسی به کودکان از صدا و لهجه‌های مختلف استفاده کنیم؟

کودکانی که در سنین کم صدا و لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی را نمی‌آموزند در بزرگسالی هنگام تشخیص آن‌ها دچار مشکل می‌شوند به همین علت بهتر است شما کودکانتان را از ابتدا در معرض پادکست‌های انگلیسی، رادیو یا برنامه‌های آوایی مختلف قرار دهید.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان از طریق خواندن آهنگ چگونه است؟

خواندن آهنگ‌های ساده و واضح با کودکان به‌طور هم‌زمان آن‌ها را با ریتم، شعر، لحن و واژگان مختلف آشنا می‌کند و باعث افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود.