سومین رکورد حافظه‌ی استاد مرتضی جاوید (سلطان حافظه‌ی ایران) در گینس؛ ثبت شد!

استاد مرتضی جاوید ملقب به «سلطان حافظه ایران» و تنها ایرانی رکورددار حافظه جهان در گینس که بهمن ماه سال 1397 موفق به ثبت جابجا کردن رکورد یک آلمانی و ثبت رکورد گینس به عنوان اولین ایرانی رکورد حافظه‌ی جهان شده بود. برای دومین بار توانستند رکورد حافظه‌ی اعداد جهان را جابجا کرده و در حضور کارشناسان بین‌المللی گینس؛ 90 رقم را صرفا در عرض 30 ثانیه حفظ کرده و بلافاصله بازگو کنند و حالا در سومین رکورد افتخار جدیدی در عرصه‌ی بین المللی برای میهن عزیزمان ایران ثبت کرده و ۲۷ رقم را در برج میلاد تهران ظرف ۴ ثانیه حفظ و در حضور کارشناسان گینس بازگو کردند.

طی مراسمی در گنبد آسمان برج میلاد تهران رکورد حفظ اعداد توسط مرتضی جاوید نابغه و رکورد‌دار حافظه کشورمان شکست و این رکورد در کتاب ثبت رکورد‌های جهان گینس ثبت شد.

استاد جاوید صبح روز ۱۴ تیرماه رکورد حفظ ۲۷ عدد در ۴ ثانیه را با حضور مشاور گینس به ثبت رساند. وی پیش از این هم صاحب این رکورد با و با اتفاق امروز رکورد جهانی حفظ اعداد که در اختیار خودش بود را بهبود بخشید.

سلطان حافظه ایران  حفظ پس از ثبت رکورد در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین رکوردش گفت: از آنجایی که امروز 14 تیر‌ماه روز قلم است تصمیم گرفتیم رکورد جدید را در این روز به ثبت برسانیم و خوشبختانه موفق شدم رکورد بیشترین حفظ ارقام در ۴ ثانیه را به ثبت برسانم. امروز با حفظ ۲۷ رقم در این مدت زمان موفق به شکستن رکورد پیشین شدم. رکورد قبلی حفظ ۲۴ رقم در ۴ ثانیه ثبت شده بود.

وی با اشاره به نخستین رکورد خود در زمینه حافظه افزود: در گام نخست حفظ بیشترین اسامی و تاریخ تولد در دو دقیقه را به ثبت رساندم که اسامی و مشخصات ۲۲ نفر به همراه اسم، روز، ماه و سال تولد را بیان کردم و رکورد یک آلمانی را شکستم و همچنان کسی موفق به رکورد شکنی نشده است.

رکورددار حافظه ایران در ادامه گفت: دومین رکورد حافظه که به ثبت رساندم در زمینه حفظ بیشترین اعداد سه رقمی متوالی بود که در ۳۰ ثانیه ۹۰ رقم را به خاطر سپردم و نسبت به رکورد دار قبلی ۱۸ رقم بیشتر به حافظه سپردم.

جاوید با اشاره به نیاز به تمرین و ممارست در زمینه حفظ اعداد تأکید کرد: در این زمینه باید با کدسازی و تصویر‌سازی سرعت زنجیره‌سازی را در مغز افزایش داد که این مهم با تمرین و رقابت با خود امکان‌پذیر است.

در ادامه اشکان دشمن‌زیاری، مشاور ثبت رکورد گینس گفت: چندی‌پیش مرتضی جاوید درخواستی را به سازمان گینس ارائه کردند مبنی بر این که می‌خواهد حفظ ۲۷ عدد را در عرض ۴ ثانیه به ثبت برسانند، لذا متقاضی در جریان قوانین گینس قرار گرفت و سپس رکوردگیری انجام شد.

وی افزود: اعداد به صورت تصادفی و از طریق یک برنامه مخصوص ارائه می‌شود و داوران گینس تصاویر ارسالی را بررسی و داوری می‌کنند و سپس در صورت نبود مشکل اقدام به ثبت رکورد می‌کنند.

 

بازتاب سومین رکوردشکنی استاد جاوید در رسانه‌ها

ویدئوی مراسم و گفتگو صمیمانه با استاد جاوید

ضمناً شما می‌توانید با ثبت نظرات در انتهای این صفحه؛ بطور مستقیم با استاد جاوید در ارتباط باشید. تمامی نظرات توسط شخص ایشان بررسی و پاسخ داده می‌شود.