پیشگیری از الزایمر با تقویت حافظه

آیا تا به حال لیست مواد غذایی خود را فراموش کرده‌اید، کلید ماشین خود را پیدا نکرده‌اید، نمی‌توانید نام معلم کلاس دوم خود را به یاد آورید! شما تنها نیستید. همه انسان‌ها گاه و بیگاه چیزهایی را فراموش می‌کنند اما از دست دادن حافظه چیزی نیست که نسبت به آن بی‌توجه باشید. علی رغم اینکه هیچ ضمانتی برای جلوگیری از، از دست دادن حافظه یا زوال عقل وجود ندارد اما برخی از فعالیت‌ها ممکن است در این زمینه کمک کننده باشند. در این مقاله قصد داریم بحث پیشگیری از آلزایمر با تقویت حافظه را با یکدیگر بررسی کنیم پس اگر این موضوع دغدغه ذهنی شما هم هست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پیشگیری از الزایمر با تقویت حافظه

۷ تمرینی که منجر به پیشگیری از آلزایمر می‌شود

نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید هر چقدر مغز بیشتر به چالش کشیده شود احتمال اینکه در سال‌های بعد دچار اختلالات شناختی مانند زوال عقل شود کاهش می‌یابد. بر اساس این نظریه افرادی که مشاغل پیچیده‌ای دارند و به‌طور منظم فعالیت‌هایی مانند حل جدول را انجام می‌دهند کم‌تر دچار زوال عقل می‌شوند. اگر به دنبال پیشگیری از آلزایمر با تقویت حافظه خود هستید می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

1.     روزانه تایمی را به فعالیت‌های بدنی اختصاص دهید

فعالیت بدنی جریان خون کل بدن از جمله مغز را افزایش می‌دهند. این فرایند می‌تواند به تقویت حافظه کمک کند. وزارت بهداشت برای اکثر بزرگسالان سالم حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط مانند پیاده روی سریع یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید مانند دویدن را توصیه کرده است. شما باید این فعالیت‌ها را در طول هفته پخش کنید. اگر زمان کافی برای انجام این تمرین‌ها را ندارید سعی کنید روزانه ۱۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید.

2.     سازماندهی کنید

اگر یادداشت‌های به هم ریخته یا خانه‌ای نامرتب داشته باشید احتمالاً بخش‌هایی از کار خود را فراموش می‌کنید اما زمانی که وظایف و فعالیت‌هایتان را به‌طور منظم در یک دفترچه یادداشت می‌کنید یا از برنامه‌های الکترونیکی کمک می‌گیرید به تقویت حافظه خود کمک می‌کنید. وقتی شما حواس پرتی‌ها را محدود کنید و کارهای زیادی را به‌طور هم زمان انجام ندهید، می‌توانید تمرکز بیشتری روی کارهایتان داشته باشید حتی آن‌ها را بهتر به یاد آورید. یک راهکار جالب برای پیشگیری از فراموشی و تقویت حافظه «حفظ کردن کارها با یک مفهوم خاص یا آهنگ» است.

3.     به‌طور منظم معاشرت کنید

پیشگیری از آلزایمر با تقویت حافظه و معاشرت اتفاق می‌افتد. تعامل اجتماعی می‌تواند باعث دفع استرس و افسردگی شود پس به دنبال فرصت‌هایی باشید تا با دوستان و عزیزان خود ملاقات کنید مخصوصاً اگر تنها زندگی می‌کنید.

4.     از نظر ذهنی فعال باشید

فعالیت‌های بدنی به فرم بدن و فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی به حفظ مغز کمک می‌کنند. زمانی که شما از نظر ذهنی فعال باشید، بازی‌های فکری انجام دهید، نواختن یک ساز و مهارت جدید را یاد بگیرید باعث تقویت حافظه‌تان می‌شوید.

5.     خوب بخوابید

یکی از راه‌های مؤثر در تثبیت خاطرات و تقویت حافظه «خواب خوب» است. خواب کافی را در اولویت کارهایتان قرار دهید. معمولاً ۷ تا ۹ ساعت خواب در طول روز برای بزرگسالان لازم است.

6.     رژیم غذایی سالم داشته باشید

پیشگیری از آلزایمر با تقویت حافظه و رژیم غذایی سالم امکان پذیر می‌باشد. رژیم غذایی خوب می‌تواند علاوه بر مغز به سلامت قلب هم کمک کند پس به مقدار کافی غلات، سبزیجات و میوه مصرف کنید. منابع پروتئینی کم چرب مانند لوبیا، ماهی و طیور انتخاب خوبی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم است.

7.     بیماری‌های مزمن را مدیریت کنید

برای جلوگیری از آلزایمر، فشارخون بالا، افسردگی، دیابت، کلسترول، کم شنوایی یا چاقی توصیه‌های درمانی پزشکان را جدی بگیرید. هر چقدر بیشتر مراقب خود باشید احتمال ضعف حافظه شما کاهش می‌یابد. در صورتی که پزشک برای شما دارویی را تجویز کرد حتماً آن را به‌طور منظم مصرف کنید زیرا به‌طور مستقیم روی سلامت شما تأثیر می‌گذارد.

جلوگیری از الزایمر با تقویت حافظه

با باورهای نادرست درباره زوال عقل آشنا شوید

  • برخی از افراد به‌اشتباه فکر می‌کنند از دست دادن حافظه یک اتفاق اجتناب ناپذیر در فرایند زوال عقل است در صورتی که اصلاً چنین چیزی وجود ندارد. یکی از نشانه‌های اولیه زوال عقل از دست دادن حافظه است و این اتفاق شایع‌ترین علت زوال عقل می‌باشد.
  • عموم مردم فکر می‌کنند برای بیماری زوال عقل نمی‌توان هیچ کاری انجام داد در صورتی که در حال حاضر داروهایی وجود دارند که می‌توانند به تقویت فعالیت‌های ذهنی شخص کمک کنند.
  • یکی از باورهای نادرست شایع در زمینه زوال عقل این است که اگر کسی در خانواده شما به این بیماری مبتلا شده باشد احتمالاً شما هم به آن مبتلا می‌شوید! این برداشت نادرست است. علی رغم این که ژنتیک در این بیماری نقش زیادی دارد اما درصد اتفاق افتادن آن بسیار پایین است و جای هیچ نگرانی نیست.
  • بعضی از افراد فکر می‌کنند بروز زوال عقل کاملاً اجتناب‌ناپذیر است در صورتی که اگر شما با پزشکان متخصص در این زمینه مشورت کنید، می‌توانید تا حدودی مانع از پیشرفت آن شوید حتی در شرایطی از شیوع آن جلوگیری کنید.

پیشگیری از آلزایمر با تقویت حافظه و طب سنتی

آلزایمر یکی از بیماری‌های مغزی بسیار پیچیده است که معمولاً در دوره میان‌سالی و سالمندی گریبان گیر افراد می‌شود. یکی از راهکارهایی که می‌تواند به شما کمک کند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنید مصرف روزانه مغزهای خام پسته، گردو یا بادام درختی است. مصرف مداوم عطرهای گرم مانند عطر نرگس، یاس یا گلاب می‌تواند نقش زیادی در این زمینه داشته باشد. خوردن خورشت فسنجان با ترکیب مساوی گردو بادام به مدت سه بار در هفته و مصرف ۴۰ عدد مویز به‌صورت روزانه در مقابله با آلزایمر مؤثر است البته دقت داشته باشید که برای استفاده از طب سنتی باید نسبت به وضعیت جسمانی خود کاملاً آگاه باشید.

و در نهایت

پیشنهاد ما به شما استفاده از پکیج‌ها و دوره‌هایی است که به‌طور علمی به شما کمک می‌کنند تا به تقویت حافظه و تمرکزتان کمک کنید. پکیج مغز جاوید به توان بی نهایت محصولی است که علاوه بر پیشگیری از آلزایمر و بیماری‌های ذهنی به شما کمک می‌کند تا قسمت‌های از کار افتاده مغزتان را فعال کنید همچنین در خصوص تکنیک‌های تندخوانی، رموز یادگیری زبان انگلیسی و فنون اصلی مطالعه نوابغ جهان با شما صحبت می‌کند. در این پکیج دیوید توماس مرد حافظه جهان حضور دارد، استفاده از تجارب این استاد می‌تواند نقش زیادی در تقویت حافظه شما داشته باشد.

سوالات متداول

مهم‌ترین تکنیک‌هایی که باعث پیشگیری از آلزایمر می‌شوند کدامند؟

پیشگیری از الزایمر با تقویت حافظه اتفاق می‌افتد اما شما می‌توانید با انجام فعالیت‌های بدنی، سازماندهی بهتر کارهایتان، معاشرت منظم، انجام بازی‌های فکری، خواب خوب، رژیم غذایی سالم و مدیریت بیماری‌های مزمن به پیشگیری از آن کمک کنید.

آیا می‌توان به افرادی که دچار بیماری زوال عقلی شده‌اند کمک کرد؟

عموم مردم به‌اشتباه فکر می‌کنند که نمی‌توان هیچ کاری برای بیماری زوال عقل انجام داد در صورتی که امروزه داروهایی وجود دارد که باعث تقویت فعالیت‌های ذهنی فرد می‌شود.

چگونه با طب سنتی از آلزایمر جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از الزایمر با تقویت حافظه و طب سنتی امکان پذیر است. در طب سنتی گفته شده که مصرف ۴۰ عدد مویز به‌صورت روزانه و خوردن خورشت فسنجان با ترکیب مساوی بادام و گردو می‌تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند.