آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

روز به روز به تعداد والدینی که می خواهند به فرزندان خود زبان بیاموزند افزوده می شود. در واقع آن ها معتقدند که هر چه زودتر فرزند آن ها این زبان جهانی را یاد بگیرد؛ بهتر است. مهمترین عامل موفقیت کودکان، علاقه و تشویق والدین آن هاست فارغ از اینکه سن آن ها چقدر باشد. بنابراین آن ها بر پیشرفت فرزندان خود در این زمینه چه کارهایی می توانند انجام دهند؟ آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل برای کودکان می تواند برای بسیاری از والدین چالش برانگیز باشد اما با این مقاله و مقالات مشابه ما دردسر شما را کم خواهیم کرد پس با ما همراه باشید و ما را به دوستان خود معرفی کنید. 

 

 

روش های آموزش زبان خارجی برای کودکان :

خودتان انگلیسی یاد بگیرید:

جواب ما به این پرسش که چگونه آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل را انجام دهیم راه کارهایی است که در ادامه می آیند. برای ایجاد یک نگرش مثبت نسبت به یادگیری، و نسبت به انگلیسی به عنوان یک زبان، بهترین کار این است که از خودتان شروع کنید در واقع خودتان نقطه شروع خوبی برای یادگیری فرزنداتان هستید. اگر فرزندتان را به کلاس انگلیسی می فرستید، چرا شما هم به او نمی پیوندید؟ یادگیری زبان انگلیسی با هم یک روش عالی برای گذراندن وقت با فرزندان و ایجاد نگرش مثبت نسبت به یادگیری و صحبت کردن به یک زبان دیگر است.

به زبان انگلیسی بازی کنید:

کودکان به طور طبیعی هر چیزی را در اطراف خود به صورت طبیعی و بدون مداخله بزرگترها یاد می گیرند؛ این کار را هم از طریق بازی و انجام اشتباهات بسیار می آموزند. پس سعی کنید زبان انگلیسی را نیز مانند زبان مادری آن ها با بازی همراه کنید. تا بتوان آموزش زبان انگلیسی در خانه به کودکان را بهتر و شادتر پیش برد.

کتاب داستان های خوب را به انگلیسی برای آن ها بخوانید:

تهیه کتاب ها خوب با زبان های مختلف کار سختی نیست و می توانید به راحتی آن ها را دانلود کنید. مطمئن باشید فرزندان شما زیاد درگیر چیزی که شما می گویید نیستند و بیشتر دوست دارند تا با اشکال آن ها درگیر باشند و همچنین مراسم کتاب خوانی شب را بیش از هر چیزی دوست دارند پس می توانید به راحتی لغات و گرامرهایی را که می خواهید به آن ها آموزش دهید.

همه ما کتاب های خوبی را در دوران کودکی خود خوانده ایم و هنوز هم بعد سال ها محتوا و داستان آن ها را به یاد داریم پس مطمئن باشید کتاب های داستان می توانند یکی از بهترین فرصت ها برای یادگیری زبان انگلیسی باشند.

کودکان در معرض یادگیری باشند:

 تفاوت بسیاری زیادی در یادگیری ایجاد می شود وقتی کودکان را در معرض آن محتوا قرار دهید. همه ما سالیان زیادی را صرف رفتن به کلاس های زبان و یا یادگیری گرامر و لغت در کتاب های انگلیسی کرده ایم. هر روز کلی کتاب را زیر و رو می کردیم تا معنی چند لغت را پیدا کنیم و آن ها از بر کنیم و آنچه که از ان به دست می آمد یک امتخان و بعد فراموشی برای همیشه بود. پس بهتر است یادگیری های اولیه کودک را به جای صریح درس دادن، او را در معرض زبان ناگلیسی قرار دهیم یعنی محیط او را از زبان انگلیسی اشباع کنیم. 

همانطور که کودکان زبان اول خود را یاد می گیرند، یعنی در معرض گوش دادن به همه ی پیرامون خود هستند، جمع آوری اطلاعات و سپس استفاده از آن ها، فرآیندی باورنکردنی را پشت سر می گذارد. کودک نخستین بار که آن را می شنود، از کلمه “teddy” تقلید نمی کند، بلکه در عوض، این کلمه را بارها و بارها توسط افراد مختلف شنیده است، کاربردهای مختلف آن را می داند و در نهایت می داند که به چه چیزی می گویند teddy، همین امر باعث می شود تا یک کلمه ملکه ذهن شود. 

گوش دادن به رادیو که افراد مختلف با لهجه های مختلف در ان حرف می زنند و یا پادکست هایی که امروزه در شبکه های اجتماعی پخش می شود می تواند در هنگام صرف شام آن را پخش کنید.

با صدا آزمایش کنید:

در سنین کودکی اگر افراد با صداها و لهجه های مختلف روبرو نشوند در سنین بزرگسالی تشخیص لهجه ها و زبان ها برای آن ها مشکل خواهد شد؛ پس برای تسلط بیشتر بهتر است افراد در معرض این آزمایشات و لهجه ها و صداها قرار بگیرند.

به همین دلیل موسسات آموزش زبان در سراسر جهان برنامه های واجی را معرفی می کنند که طی 10 سال گذشته در سیستم آموزش زبان انگلیسی رایج شده است. برنامه های آوایی در ابتدا برای پشتیبانی از خواندن و نوشتن از طریق صداها و حروفی که با آن ها همراه هستند طراحی شده اند. سپس کودکان شروع به تلفیق صداها برای ایجاد کلمات کردند و همین امر پایه ای شد تا اعتماد به نفس کودکان برای نوشتن و خواندن های بعدی افزایش پیدا کند. 

ما می توانیم در مورد کمک به کودکان در ایجاد صداها ، که ممکن است با زبان اول کودک متفاوت باشد ، از طریق فعالیت های واجی مبتنی بر تکرار زیاد ، چیزهای زیادی بیاموزیم. کلمات جدیدی را که 3 حرفی ستند و با B  شروع می شوند را در اختیار آن ها قرار دهید و سپس حروف اول و یا آخر آن ها را تغییر دهید و به آن ها بگویید که سعی کنند جمله بسازند.

حرفه ای شوید:

 کودکان عاشق هر کاری هستند که در آن نقاشی و چسباندن و برش این جور چیزها باشد، فعالیت های مختلف را از آن ها بخواهید اما به زبان انگلیسی. مثلا رنگ زدن دفتر مهدکودک و یا برش کاغذ. با آن ها به زبان انگلیسی صحبت کنید ولی لازم نیست فعالیتی که آن ها انجام می دهند مربوط به انگلیسی باشد. 

?‘Could you pass me the glue, please’;

مطالعه کنید  بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

‘Thank you’

?‘Why don’t you paint a picture’

?‘Can you help me tidy up’

این نوع عبارات برای آموزش زبان انگلیسی بسیار کمک کننده هستند. مثلا با فرزند خود کیک بپزید و دستور پخت آن را به زبان انگلیسی پخش کنید و به این ترتیب با لغات مختلف برای آشپزی که در عین حال ساده هم هستند آشنا می شوید. 

با هم آهنگ بخوانید:

آهنگ ها به طور همزمان چند مهارت را در کودکان تقویت می کنند به طوری که نمی توان به تنهایی چنین کاری را برای آن ها انجام داد. آنان با آهنگ می توانند لحن و شعر و ریتم و همچنینجملات کامل را یاد بگیرند و بدانند که هر جمله را با چه لحن و حالتی بیان کنند و همین امر اعتماد به نفس را در آنان افزایش می دهد. 

آرام باش

اگر فرزند شما اشتباه کرده یا بلافاصله شروع به صحبت کردن نکند، نگران نباشید. مغز باید طی فرایند یادگیری زبان فرایندی از رمزگشایی و یافتن الگوی را طی کند. تولید زبان معمولاً پس از مدت طولانی گوش دادن و تفکر آغاز می شود.

شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد كودكانی كه به طور یكباره در معرض زبان های مختلف زیادی قرار دارند، ممكن است برای قرار دادن تمام اطلاعات به زمان كمتری نیاز داشته باشند. بنابراین شاید در مدرسه کودکی که اطلاعات جدید را با یک زبان سوم یا احتمالاً چهارم یاد می گیرد، ممکن است کمی پشت کودک باشد که همان اطلاعات جدید را به زبان اول و تنها خود اداره می کند.

در حقیقت ، یکی از دوستان خوب من به تازگی به من گفت که معلم دختر پنج ساله و دو زبانه اش ناامید است که او با صدای بلند در کلاس نمی خواند. وقتی از دخترش پرسیدیم که چرا این کار را نمی کند، می گوید دوست ندارد چون می داند هجی و اصطلاحات انگلیسی و اسپانیایی متفاوت است و نمی خواهد اشتباه کند. این برای من مثل یک بچه واقعاً باهوش به نظر می رسد! نگران نباشید، کودک چند زبانه به زودی بدون هیچ گونه کمکی یاد می گیرد. 

آموزش زبان انگلیسی به کودک

آموزش زبان انگلیسی به کودک

 

 •  آیا می میتوانیم در منزل به کودکان خود زبان دیگری را آموزش دهیم؟
 •  چرا کودک باید به زبان دیگری جز زبان مادری مسلط باشد؟

این سؤال ها و صدها سؤال دیگر شاید تمامی سؤالاتی باشدکه ذهن والدین نگران را به خود مشغول کرده است. در دنیای امروز که جهان به یک دهکده جهانی تبدیل شده است و دنیا با هم هر روزه در ارتباط اند نمی توان بدون دانستن یک زبان دیگر به خوبی با جهانیان ارتباط برقرار کردو. پس چه بهتر آن را از اوان کودکی شروع کرد و آموزش داد. این مقاله و صدها مقاله ی دیگری که به زودی در سایت بارگذاری خواهد شد به شما می تواند کمک کند تا به فرزند خود در یادگیری زبان دوم کمک کنید.

فواید یادگیری زبان دوم برای کودکان

به طور کلی، ذهن های جوان تر خیلی راحت تر می توانند زبان دوم و حتی سوم را یاد بگیرند. اگر می خواهید کودک شما از همان اوایل کودکی زبان انگلیسی را یاد بگیرید بسیار فکر خوبی است اما باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید:

یادگیری یک زبان جدید و در کل یک مهارت جدید برای همه انسان ها مشکل است اما کاملا واضح است که برای کودکان این امر تلاش کمتری را می طلبد. وقتی می خواهید به فرزندان خود زبان را بیاموزید بهتر است با خود درباره ی مزایای آن فکر کنید.

تصور کنید در محل کار شما و در دنیای امروز کسانی که زبان دیگری را هم بلد هستند خیلی بهتر می توانند ارتباطات خود را گسترش دهند زیرا با همان زبان دوم خود می توانند ارتباطات جدید ایجاد کرده و خیلی راحت برای خود فرصت های شغلی بسازند.

با دانستن همه این مزایا شاید بخواهید فکری هم برای فرزند خود کنید و از آن جا که امروزه زبان انگلیسی زبان بین المللی به حساب می آید؛ به همین دلیل اکثر خانواده ها در سراسر جهان آن را به عنوان یکی از مهارت های مهم برای فرزندان خود قرار می دهند.

مطالعات شناختی و دانشگاهی نشان می دهند که کودکان دو زبانه نسبت به سایر کودکان یعنی یک زبان ها، خلاق تر هستند و حتی در حل مشکل هم بسار تواناتر هستند. وقتی یک کودک زبان دیگر را به خوبی می شناسد درک ساختارهای یک زبان دیگر برای او ساده تر است و می تواند به خوبی در آزمون های استاندارد نمره بالایی بیاورند.

کودکی که یک زبان دوم را به خوبی یا گرفته است به راحتی می تواند زبان سوم را هم یاد بگیرد و مشکلی نداشته باشد.

اگر به صورت شخصی به این امر نگاه کنیم می توان دید که دسترسی مردم به منابع و فرهنگ های مختلف بیشتر خواهد بودو به علاوه به کودکان کمک خواهد کرد تا بتوانند ارتباطات خود را گسترش داده و اطلاعات بیشتری درباره شناخت فرهنگ های دیگر داشت باشد. این شناخت به کودکان در شناخت جهان کمک می کند و آن ها خواهند فهمید که دنیا چقدر بزرگ است.

در نهایت وقتی یک کودک یک زبان بیشتر را بلد باشد و بر روی یک زبان خارجی دیگر مسلط باشد بهتر خواهد توانست که در خارج از کشور ارتباط برقرار کنند و همین امر به آن ها عزت نفس و حس رضایت خواهد داد.

آموزش زبان انگلیسی به کودک

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

هر چه چوان تر، بهتر:

نوزادان به دلیل اینکه بافت شناختی بسیار جوانی دارند؛ ذهن آن ها هر روز در حال ساخته شدن است و به همی ندلیل هر محرکی که از دنیای بیرون به آن ها برسد می توانند به راحتی یاد بگیرند و درک کنند. 

متخصصان زبان شناسی معتقدند کودکانی که قبل از نوجوانی یک زبان را یاد می گیرند بیشتر و بهتر از افراد بزرگ تر زبان را مشابه بومی ها یاد می گیرند و تلفظ می کنند. علاوه بر این همین تحقیقات نشان داده است که کودکان به راحتی قواعد هر زبانی را دراوان کودکی یاد می گیرند توانایی که در دوران بزرگسالی ناپدید می شود. 

گرچه ذهن کودکان مانند یک اسفنج می تواند به راحتی هر چیزی را به خود جذب کند؛ اما توصیه می شود تا زمانی که کودک در یک زبان به خوبی مسلط نشده است زبان دیگری را به او معرفی نکنید؛ زیرا این کار آن ها را بین زبان های مختلف قرار می دهد و نمی توانند به خوبی منظور خود را بیان کنند. 

در هر حال این امر به خوبی مشهود است که هر چه در سنین پایین تر زبان یادگرفته شود و هر چه تمرین بیشتر شود یادگیری بهتر خواهد بود.

سوالات متداول

روش‌های مختلف آموزش زبان انگلیسی به کودکان کدامند؟

خودتان انگلیسی یاد بگیرید ، به زبان انگلیسی بازی کنید، کتاب داستان انگلیسی بخوانید، کودکان را در معرض یادگیری این زبان، صدا و لهجه‌های مختلف آن قرار دهید، از روش‌های خلاقانه کمک بگیرید، آهنگ‌های انگلیسی بخوانید.

مطالعه کنید  رسالت‌مون رو پیدا کنیم!

چرا باید در آموزش زبان انگلیسی به کودکان از صدا و لهجه‌های مختلف استفاده کنیم؟

کودکانی که در سنین کم صدا و لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی را نمی‌آموزند در بزرگسالی هنگام تشخیص آن‌ها دچار مشکل می‌شوند به همین علت بهتر است شما کودکانتان را از ابتدا در معرض پادکست‌های انگلیسی، رادیو یا برنامه‌های آوایی مختلف قرار دهید.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان از طریق خواندن آهنگ چگونه است؟

خواندن آهنگ‌های ساده و واضح با کودکان به‌طور هم‌زمان آن‌ها را با ریتم، شعر، لحن و واژگان مختلف آشنا می‌کند و باعث افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود.

شما چه نظری دارید؟


 1. arsham bagheri گفت:

  چه سنی برای بچه برای یادگیری زبان خوبه؟

  • خانوم ایزی (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام دوست عزیز

   آموزش کودکان از 2 سال شروع میشه و تا 7 سال میتونه بصورت ناخودآگاه و غیر مستقیم باشه

   میتونید در واتساپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید
   ایزی هستم خوشوقتم 09158052672

 2. سبا نیکومنش گفت:

  باید در روز چقدر بهاشون زبان کار کینم که هم خسته نشن و هم سرگرمی خوبی باشه براشون؟

  • خانوم ایزی (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام دوست عزیز
   روحیات بچه هامتفاوته و این بستکی به کودک شما داره
   چیزی که مهمه اینه که هیچ اجبار و تحمیلی برای یادگیری نباشه هیچ وقت
   طبق میل کودک باید پیش برید

   میتونید در واتساپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید
   ایزی هستم خوشوقتم 09158052672

 3. anali anjomani گفت:

  برای بچه 2 ساله چه کتابی رو پیشنهاد میدین؟

  • خانوم ایزی (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام دوست عزیز

   پکیج من کن استاد جاوید رو پیشنهاد میکنم

   میتونید در واتساپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید
   ایزی هستم خوشوقتم 09158052672

 4. tina izadi گفت:

  خیلی ممنون عای بود مطالتون

 5. هدیه کوهی گفت:

  از چه سنی میتونیم به بچه ها زبان یاد بدیم؟

  • خانوم ایزی (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام دوست عزیز
   از 2 سال تا 7 سال بصورت ناخودآگاه و غیر مستقیم

   میتونید در واتساپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید
   ایزی هستم خوشوقتم 09158052672

 6. عظیم گفت:

  خوب بود

 7. رضا ناصری آزاد گفت:

  مشتی بود و پرطرفدار

 8. فاطمه گفت:

  بهترین استاد زبان انگلیسی
  واقعا عالی هستید

 9. شهریار گفت:

  سلام
  استاد بهترین سن برای شروع آموزش زبان چ سنی هستش؟

  • خانوم محمدی (کارشناس مشتریان) گفت:

   ازهر زمان شروع کنید دیرنیست و میتونید بابرنانه ریزی اموزش ببینید ولی بهترین سن برای یادگیری2تا7هستش