بررسی مهم‌ترین نکات در یادگیری سریع زبان انگلیسی

دغدغه اکثر زبان آموزان دنیا یادگیری سریع زبان انگلیسی است. با توجه به اینکه زبان انگلیسی حکم دومین زبان زنده دنیا را دارد، یادگیری آن برای مردم بسیار کاربردی و مفید هست. این زبان در مقایسه با دیگر زبان‌های اروپایی نکات گرامری سختی ندارد و تا حد ممکن استاندارد سازی شده است به همین علت آن را به‌عنوان زبان بین‌المللی انتخاب کرده‌اند. یک اصل مهم در یادگیری زبان پیوستگی و تداوم آن است. برای یادگیری سریع‌تر و بهتر این زبان قصد داریم در ادامه مقاله چند قدم اصلی و طلایی را با یکدیگر بررسی کنیم پس همراه ما باشید.

مسیر یادگیری خود را مشخص کنید

یادگیری زبان شبیه رانندگی کردن است. اگر هنگام رانندگی مسیر و مقصد خود را نشناسید، نمی‌توانید با نهایت سرعت به سمت آن حرکت کنید، یادگیری زبان هم دقیقاً همین شکل است. شما باید دلایل خود را برای یادگیری مشخص کنید تا به‌صورت مداوم آن‌ها را در ذهنتان تکرار کنید به‌عنوان‌مثال:

  • مشخص کنید که چه ساعتی از روز را می‌توانید به یادگیری زبان اختصاص دهید!
  • قصد دارید به چه سطحی از زبان برسید؟
  • می‌خواهید در چه مدت به زبان انگلیسی مسلط شوید!
  • دلایل اصلی شما برای یادگیری سریع زبان انگلیسی چیست؟
  • آیا این دلایل آن‌قدر مهم هستند که در طول مسیر آموزش انگیزه شما را حفظ کنند!

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی یک روش منحصر به فرد انتخاب کنید

منظور ما از انتخاب یک روش منحصر به فرد انتخاب روشی است که مطابق با ویژگی‌های شخصیتی شما باشد. شناخت تمایلات و انتخاب الگوی یادگیری که مطابق با ویژگی‌های شخصیتی فرد است سرعت یادگیری را چندین برابر افزایش می‌دهد و در طول یک بازه زمانی کوتاه مدت فرد را به سطحی که در نظر دارد، می‌رساند. در صورتی که انتخاب یک روش نامناسب می‌تواند سرعت یادگیری را تا حد زیادی کاهش دهد!

منابعی را برای یادگیری انتخاب کنید که چالش برانگیز نباشند

انتخاب منابع انگلیسی چالشی برای افرادی که در سطح پیش متوسطه یا مبتدی هستند سرکوب کننده است. شما می‌توانید برای یادگیری سریع‌تر منابعی را انتخاب کنید که خیلی دشوار نباشد به‌عنوان‌مثال خواندن مطالب ساده ویکی‌پدیا یا کتاب داستان‌های مخصوص کودکان برای افرادی که سطح متوسطی دارند انتخاب مناسبی است. یک منبع خوب باعث می‌شود تا به‌سادگی متوجه معنی کلمات و موضوع متن شوید و لازم نیست برای درک جزئیات آن به لغت نامه‌ها یا وب سایت‌های مختلف مراجعه کنید.

منابعی را انتخاب کنید که با هدف شما همسو باشد

طوری زبان بخوانید که مطمئن شوید شما را به هدفتان می‌رساند به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید از زبان انگلیسی فقط برای مکالمات ساده و عامیانه استفاده کنید، می‌توانید یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید و روزانه با او در خصوص مسائل روزمره صحبت کنید. اگر به دنبال ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید بهتر است یک مربی متخصص پیدا کنید یا پکیج‌های آموزشی را بخرید که به‌طور اصولی این مهارت‌ها را به شما می‌آموزند مانند پکیج‌های آموزشی استاد جاوید.

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی لغات کاربردی و مهم را بیاموزید

تعداد لغات انگلیسی بی‌انتها به نظر می‌رسد و یادگیری تمام آن‌ها برای افرادی که قصد دارند هر چه سریع‌تر این زبان را یاد بگیرند فرایندی وقت گیر است. برای اینکه بتوانید به‌راحتی صحبت‌های دیگران را درک کنید یادگیری بعضی از لغات اهمیت بیشتری دارد. برخی از مدرسان معتقدند که شما باید ۸۰۰۰ لغت انگلیسی را برای رسیدن به سطح زبان C1 یاد بگیرید؛ در صورتی که مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که شما با یادگیری حدوداً ۲۰۰۰ لغت رایج در زبان انگلیسی می‌توانید ۸۰ درصد مطالب را به‌آسانی متوجه شوید.

برای یادگیری سریع‌تر زبان در محیط آن قرار بگیرید

شاید این جمله به نظر شما کمی کلیشه‌ای باشد اما توصیه می‌شود برای یادگیری سریع زبان انگلیسی خود را در محیط آن قرار دهید به‌عنوان‌مثال سریال‌هایی را ببینید که انگلیسی هستند یا با افراد بومی انگلیسی زبان صحبت کنید. با توجه به افزایش هزینه‌های سفر به کشورهای انگلستان یا فرانسه شاید امکان سفر به‌قصد یادگیری بهتر زبان برای هر فردی امکان پذیر نباشد!

شما می‌توانید در همان شهری که زندگی می‌کنید خود را در محیط یک زبان دیگر قرار دهید به‌عنوان‌مثال خواندن کتاب‌های مختلف، گوش دادن به موسیقی یا پادکست‌های آموزش زبان، مطالعه مقالات و وب سایت‌های انگلیسی یا تماشای فیلم‌های مختلف همراه با زیرنویس بهترین انتخاب هستند.

اگر علاقه شما به فرهنگ و زبان این کشور بیشتر شود کیفیت و سرعت یادگیری شما تغییر می‌کند. وقتی که فردی به موسیقی اسپانیایی علاقه دارد و می‌خواهد این زبان را یاد بگیرد پروسه یادگیری آن نسبت به فردی که هیچ علاقه‌ای به زبان اسپانیایی ندارد و صرفاً برحسب اجبار این کار را انجام می‌دهد کوتاه‌تر است.

هر روز تایمی را به یادگیری زبان اختصاص دهید

وقتی که کاری را به‌صورت روزانه انجام می‌دهید تبدیل به عادت می‌شود و زمانی که در زندگی شما عادتی شکل بگیرد انگیزه‌تان برای ادامه آن بیشتر می‌شود. مطالعه روزانه نقش زیادی در صرفه جویی زمان دارد. هنگامی که فقط یک یا دو روز در هفته زبان می‌خوانید، مطالب جدیدی که در جلسه قبل یاد گرفته‌اید را فراموش می‌کنید و باید مقدار زیادی از وقت خود را به مطالعه دوباره همان مطالب اختصاص دهید.

مطالعه روزانه باعث می‌شود تا مطالب روز قبل در ذهنتان باقی بماند و برای دوره آن به زمان زیادی احتیاج ندارید. وقتی مطالعه روزانه دارید، می‌توانید یک روز را به تفریح و استراحت خود اختصاص دهید بدون اینکه اتفاق بدی رخ دهد؛ در صورتی که وقتی دو یا سه روز در هفته را به مطالعه اختصاص می‌دهید با از دست دادن یک روز حجم زیادی از مطالب را هم از دست می‌دهید.

سخن پایانی

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله چند تکنیک محبوب آن را با یکدیگر بررسی کردیم. برای افزایش سرعت یادگیری زبان سعی کنید تمرین خود را بیشتر کنید و بیشتر اشتباه کنید تا پیشرفت خود را سریع‌تر ببینید؛ به‌عنوان‌مثال هنگام مکالمه اگر در خصوص کاربرد کلمه‌ای شک دارید باز هم از آن استفاده کنید، این کار خیلی بهتر از این است که به‌طور کلی آن را کنار بگذارید. افرادی که هنگام یادگیری از اشتباه کردن می‌ترسند هیچ وقت نمی‌توانند زبان انگلیسی را روان صحبت کنند؛ پس از خنگ به نظر رسیدن، نترسید و بیشتر اشتباه کنید تا سریع‌تر یاد بگیرید.