پادکست برای یادگیری زبان انگلیسی

پادکست برای یادگیری زبان انگلیسی

پادکست برای یادگیری زبان انگلیسی

اگر از آنها به هوشمندانه ترین روش ممکن استفاده کنید، پادکست ها می توانند شگفت انگیزترین روش برای بهبود و تقویت زبان انگلیسی شما باشند. این راهنما به شما می آموزد که چگونه از پادکست ها استفاده کنید و به شما یاد می دهد که چگونه از یادگیرنده ی “منفعل” به “فعال” تبدیل شوید. عنوان پادکست برای یادگیری زبان انگلیسی می تواند تا حد بسیار زیادی در یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک کند.

نحوه استفاده از پادکست ها برای یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری منفعل به این معناست که ما امیدوار باشیم که در پس زمینه ذهن ما یادگیری اتفاق بیفتد و برای آن تلاشی نکنیم. فرض ما این است که مغز ما این توانایی جادویی را دارد که صرفا بدون تلاش می تواند اطلاعات را جذب کند. شاید مقاله هایی راجع به “یادگیری زبان انگلیسی در خواب” خوانده باشید، یا اینکه “چگونه می توانید مهارتی را بدون اینکه تلاش جدی کنیم؛ بیاموزیم.”

اما باید بگویم که متاسفانه چنین چیزی وجود ندارد و اگر هم برای کسی کارساز باشد بسیار کند تر از یادگیری فعال اتفاق می افتد. یادگیری فعال به این معنی است که شما به خود فشار می آورید، مغز خود را در دنده پنجم قرار می دهید و خود را تحت فشار قرار داده تا یاد بگیرید. در چنین یادگیری شما 100 درصد حواس خود را متمرکز می کنید و حواس پرت نیستید.

این مقاله بر روی یادگیری فعال متمرکز خواهد بود و به شما نکاتی را یاد خواهد داد. اما بدانید که یادگیری منفعل بهتر از این است که چیزی یاد نگیرید. بهتر است در مورد یادگیری فعال این گونه فکر کنید که سرعت یادگیری شما 5 برابر می شود اما باید سختی بیشتری را به جان بخرید.

از خود بپرسید که آیا می خواهید یک سخنرانی خوب بعد از 6 ماه یادگیری فعال داشته باشید یا یک سخنرانی خوب بعد از 3 سال یادگیری منفعل؟ اگر شما کار راحت تر و مدت زمان طولانی تر را برای رسیدن به هدف خود ترجیح می دهید این مقاله برای شما مناسب نیست.

نمونه ای از یک یادگیری فعال: گوش دادن به پادکست های انگلیسی زبان درحالی که یک دفترچه یادداشت همراه خود دارید و آن ها را بازنویسی می کنید؛ خواندن یک رمان و یا نوشتن به زبان انگلیسی.

نمونه هایی از یادگیری منفعل: نگاه کردن به فیلم های یوتیوب همراه با زیر نویس، گوش دادن به پادکست های انگلیسی هنگام رانندگی یا ظرف شستن.

بدون توجه به علم عصب شناسی که پشت این امر وجود دارد؛ یادگیری یک زبان جدید نیاز به این دارد که از مغز خود کار بکشید. شما باید برای اینکه یک سری اتصالات عصبی در مغز شما جهت یادگیری زبان انگلیسی ایجاد شود کار کنید؛ اما اگر این کار را به صورت غیر فعال و یا منفعل انجام دهید مدت زمان طولانی را به خود اختصاص می دهد.

بنابراین هیچ  “میانبری” برای تسلط به زبان وجود ندارد. تنها «میانبر» واقعی این است که خود را از یادگیرنده ی «منفعل» به «یادگیرنده فعال»، متمرکز و سخت کوش تبدیل کنید.

پادکست ها می توانند ابزاری اساسی برای کمک به شما باشند، و در اینجا روش های استفاده از پادکست ها برای یادگیری زبان انگلیسی برای شما ارائه شده است.

     1.ابتدا بدون نوشتن و بدون توجه به واژگان کلیدی گوش کنید

ابتدا سعی کنید بدون هیچ گونه کمکی به پادکست ها گوش کنید. یعنی اگر پادکست شما همراه با رونوشت آن و یا کلمه کلیدی است به متن آن نگاه نکنید. این امر به شما کمک می کند تا یک دید کلی درباره پادکست پیدا کنید. گاهی اوقات کلماتی را می شنوید که معنای آن ها را بلد نیستید اما می توانید آن ها را در کنار سایر واژگان یاد بگیرید و معنی آن ها را درک کنید.

گاهی اوقات پیش می آید که شما یک واژه را می نویسید اما معنای آن را در داخل پادکست متوجه می شوید و چون خودتان معنای ان را کشف می کنید بهتر می توانید از آن در متون دیگر هم استفاده کنید.

به علاوه یادگیری دستور زبان و لغات در داخل یک متن بسیار جالب تر از یادگیری آن ها در یک کتاب درسی و به صورت جزوه است.

     2. از متن و کلید واژه استفاده کنید:

این بار متن همراه با پادکست را نگاه کنید و اگر واژه و جمله ای وجود دارد که معنای آن را درک نمی کنید قبل از مراجعه به دیکشنری، سعی کنید آن را از داخل متن بفهمید و معنای آن را پیدا کنید.

اگر همراه با متن، کلمات کلیدی هم آمده است؛ آن ها را نگاه نکنید مگر اینکه واقعا از متن چیزی متوجه نشوید.

وقتی که در حال گوش دادن به پادکست هستید؛ متن آن را همراه با پادکست بخوانید تا مهارت reading شما افزایش یابد.

    3. سرعت خواندن پادکست را تغییر دهید:

یکی از دلایل عدم فهم پادکست ها، سرعت خوانش آن هاست که می توانید سرعت آن را کاهش دهید. و حتی می توانید با افزایش توانایی تان و برای اینکه خود را به چالش بکشید؛ سرعت ان را افزایش دهید.

مقالاتی که می تواند برای شما مفید باشد:

چگونه لیسنینگ خود را تقویت کنیم؟

چند نکته ی اساسی برای یادگیری زبان انگلیسی

    4. پادکست ها را خلاصه کنید:

خلاصه ای از پادکست ها را بنویسید؛ این که ایده ی اصلی پادکست چه بوده، چه چیزهای حدیدی آموخته اید؟ آیا با تمام چیزهایی که در پادکست شنیدید موافق بودید؟ برای بیان ایده ها سعی کنید از ساختار متفاوتی بهره ببرید:

مثلا اگر در پادکست می گوید: ماه،خورشید و ستاره ها از زمان های خیلی دور مورد توجه فلاسفه بوده اند”. شما بگویید: ستارگانی همچون …. مدت هاست که ذهن فیلسوف ها را به خود مشغول کرده اند.”

چرا این امر و این نوع بیان مهم است؟

اول اینکه این امر با درک شما از متن ارتباط دارد. همه مواردی که در پادکست گفته شده است را خلاصه کنید؛ حتی اگر معنی و بیان برخی از کلمات را هم متوجه نشده باشید؛ اما بتوانید کلیت متن را متوجه شوید و آن را بیان کنید خوب است.

دوم اینکه می توانید از ساختارها و عباراتی که در پادکست استفاده شده است بهره ببرید. تنها از طریق تمرین می توانید خود را بیان کنید و متن را طوری بپینید و بسازید که در حافظه شما بماند و بتوانید آن را بیان کنید.

  5. فایل صوتی پادکست را دانلود کنید:

برای اینکه بتوانید بعدا پادکست ها را به صورت آفلاین گوش دهید و برای تمرین بارها به آن ها گوش دهید؛ می توانید آن ها را دانلود کنید. گاهی برخی از پادکست ها، نسخه ی دانلودی متن و کلید واژه ها را نیز در اختیار شما قرار می دهند.

این امر دو مزیت دارد:

مزیت های این امر و ادامه مقاله را در روزهای آتی بخوانید…

منتظر نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستیم. 

مطالعه کنید  منتظر تغییر شرایط نباشید

شما چه نظری دارید؟