با اعتماد به نفس موفقیت خود را تضمین کنید

راه های افزایش اعتماد به نفس و موفق شدن

راه های افزایش اعتماد به نفس و موفق شدن

اعتماد به نفس در تمامی مراحل زندگی ما می تواند مؤثر باشد اما خیلی از افراد از داشتن آن بی بهره اند و می توانند موفقیت خود را با نبود آن به خطر اندازند. از این گذشته افراد دوست ندارند پروژه ها و کارهای خود را به افراد عصبی و دلگیر و کسانی که بیش از حد اهل عذرخواهی کردن هستند ؛بسپارند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه با اعتماد به نفس موفقیت خود را تضمین کنید.

برعکس شما ممکن است با حرف های فردی که با اعتماد به نفس و سربلند و با صدای رسا حرف می زند به راحتی متقاعد شوید و مشتری او شوید. خوب است بدانبد افرادی که اعتماد به نفس دارند باعث می شوند در اطرافیان خود نیز این اعتماد به نفس را ایجاد کنند مثل مخاطبان ، همسالان ، رئیس آنها ، مشتریان و دوستانشان و به دست آوردن اعتماد به نفس دیگران یکی از مهمترین راه هایی است که شخص با اعتماد به نفس را  موفق می کند.

خبر خوب این است که اعتماد به نفس ساختنی است و کسی آن را به ارث نمی برد.

چقدر در نظر دیگران با اعتماد به نفس به نظر می رسید؟

سطح اعتماد به نفس ما از طرق مختلفی مشخص می شود : زبان بدن، نحوه ی حرف زدن، رفتارها و غیره. به جدول مقایسه زیر نگاه کنید.

جدول تفاوت بین اعتماد به نفس بالا و اعتماد به نفس پایین

جدول تفاوت بین اعتماد به نفس بالا و اعتماد به نفس پایین

همانطور که از این مثال ها می بینید، اعتماد به نفس پایین می تواند خود، مخرب باشد و فرد با اعتماد به نفس پایین را منفی جلوه دهد. افراد با اعتماد به نفس بالا عموما مثبت تر هستند – آنها به خود و توانایی های خود اعتقاد دارند.

اعتماد به نفس چیست؟

دو نکته اصلی در اعتماد به نفس نقش دارد:

  • خودکارآمدی 
  •  عزت نفس
اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیست

ما وقتی می بینیم که خودمان و افرادی شبیه به ما در مهارتی حرفه ای شویم؛ خودکارآمدی ما افزایش می یابد. و به خود این باور را داریم که اگر در یک حوزه خاص کار کنیم حتما موفق خواهیم شد و همین باور باعث می شود تا افراد خود را به چالش بکشند و و در برابر مشکلات و مسائل مقاومت بیشتری داشته باشند.

این امر با ایده عزت نفس همپوشانی دارد. این که ما می خواهیم همیشه موفق باشیم؛ احساس خوشبختی  کنیم و با مشکلات مبارزه کنیم. بخشی از این احساسات از دیدگاه و تایید دیگران ناشی می شود؛ که می توانیم و یا نمی توانیم آن ها کنترل کنیم. این تایید از سمت دیگران ما را به این سمت سوق می دهد که ما صلاحیت و توانایی انجام کارهای خود را داریم و وقتی تمام فکر و ذهن خود را روی این امر متمرکز می کنیم؛ می توانیم به سمت موفقیت پیش برویم.

خیلی از افراد معتقدند که اعتماد به نفس می تواند از طریق تایید و افکار مثبت ایجاد شود. ممکن است تا حدودی این امر درست باشد اما در کنار داشتن افکار مثبت، شما باید یک سری توانایی ها و صلاحیت های اساسی  داشته باشید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و در کنار این توانایی ها، داشتن افکار مثبت می تواند کمک کننده باشد. 

ایجاد و ساخت اعتماد به نفس:

خبر بد اینکه برای ساختن اعتماد به نفس هیچ راه حل سریع و 5 دقیقه ایی وجود ندارد

و اما…!!!

خبر خوب این است که اعتماد به نفس کاملا قابل دستیابی است به شرطی که عزم و جزم کافی برای انجام کارهای خود به نحو احسن را داشته باشید. هر کاری که برای افزایش اعتماد به نفس خود انجام می دهید باعث افزایش موفقیت شما هم خواهد شد. 

بنابراین اگر پیش رفتن به سمت افزایش اعتماد به نفس را به سفر تشبیه کنیم؛ این سفر سه مرحله خواهد داشت:

  •  آمادگی برای سفر
  •  برنامه ریزی
  •  شتاب به سوی موفقیت
  • اعتماد به نفس و موفقیت

    اعتماد به نفس و موفقیت

مرحله اول: آماده شدن برای سفر:

مرحله اول این است که خود را برای سفر به سمت اعتماد به نفس آماده کنید. مانند یک سفر مبدأ خود را مشخص کنید و تصمیم بگیرید که چه هدفی دارید و می خواهید به کجا برسید. و پس از تعیین مسیر، خود را در راه درست قرار دهید و برای شروع و به پایان بردن این سفر خود را متعهد کنید.

در آمادگی برای سفر خود این پنج کار را انجام دهید:

به هر آنچه قبلا به دست آورده اید نگاه کنید:

به زندگی خود از ابتدا تا کنون نگاهی بیاندازید و لیستی از بهترین چیزهایی را که به دست آورده اید را بنویسید. مثلا ممکن است در یک آزمون سخت نمره ی خوبی داشته اید. یا در یک کسب و کار درآمد بالایی کسب کرده اید و یا کاری برای تغییر اساسی در زندگی شخصی انجام داده اید و یا کارهای مشابه این ها، آن ها را در یک لیستی و یا گوشی و لپ تاپ خود نوشته و هر روز نگاهی به آن ها بیاندازید و از آن ها لذت ببرید. 

به نقاط قوت خود فکر کنید:

از دوستان خود و از نزدیکان بپرسید که نقاط ضعف و قوت شما را در چه چیزهایی میدانند و به فرصت ها و تهدیدهایی که در زندگی با آن ها مواجه هستید بیاندیشید و سپس از داشتن این همه نقاط قوت خود لذت ببرید. 

در مورد هر آنچه که مهم است و هر جایی که می خواهید بروید فکر کنید:

درباره چیزهایی که می خواهید در آینده در زندگی به دست آورید فکر کنید. رسیدن به اهداف بخش اصلی این سفر است و همین امر موجب افزایش اعتماد به نفس در شما می شود. اهدافی را تعیین کنید که از نقاط قوت شما بهره برداری کند ، نقاط ضعف خود را به حداقل برسانید، فرصتهای خود را تحقق بخشید و تهدیدهای پیش روی شما را کنترل کنید. 

شروع به مدیریت ذهن خود کنید:

در این مرحله باید ذهن خود را مدیریت کنید و تمامی افکار منفی را که خواسته و یا ناخواسته به ذهن شما هجوم می آورند را از بین ببرید. برای رسیدن به اهداف خود تصاویر ذهنی بسازید و سعی خود را برای رسیدن به آن ها انجام دهید. 

خود  را برای رسیدن به موفقیت متعهد کنید:

بخش پایانی این قسمت این است که به خود قول دهید که به اهداف خود خواهید رسید و برای این رسیدن تمامی تلاش خود را در این راه خواهید کرد. اگر برای رسیدن به اهدافتان مشکلی وجود دارد آن ها را بنویسید و سعی کنید آن ها را به صورت منطقی و آرام به چالش بکشید و تا حد امکان آن ها را حل کنید. اگر این اهداف خیلی غیر واقع بینانه و غیر ممکن است اهداف خود و مسیر دستیابی به آن ها را تغییر دهید و یا در آنها تجدید نظر کنید. 

نکته:
اعتماد به نفس یک نوع تعادل است. در یک حالت شدید، افرادی با اعتماد به نفس پایین داریم. در سمت دیگر، افرادی داریم که ممکن است بیش از حد اعتماد به نفس داشته باشند.

اگر فردی با اعتماد به نفس پایین هستید، از خطرات خودداری کرده و خود را درگیر نمی کنید. و ممکن است اصلاً چیز جدیدی را امتحان نکنید و ریسک پذیر نباشید؛ و اگر بیش از حد اعتماد به نفس دارید، ممکن است بیش از حد خطراتی را انجام دهید، خود را فراتر از توانایی هایتان قرار دهید و به شدت آسیب ببینید. همچنین ممکن است آنقدر خوش بین باشید که برای رسیدن به اهداف خود را خوش شانس بدانید و تلاشی در جهت بهتر کردن شرایط انجام ندهید. 

پس اعتماد به نفس خود را در یک بالانس و تعادل قرار دهید تا بتوانید به خوبی همه چیز را مدیریت کنید. 

مرحله دوم: تنظیم و برنامه ریزی کردن

اینجا جایی است که بسیار آرام شروع می کنید و به سمت اهداف پیش می روید و با انجام دادن درست کارها و پیروزی ها و موفقیت های کوچک خود را در مسیر صحیح قرار داده و شروع به ساختن اعتماد به نفس خود می کنید. 

دانشی را که برای رسیدن به موفقیت نیاز دارید، کسب کنید:

به اهداف خود نگاهی بیاندازید و مهارت هایی را که برای رسیدن به آن ها نیاز دارید در خود ایجاد کنید. 

بر روی مبانی متمرکز شوید:

کمال گرا نباشید و از کارهای دشوار و بزرگ شروع نکنید چون سنگ بزرگ نشانه نزدن است فقط از انجام کارهای ساده و کوچک خود لذت ببرید. 

اهداف کوچکی را قرار دهید و به آن ها برسید:

به اهداف کوچکی که در مرحله اول تعیین کردید رسیدگی کنید و خود را به آن ها برسانید نیازی به اهداف پر چالش و بزرگ ندارید.

مدیریت ذهن خود را ادامه دهید:

با شکست های خود آشتی کنید و از آن ها هم درس بگیرید و بدانید در آغاز یادگیری و شروع هر کاری امکان شکست خیلی بیشتر از موفقیت است اما شما نباید کوتاه بیایید و هیچ گاه این جمله معروف را فراموش نکنید

” که هر آنچه که شما را نکشد؛ شما را قوی تر می کند.”

مرحله سوم: تسریع در رسیدن به موفقیت

در این مرحله ، شما اعتماد به نفس خود را احساس خواهید کرد. برخی از دوره های آموزشی را که در مرحله 2 شروع کرده اید، به اتمام می رسانید و موفقیت های زیادی برای جشن گرفتن خواهید داشت!

در این مرحله شروع به بزرگ تر کردن اهداف می کنید. اهداف را کمی بزرگتر و چالش ها را کمی سخت تر می کنید. اندازه تعهد خود را بیشتر کنید. مهارت هایی را که کسب کرده اید را بیشتر دنبال کنید و در آن ها حرفه ای تر شوید. 

مطالعه کنید  معرفی بهترین روش های نوین تدریس زبان انگلیسی

شما چه نظری دارید؟