یادگیری زبان از طریق فیلم

یادگیری زبان از طریق فیلم

روش‌های متنوعی برای یادگیری زبان وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین‌های آن «تماشای فیلم» است. تماشای فیلم شما را با زبان مادری آن کشور آشنا می‌کند. با توجه به اینکه فیلم‌ها برای گویندگان بومی ساخته شده است، اصالت گفتار در آن به‌خوبی دیده می‌شود. زمانی که شما زبان انگلیسی را از طریق فیلم یاد می‌گیرید گفتار واقعی را در زمینه درک می‌کنید. یکی از مزیت‌های یادگیری زبان از طریق فیلم «حفظ و فهم بهتر واژگان» است. در طول فیلم شاید نتوانید معنی برخی از واژگان را بفهمید اما می‌توانید از طریق نشانه‌های بصری مانند حالت چهره شخصیت‌ها آن‌ها را حدس بزنید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

روش‌های صحیح یادگیری زبان از طریق فیلم‌های زبان اصلی

تماشای فیلم می‌تواند مهارت زبان شما را تقویت کند اما نباید انتظار داشته باشید که با تماشای آن زبان انگلیسی را به‌طور کامل فرا بگیرید. ۵ اصل کلی وجود دارد که برای آموزش زبان از این طریق باید به آن‌ها توجه کنید:

 • تکرار و تکرار: شما باید یک فیلم را بارها و بارها تماشا کنید تا تک تک لحظه‌ها، صحنه‌ها، لهجه‌ها و گفتارهای آن را به‌دقت یاد بگیرید. یک بار تماشای فیلم تأثیر زیادی در افزایش مهارت انگلیسی ندارد!
 • تمرکز بالا: معمولاً تماشای فیلم جنبه سرگرمی دارد اما هنگامی که با هدف یادگیری زبان آن را نگاه می‌کنید باید فعال‌تر باشید، عمیق‌تر فکر کنید و روی هر کلمه آن تمرکز کنید.
 • تقسیم بندی دقیق: اگر یک فیلم ۱۸۰ دقیقه‌ای را بدون هیچ وقفه‌ای تماشا کنید مغزتان خسته می‌شود و توانایی تحلیلتان کاهش می‌یابد؛ به همین علت بهتر است با یک تقسیم بندی دقیق هر قسمت و صحنه آن را نگاه کنید تا درک مطالب برای شما راحت‌تر شود.
 • استفاده از زیرنویس: زیرنویس یک لقمه حاضر و آماده است اما می‌تواند یک ابزار عالی برای یادگیری زبان باشد. استفاده از زیرنویس‌های با کیفیت سطح مطالعاتتان را ارتقا می‌دهد.
 • مشارکت: در حین تماشای فیلم باید فعال باشید، با فیلم درگیر شوید، لهجه‌های آن‌ها را تمرین کنید، همراه با شخصیت‌های داستان صحبت کنید و زبان بدن آن‌ها را به‌خوبی تقلید کنید؛ این کارها باعث می‌شوند یادگیری زبان برای شما آسان‌تر و کارآمدتر شود.
مطالعه کنید  مواد لازم برای داشتن خوشبختی

روش‌های صحیح یادگیری زبان از طریق فیلم‌های زبان اصلی

یادگیری زبان از طریق فیلم در هر سطح

می‌توانید از فیلم برای یادگیری زبان از سطح مبتدی تا پیشرفته کمک بگیرید. هنگام انتخاب فیلم صرف نظر از سطحی که در آن قرار دارید باید فیلمی را انتخاب کنید که از تماشای آن لذت ببرید. ابتدا ژانر فیلم مورد علاقه‌تان را انتخاب کرده و سعی کنید فیلم‌ها را به زبان مقصدی که قصد مهاجرت به آنجا را دارید گلچین کنید. دقت داشته باشید که در بعضی از ژانرها زبان به‌خوبی نشان داده نمی‌شود!

·سطح مبتدی

تماشای فیلم برای زبان آموزانی که در سطح مبتدی هستند بسیار هیجان انگیز است. در این سطح شما نباید به دنبال یادگیری زبان از طریق فیلم باشید بلکه باید با تماشای آن برخی از اصول را یاد بگیرید. مهم‌ترین ویژگی در این سطح اشتیاق و انگیزه شما برای یادگیری زبان است. تماشای فیلم در این مرحله معمولاً یک عزم راسخی را برای رسیدن به موفقیت در زبان آموزان به وجود می‌آورد.

·سطح متوسط

در این سطح شما باید با لهجه بومی کشور مدنظرتان آشنا شوید. در این مرحله هنوز نوبت به یادگیری دستور زبان نرسیده است و باید تمرکز خود را روی ریتم و صداها بگذارید. تسلط بر لهجه معمولاً برای زبان آموزان مبحث چالش بر انگیزی است اما تماشای فیلم و تقلید صدای شخصیت‌ها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در این سطح بهتر است فیلم‌ها را با زیرنویس تماشا کنید.

یادگیری زبان از طریق فیلم در هر سطح

·سطح پیشرفته

در این مرحله تماشای فیلم یک منبع مالی برای زبان آموزان است. افرادی که در این سطح هستند تسلط نسبتاً خوبی روی زبان انگلیسی دارند و باید تمرکز بیشتر خود را روی گسترش واژگان بگذارند؛ به همین علت تماشای فیلم و سریال‌های تلویزیونی می‌تواند در عین لذت بخش بودن، مهارت آن‌ها را تقویت کند. در این مرحله شما نباید به هیچ عنوان فیلم‌ها را با زیر نویس یا به‌صورت دوبله تماشا کنید.

مطالعه کنید  آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

روش پیشنهادی ما برای یادگیری زبان از طریق فیلم

 • اگر قصد یادگیری زبان از طریق این روش را دارید پس وقت خود را برای فیلم‌های بی‌کیفیت تلف نکنید. شما می‌توانید با تهیه محصولات اورجینال یک فیلم خوب را در طول چند هفته تماشا کنید و با دیدن آن چیزهای زیادی را یاد بگیرید.
 • برای تماشای فیلم تقسیم‌بندی داشته باشید به‌عنوان‌مثال دفعه اولی که این فیلم را می‌بینید باید داستان آن را به‌خوبی بفهمید و شخصیت‌ها را بشناسید سپس به دنبال صحنه‌های با محتوا و مستقل فیلم بگردید تا به یادگیری زبانتان کمک کند.
 • هنگام تماشای فیلم یک کاغذ و خودکار داشته باشید و هر واژه‌ای که معنی دقیق آن را نمی‌دانید یادداشت کنید سپس معنای آن‌ها را از فرهنگ لغت بیابید. این کار به شما کمک می‌کند تا با هر بار تماشای فیلم واژگان جدیدی را یاد بگیرید. تکرار کلمات در حین دیدن فیلم می‌تواند به تقویت تلفظ واژگانتان کمک کند.
 • بعد از اینکه هر قسمت را چند بار تماشا کردید زیر نویس فیلم را بردارید و تلاش کنید تا مکالمات و صحبت‌ها را متوجه شوید. اگر شما فیلم را به قسمت‌های مشخصی تقسیم بندی کنید و هر قسمت را چند بار ببینید بعد از مدتی دیالوگ‌ها را به‌خوبی متوجه می‌شوید و آن‌ها را درک می‌کنید.

 

مزایای یادگیری زبان از طریق فیلم

 • یکی از مباحث چالش برانگیز زبان انگلیسی توانایی درک آن چیزی که می‌خوانید و می‌شنوید است. هنگامی که یک گوینده بومی صحبت می‌کند، شنیدن و درک کردن حرف‌های آن کمی دشوار است! تماشای فیلم به شما کمک می‌کند تا این موقعیت‌ها را بهتر درک کنید.
 • تماشای فیلم دایره لغاتتان را گسترش می‌دهد. هر بار که یک فیلم را می‌بینید با مجموعه جدیدی از واژگان، عبارت‌ها و اصطلاحات محاوره‌ای آشنا می‌شوید که باعث تسریع روند یادگیری شما می‌شوند.
 • فیلم‌های زبان اصلی شما را در معرض عبارات جدید قرار می‌دهند به همین علت دستور زبانتان تقویت می‌شود. در حین تماشای فیلم شما با انواع افعال، عبارات و زمان‌ها مواجه می‌شوید که به‌طور غیرمستقیم مهارت زبان انگلیسی‌تان را تقویت می‌کنند.
 • همان طور که می‌دانید وقتی انسان یک تصویر یا فیلم را می‌بیند یادآوری آن برایش راحت‌تر است. زمانی که شما زبان انگلیسی را با تماشای فیلم یاد می‌گیرید یادآوری واژگان برایتان راحت‌تر می‌شود.
مطالعه کنید  نحوه ی استفاده از زبان بدن در سخنرانی

مزایای یادگیری زبان از طریق فیلم

کلام آخر

فراموش نکنید که تماشای فیلم‌های زبان اصلی جایگزین مطالعه و تمرین نمی‌شوند بلکه شما می‌توانید آن‌ها را به فرایند آموزش خود اضافه کنید تا علاوه بر جنبه سرگرمی و علاقه‌مندی، مهارت زبانتان را تقویت کنند. تماشای فیلم‌ها یک بینش جدید را در خصوص فرهنگ زبان کشور مدنظرتان به شما می‌دهند. اکثر افرادی که زبان انگلیسی خود را با تماشای فیلم تقویت کرده‌اند معتقد هستند که بعد از گذشت مدتی شما وقتی فیلمی را به این زبان نگاه می‌کنید متوجه بیگانه بودن زبانش نمی‌شوید و مانند زبان مادری‌تان از شنیدن آن لذت می‌برید. برای یادگیری بهتر زبان این کلیپ را ببینید.

شما چه نظری دارید؟