چگونه بر ترس های خود غلبه کنیم

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم

چگونه بر ترس خود غلبه کنیم

شما از چه چیزهایی می ترسید؟ آیا تاکنون سعی کرده اید بر آنها غلبه کنید؟ متاسفانه و یا خوشبختانه ترس ها یاد گرفته می شوند و بخش ذاتی وجودی ما انسان ها نیست و می توان یاد گرفت آن ها را از خود دور کنیم. چگونه بر ترس های خود غلبه کنیم شاید سؤالی باشد که ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کرده باشد.

رایج ترین ترس هایی که ما تجربه می کنیم، اغلب ترس از شکست، فقر و از دست دادن پول است. این ترس ها باعث می شود افراد از هرگونه ریسکی خودداری کنند و در صورت ارائه و پیشنهاد موقعیتی به آنها فرصتی را از بین ببرند. آنها آنقدر از شکست می ترسند که تقریباً فلج می شوند  و  احتمال هر موفقیتی را از خود می گیرند.

ترس های بسیار دیگری وجود دارند که در خوشبختی ما دخالت می کنند:

  •  ترس از دست دادن عشق
  •  ترس از دست دادن شغل و امنیت مالی
  •  ترس از تمسخر دیگران
  •  ترس از دست دادن احترام نزد دیگران

و بسیاری ترس های دیگر که ما در اینجا راه هایی را برای لبه بر این ترس ها به شما ارائه می کنیم.

متداول ترین واکنش در شرایط ترس، نگرش “من نمی توانم!” است.

این ترس از عدم موفقیت است که ما را از انجام عملی متوقف می کند. این امر از نظر جسمی با شروع در گودال معده شما تجربه می شود.

وقتی واقعاً می ترسیم، دهان و گلویمان خشک می شود، قلب ما شروع به تپش می کند. بعضی اوقات کم عمق نفس می کشیم و معده ما انگار قفل می شود.

همه این ها جلوه های جسمی الگوی عادت منفی بازدارنده است، که همه ما گاه به گاه از آن تجربه می کنیم.

راه های غلبه بر ترس ها

راه های غلبه بر ترس ها

ترس مغز ما را خاموش می کند:

هر زمان که ترس وجود ما را فرا می گیرد؛ تمامی عملکرد ما را فلج کرده و باعث بروز واکنش حمله و یا فرار را می هد در واقع یک احساس وحشتناک است که زندگی ما را مختل می کند.

از متد “اگر” استفاده کنید:

با استفاده از این روش به خود می گویید اگر در آن موقعیت بی خیال بودید چگونه حرف می زدید؛ چگونه رفتار می کردید و چه می کردید. پس از پرسیدن این سؤال از خود راست می  ایستید؛ لبخند می زنید و با سرعت و اعتماد به نفس حرکت می کنید و همان حرف هایی را که قبلا با ترس زده بودید را می زنید.

از قانون برگشت پذیری استفاده کنید:

این قانون می گوید “وقتی شما احساس خاصی دارید؛ مطابق با همان احساس رفتار خواهید کرد.” یکی از بزرگترین قوانین در روانشناسی است که شما می توانید کاری را که در آن شرایط ترس داشته اید را بارها انجام دهید تا ترس شما از بین برود و کم کم عملکرد شما مانند احساس شما شود. 

بلافاصله با ترس های خود مقابله کنید:

توانایی شما برای رویارویی، برخورد و عمل علیه ترس هایتان، کلید سعادت و موفقیت شما است. یکی از بهترین تمریناتی که می توانید انجام دهید شناسایی فرد یا موقعیتی در زندگی است که از آن می ترسید و مصمم هستید که سریعاً با آن وضعیت ترس مقابله کنید. اجازه ندهید که حتی یک دقیقه دیگر شما تلف شود. برای مقابله با اوضاع یا شخص حل و فصل کنید و ترس را در پشت سر خود بگذارید.

به سمت ترس حرکت کنید:

وقتی ترس را تشخیص می دهید و برای مقابله با آن برنامه ریزی می کنید کم کم ترس کوچکتر شده و قابل کنترل تر می شود.

علاوه بر این، هرچه ترس های شما کوچکتر شوند، اعتماد به نفس شما بیشتر می شود. به زودی ترس های شما کنترل خود را از دست می دهند. در مقابل، هنگامی که شما از یک وضعیت و یا فرد ناشی از ترس دور می شوید، ترس شما بزرگتر و بزرگتر می شود. به زودی آن بر تفکر و احساس شما حاکم می شود، در طول روز شما را آزار می دهد و غالباً شما را در شب بیدار نگه می دارد.

مستقمیا با ترس برخورد کنید:

تنها را غلبه بر ترس مقابله با آن به صورت مستقیم است.

وقتی خود را مجبور می کنید در زندگی با هر موقعیتی که باعث ایجاد ترس است مواجه شوید ، عزت نفس شما بالا می رود ، عزت نفس شما افزایش می یابد و احساس غرور شخصی شما رشد می کند. شما سرانجام به نقطه‌ای از زندگی می‌رسید که از هیچ چیز نترسید.

 

مطالعه کنید  چگونه لغت انگلیسی را به فرزند خود بیاموزیم

 

شما چه نظری دارید؟