تقویت حافظه

به‌طور طبیعی عملکردهای مغز انسان در دوره جوانی به بیشترین حد خود می‌رسد و با افزایش سن به‌تدریج کاهش می‌یابد. بر این اساس داشتن یک رژیم غذایی سالم، تمرین دادن مغز، کار کشیدن از آن، تمرینات فیزیکی، عدم چند وظیفگی و عدم داشتن استرس می‌تواند به بهبود قدرت مغز و تقویت حافظه برای پیشگیری از آلزایمر کمک کند. برای این کار مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف نیستید بلکه با بیشتر خندیدن و یادگیری مهارت‌هایی که تا به حال آن‌ها را یاد نداشتید، می‌توانید خیلی راحت این کار را انجام دهید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و کاربردی را در خصوص تقویت حافظه انسان با یکدیگر بررسی کنیم.

تقویت حافظه

پکیج های فوق حرفه ای تقویت حافظه استاد مرتضی جاوید
 پکیج دوپینگ مغز جاوید

پکیج دوپینگ مغز جاوید یا پک تقویت حافظه یک پکیج تصویری است که شامل ۲۰ DVD آموزشی که بیشتر از ۲۴۰۰ دقیقه است، می‌شود. این محصول که با خود سه کتاب تمرینی، فلش کارت حافظه اعداد، نرم افزار تندخوانی، چند کتاب و DVD تکمیلی دارد اهداف آموزشی زیر را دنبال می‌کند:

– آموزش تکنیک‌های تندخوانی و افزایش سرعت مطالعه بین ۴ تا ۱۰ برابر.

– آموزش بیشتر از ۲۰۰ تکنیک کاربردی و مؤثر برای پرورش مغز که عبارت‌اند از تمرینات پرورش تمرکز حواس، تکنیک‌های کامل تقویت حافظه، فنون محاسبات ذهنی، تکنیک‌های خلاقیت و ایده پردازی.

– یادگیری قوی‌ترین سیستم مطالعه در جهان یا فتوریدینگ.

– پیشگیری از آلزایمر و بیماری‌های ذهنی.

– تقویت دو نیمکره و حواس پنج‌گانه یا تقویت حافظه حسی.

– پکیج تقویت حافظه جاوید هیچ محدودیتی ندارد و افراد ۹ تا ۹۰ سال از مقطع دبستان تا دکتری می‌توانند از آن استفاده کنند. اگر شما جزء محصلین، کنکوری‌ها، بانوان، مدیران، کارمندان یا کسبه هستید، می‌توانید با تهیه این محصول و تمرین تقویت حافظه مهارت‌های فوق را به‌آسانی یاد بگیرید.

کمک به افزایش حافظه با پکیج دانلودی سری برنامه تتافیزیک

این پکیج تصویری دریچه‌ای جدید برای رسیدن شما به خواسته‌هایتان است که در قالب ۲۱ جلسه ۴۵ دقیقه‌ای شما را با مباحث جذابی که تا به حال نمی‌دانستید آشنا می‌کند. هدف اصلی این محصول آشنایی با امواج مغزی، تنظیم آن‌ها و تقویتشان برای رسیدن راحت‌تر و سریع‌تر به خواسته‌ها است. با خرید این پکیج شما با ۵ موج مغزی آلفا _ بتا _ گاما _ دلتا و تتا آشنا می‌شوید؛ همچنین امواج گاما و بتا را به‌منظور یادگیری و پرورش مهارت‌های حافظ، امواج تتا و دلتا را با هدف خود شفا دهی _ درمان بیماری‌ها و رسیدن به اهداف خاص و امواج آلفا را با هدف رسیدن به خواسته‌ها یاد می‌گیرید.

این محصول تمرینات تخصصی دارد که شما را روی هر کدام از مباحث گفته شده مسلط می‌کند و راهکارهای کاربردی را به شما نشان می‌دهد تا بتوانید در زندگی روزمره‌تان از آن‌ها استفاده کنید. مهم‌ترین مزیت این محصول عدم محدودیت سنی آن است. افرادی که در رنج سنی ۹ تا ۹۰ سال هستند و جزء محصلین، کنکوری‌ها، مدیران، کارمندان، کسبه، بانوان و غیره می‌باشند، می‌توانند این پکیج را تهیه کنند.

پکیج دانلودی سمینار آموزشی مغز جاوید به توان بی‌نهایت

برای تقویت حافظه چه باید کرد؟ پکیج مغز جاوید به توان بی‌نهایت یک محصول تصویری ۴ ساعته است که مربوط به سمینار استاد جاوید می‌باشد. افرادی که دغدغه میزان هوش و آی کیو خودشان را دارند و به دنبال رسیدن به بیشترین حد یادگیری هستند، می‌توانند با تهیه این محصول از مزایای زیر بهره‌مند شوند:

✅فعال کردن قسمت‌های از کار افتاده مغز و تقویت حافظه بزرگسالان

✅یادگیری فنون اصلی مطالعه نوابغ جهان

✅پیشگیری از بیماری‌های ذهنی و آلزایمر

✅یادگیری تکنیک‌های ناگفته تندخوانی

✅آموختن تکنیک‌های یادگیری هم‌زمان چند زبان خارجی

بعد از اینکه این محصول را تهیه کردید دیگر هیچ بهانه یا مانعی برای یادگیری زبان‌های خارجی ندارید و می‌توانید مهارت مکالمه‌تان را تا حد زیادی ارتقا دهید. توماس مرد حافظه جهان در این پکیج با شما نکات ارزشمند زیادی را به اشتراک می‌گذارد پس می‌توانید بدون هرگونه محدودیت سنی و در هر شغل یا حرفه‌ای که هستید آن را تهیه کنید.

۸ تکنیک کاربردی برای تقویت حافظه کودکان

یکی از موضوعاتی که همیشه دغدغه والدین هست «حافظه کودکان و قوی کردن حافظه کوتاه مدت آن‌ها» است. این موضوع علاوه بر اینکه در زمینه آموزش و یادگیری اهمیت دارد جایگاه ویژه‌اش را از سنین پایین نشان می‌دهد. تکنیک‌های مختلفی برای تقویت حافظه کودکان وجود دارد که در ادامه هر کدام از آن‌ها را به تفکیک با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

تقویت حافظه تصویری کودکان با از بین بردن استرس

همه ما از لحظه تولد تا به امروز در حال آموختن و یادگیری موضوعات جدید بوده‌ایم اما اکثر اوقات استرس داشتیم یا از اشتباه کردن ترسیدیم! اولین کاری که می‌توانید برای تقویت حافظه کودکانتان انجام دهید از بین بردن این ترس و استرس است؛ زیرا این احساسات باعث می‌شوند بخشی از مغز نتواند مسئولیت یادگیری و ذخیره اطلاعات را به‌درستی انجام دهد. سعی کنید محیطی را برای آموزش و یادگیری کودکانتان فراهم کنید که به دور از استرس باشد به‌عنوان مثال در حین انجام فعالیت‌هایشان موسیقی پخش شود.

تقویت حافظه کودکان

تقویت مهارت‌های تجسمی

یکی از مؤثرترین روش‌های تقویت حافظه در کودکان «تقویت مهارت‌های تجسمی» در آن‌ها است. شما باید از فرزندانتان بخواهید که بعد از شنیدن یا خواندن هر چیزی آن را تصور کنند به‌عنوان مثال قبل از اینکه مسئولیتی را به آن‌ها بدهید از آن‌ها بخواهید که درباره جزئیات، کیفیت و نحوه انجام کار فکر کنند.

تقویت حافظه دیداری در کودکان با تشویق و ترغیب به مطالعه کردن

معمولاً خواندن منفعلانه باعث فراموشی می‌شود زیرا خواندن و حفظ کردن دو عمل پویا و فعال هستند به عبارت دیگر شما باید هنگامی که مطلبی را می‌خوانید آن را بفهمید و به‌خوبی درک کنید. برای تقویت حافظه در کودکانتان باید این شیوه از خواندن را به آن‌ها آموزش دهید 

تقویت حافظه دیداری با بازی

فلش کارت‌ها تأثیر زیادی در تقویت حافظه اسمی دارند. آن‌ها به کمک تصاویر و کلمات به یادگیری و حفظ بهتر موضوعات کمک می‌کنند.

حفظ شعر

منظور از حفظ شعر یعنی تبدیل نکات حفظی به آهنگ و شعر است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده مغز انسان شعر، ریتم و آهنگ را خیلی بیشتر به ذهن می‌سپارد پس اگر مطالب با این تکنیک حفظ شوند یادآوری آن‌ها راحت‌تر می‌شود.

استفاده از واژگان خاص برای حفظ بهتر موضوعات

شما می‌توانید با کمی خلاقیت و ابداع کلید واژه‌های جدید به تقویت حافظه کودکانتان کمک کنید. زمانی که آن‌ها می‌خواهند موضوعی را یاد بگیرند برایشان کلید واژه‌های خاص بسازید که با یادآوری آن‌ها مطالب خوانده شده را سریع و راحت به یاد آورند.

درمان فراموشی با تقویت حافظه در نوجوانی

یکی از مشکلات شایع امروزه ضعف حافظه در نوجوانان و جوانان است. فراموشی در این مقطع سنی می‌تواند باعث آلزایمر در سنین پیری شود. عوامل متعددی مانند اضطراب و استرس، کم خوابی، مصرف برخی از داروها، مصرف دخانیات و مواد مخدر، سوء تغذیه، کمبود ویتامین b12، تیروئید، افسردگی، پرت شدن حواس، استفاده از گوشی‌های هوشمند، مصرف الکل، سکته مغزی یا وارد شدن ضربه به سر می‌تواند باعث ضعف حافظه در نوجوانی شود. شما می‌توانید با کمک تکنیک‌های زیر به تقویت حافظه بلند مدت دانش‌آموزان و دانشجویان کمک کنید.

تقویت حافظه در نوجوانی

 

به جای مطالعات پیوسته و طولانی به‌طور منظم و متعدد مطالعه کنید

بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که مطالب و موضوعات جدید را در روزهای مشخص و با فاصله زمانی معین یاد می‌گیرند آن‌ها را نسبت به دانش آموزانی که در یک جلسه طولانی می‌آموزند بهتر به یاد می‌آورند. این کار برای تقویت حافظه ریاضی هم کاربرد دارد.

روی چیزهایی که می‌خواهید، بخوانید بیشتر تمرکز کنید

تمرکز یک مؤلفه اصلی در حافظه است. شما برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت باید به‌طور مستمر و فعال توجه کنید. بهتر است هنگام یادگیری مطالب جدید در محیطی باشید که هیچ چیز تمرکزتان را به هم نریزد.

تقویت کردن حافظه جوانان با طبقه‌بندی اطلاعات

به‌طور کلی اطلاعات در حافظه انسان به‌طور مشخصی دسته بندی می‌شود. بر این اساس شما می‌توانید با جداسازی و دسته بندی اطلاعاتی که قصد یادگیری آن‌ها را دارید از این قابلیت بهره ببرید. برای این کار می‌توانید جملات و مفاهیم مشابه را در یک دسته قرار دهید.

موضوعات را با جزئیات بیشتری شرح دهید

برای حفظ و یادآوری بهتر مطالب باید آن‌ها را به حافظه بلند مدتتان منتقل کنید. برای این کار می‌توانید از کدگذاری استفاده کنید. کدگذاری می‌تواند تکرار مفاهیم را راحت‌تر کند به‌عنوان مثال هنگام خواندن یک موضوع ابتدا کلیت آن را به ذهن بسپارید سپس اطلاعات جزئی‌تر آن را مطالعه کنید. تکرار این فرآیند یادآوری اطلاعات را برای شما ساده‌تر می‌کند.

the details

 

مفاهیم مختلف را تجسم کنید

اغلب نوجوانان برای یادگیری و یادآوری راحت‌تر موضوعات آن‌ها را تجسم می‌کنند. آن‌ها با استفاده از تصاویر یا نمودارهای موجود در کتاب‌های درسی یا استفاده از خودکارها و ماژیک‌های رنگارنگ تلاش می‌کنند تا اطلاعات را دسته بندی و تجسم کنند.

تکنیک های تقویت حافظه بزرگسالان

مرور الفبا: شما می‌توانید هنگامی که نام یک فیلم یا بازیگر را به یاد نمی‌آورید با مرور الفبا حافظه‌تان را به سمتی هل دهید که با یادآوری حرف اول آن کلمه یا اسم، واژه فراموش شده را به یاد آورد.

کشیدن طرح‌های بی‌هدف:  افرادی که هنگام انجام کاری درگیر رؤیاپردازی می‌شوند با کمک این تکنیک می‌توانند حواس پرتی‌شان را متوقف کنند.

تقویت حافظه برای کنکور با نوشیدن چای سبز: محققان چینی معتقد هستند که چای سبز می‌تواند آلزایمر را به تأخیر بیندازد و به تقویت حافظه افراد مسن کمک کند؛ این امر به دلیل ترکیبات خاص ‌EGCG در چای سبز است.

خوردن شکلات: مطالعات انجام شده روی ۲۰۰۰ داوطلب نشان می‌دهد که مصرف شکلات نقش زیادی در تقویت حافظه دارد. هنگامی که شخص شکلات می‌خورد مقدار زیادی فلاونوئید را دریافت می‌کند که انجام محاسبات ذهنی را برایش راحت‌تر می‌کند.

نگاه کردن به طبیعت: جالب است که بدانید حافظه افرادی که معمولاً در طبیعت گردش می‌کنند نسبت به افرادی که در خیابان راه می‌روند ۲۰ درصد بیشتر است؛ حتی نگاه کردن به عکس طبیعت هم می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

تقویت حافظه پیری با یادگیری یک مهارت جدید: یکی از راهکارهای تقویت حافظه در بزرگسالان یادگیری یک زبان جدید است. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند افرادی که شروع به یادگیری یک زبان جدید کردند تا حد زیادی هوششان ارتقا پیدا کرد.

تکرار مطالب با صدای بلند: حتماً برای شما هم پیش آمده هنگام خواندن یک مطلب آن را با صدای بلند تکرار کرده باشید! این کار یک تکنیک جالب برای تقویت حافظه است که می‌تواند به خاطر سپردن اطلاعات و یادآوری آن‌ها را راحت‌تر کند. گفتن موضوعی که قصد حفظ آن را دارید یا حرکت دادن لب‌ها بدون صدا نقش زیادی در یادآوری راحت‌تر موضوعات دارد. این تکنیک می‌تواند به تقویت حافظه برای حفظ قران هم کمک کند.

تقویت حافظه بزرگسالان

پیشگیری از آلزایمر با تقویت حافظه

بزرگ‌ترین نگرانی مردم به‌ویژه افرادی که سن بالایی دارند ابتلا به آلزایمر است. متخصصان معتقد هستند که آلزایمر محدود به افزایش سن نیست بلکه می‌تواند در افرادی که سن پایینی دارند هم اتفاق بیفتد! بر اساس پژوهش‌های انجام شده برخی از فعالیت‌ها می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهند و به تقویت حافظه دیداری در بزرگسالان کمک کند به‌عنوان مثال:

تعامل اجتماعی: داوطلب شدن و ورود به گروه اجتماعی جدید، شرکت در دانشگاه، ثبت نام در باشگاه، حضور در کمپین‌های مختلف، ارتباط با دوستان و همسایگان، رفتن به پارک یا حضور در مکان‌های عمومی می‌تواند تعاملات اجتماعی شما را افزایش دهد و از منزوی شدن و بروز این بیماری جلوگیری کند.

تقویت حافظه برای درس خواندن با ورزش منظم: آمارهای به دست آمده حاکی از آن هستند که ورزش منظم می‌تواند بیشتر از ۵۰ درصد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد و از بروز مشکلات جسمانی و ذهنی جلوگیری کند. شما می‌توانید در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه تمرین ورزشی داشته باشید.

رژیم غذایی سالم: اگر عادات غذایی صحیحی داشته باشید علاوه بر اینکه از مغزتان محافظت می‌کنید وزنتان را هم مدیریت می‌کنید.

تنظیم خواب: آشفتگی در خواب شبانه علاوه بر اینکه روحیه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد باعث افزایش درصد ابتلا به این بیماری می‌شود. برای اصلاح خوابتان می‌توانید برنامه منظمی بچینید، شب‌ها و صبح‌ها در ساعت مشخصی بخوابید، تکنولوژی را از اتاق خوابتان دور کنید یا قبل از خواب هر کاری که آرامشتان را بیشتر می‌کند انجام دهید.

تحریک ذهن: انجام بعضی از فعالیت‌ها به عملکردهای چندگانه و سازماندهی بیشتری احتیاج دارد به‌عنوان مثال یادگیری یک مهارت جدید، ارتقاء مهارت‌های فعلی یا انجام کارها با دست مخالف می‌تواند باعث تحریک ذهنی بیشتر شما شود.

راه تقویت حافظه و ذهن با مدیریت استرس: استرس یکی از عوامل مؤثر در ابتلا به آلزایمر است. شما باید در هر سنی که دچار استرس و اضطراب شدید آن را کنترل کنید و اثراتش را به حداقل برسانید تا مغزتان به هم نریزد و قدرت حافظه‌تان حفظ شود.

جدیدترین طریقه تقویت حافظه که کسی به شما نگفته است

عادات و روش تقویت حافظه که در این بخش بررسی می‌شود کمک می‌کند تا ذهنتان فعال بماند.

1.     از برنامه روزانه خود خارج شوید

روش-تقویت-حافظه-با-خارج-شدن-از-برنامه-روزانه

تغییر برنامه روزانه می‌تواند هر از گاهی به مغز انرژی دهد و کارایی و بهره‌وری آن را بهبود ببخشد.

2.     سفر بروید

تلاش کنید تا به‌طور منظم خودتان را در مسیرهای جدید قرار دهید به‌عنوان نحوه شروع روز خود را عوض کنید یا مسیر جدیدی را برای رفتن به دانشگاه، محل کار یا دانشگاه انتخاب کنید. بعد از مدتی می‌بینید که توانسته‌اید فکرتان را به سادگی تغییر دهید.

3.     یک زبان جدید را یاد بگیرید

دو یا چند زبانگی علاوه بر اینکه باعث تقویت حافظه تصویری و به‌طور کل حافظه می‌شود، مهارت‌های بصری / فضائی / خلاقیت و امکان جابجایی بین وظایف را افزایش می‌دهد.

 • پیشنهاد: اگر دوست دارید به‌عنوان زبان دوم زبان انگلیسی را یاد بگیرید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم پکیج‌های آموزشی مرتضی جاوید را انتخاب کنید.

4.      عادت غذایی خودتان را تغییر دهید

شاید ساده به نظر برسد اما یکی از تأثیرگذارترین راه‌ های افزایش حافظه «اصلاح برنامه غذایی» است. خورد و خوراک تأثیر زیادی در هوش و حافظه دارد. برای اینکه سبک زندگی سالمی داشته باشید باید چند خوراکی خاص را در لیست غذایی خود قرار دهید.

 ویتامین‌ها

مغز حدود ۲۵٪ از هر چیزی را که می‌خورد مصرف می‌کند؛ پس مطمئن شوید که به مقدار کافی از ویتامین‌های استفاده می‌کنید.

ویتامین B: ویتامین‌های گروه 12B در تقویت هوش تأثیر گذار است. گاهی اوقات برخی از داروها مانند متفورمین یا بعضی از داروهایی که در دوران بارداری مصرف می‌شوند باعث کاهش سطح این ویتامین در بدن می‌شود؛ پس اگر می‌خواهید حافظه قوی داشته باشید حتماً  12B بخورید.

ویتامین E: یکی از راه‌ های تقویت حافظه مصرف ویتامین E است. دانه‌ها، آجیل‌ها، روغن‌های گیاهی و سبزیجاتی مانند اسفناج سرشار از ویتامین E هستند. در نظر داشته باشید که اگر ویتامین E  پیش از حد مصرف شود سلامت انسان را به خطر می‌اندازد پس باید در خوردن آن دقت کنید.

اسیدفولیک: اسیدفولیک به دلیل تغییراتی که در مغز به وجود می‌آورد باعث تقویت ذهن و حافظه می‌شود.

 

سبزیجات

سبزیجات و میوه‌ها برای سلامتی مفید هستند و علاوه بر اینکه باعث بهبود کارایی ذهن می‌شوند به تقویت حافظه بلند مدت هم کمک می‌کنند. خوراکی‌های مانند گوجه فرنگی، توت‌ها، مرکبات، کلم بروکلی، هویج، اسفناج، سیب زمینی شیرین، میوه‌های جنگلی، زغال اخته و انگور بسیار مقوی هستند.

کندر

مصرف کندر نه تنها در طب اسلامی توصیه شده بلکه  از لحاظ علمی هم به اثبات رسیده است. این خوراکی علاوه بر اینکه بلغم را از بین می‌برد، به بهبود فراموشی هم کمک می‌کند. اگر به دنبال راهکار تقویت ذهن و حافظه می‌گردید پیشنهاد می‌کنیم تا صبح‌ها به‌صورت ناشتا کندر بخورید. جالب است که بدانید بر اساس طب اسلامی قرائت قرآن، روزه گرفتن، مسواک زدن و خوردن عسل همه باعث تقویت حافظه می‌شود.

 

ادویه‌جات

برخی از ادویه‌جات به ویژه زردچوبه به دلیل ترکیباتی که دارند باعث بهبود مغز و حافظه می‌شوند. کورکومین یکی از ترکیبات اصلی زردچوبه است. این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و یک ضد التهابی قوی است. افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند، می‌توانند برای بهبود حافظه خود از زردچوبه در غذاهایشان استفاده کنند. کورکومین، سطح دوپامین و سروتونین را در بدن افزایش می‌دهد و باعث بهبود خلق و خو،  درمان اضطراب و افسردگی و رشد سلول‌های جدید در مغز می‌شود.

 

قهوه

اغلب مردم روزشان را با یک فنجان قهوه شروع می‌کنند. قهوه یک نوشیدنی برای تقویت حافظه است که می‌تواند باعث بهبود عملکردهای شناختی انسان شود. کافئین به هوشیاری انسان کمک می‌کند. اگر شما جزء افرادی هستید که باید هر روز کارهای تکراری و خسته کننده‌ای را انجام دهید با نوشیدن قهوه می‌توانید تمرکز، واکنش و توانایی استدلال خودتان را افزایش دهید. حواستان باشد که تأثیر قهوه دائمی نیست اما می‌تواند به‌صورت مقطعی مغز را کارآمدتر کند.

 

4.     معاشرت کنید

به‌طور طبیعی نمی‌توانیم هر روز با افراد جدیدی ملاقات کنیم یا با دوستانمان تماس بگیریم اما ارتباطات بین فردی تأثیر زیادی در جلوگیری از زوال شناختی دارند؛ پس تمرین کنید تا معاشرت بیشتری داشته باشید.

5.     مدیتیشن روزانه داشته باشید

مدیتیشن-روزانه-برای-تقویت-حافظه

انجام مدیتیشن به‌صورت روزانه علاوه بر اینکه بدن را آرام می‌کند، تنفس را کند می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد باعث افزایش بهره‌وری شما می‌شود. آیا می‌دانستید چند دقیقه مدیتیشن به تنظیم دقیق حافظه، ایجاد مسیرهای عصبی قوی و افزایش توانایی مغز برای پردازش اطلاعات کمک می‌کند!

6.     موزیکال باشید

موسیقی چه از نوع نواختن باشد، چه گوش دادن و چه خواندن می‌تواند مغز را فعال کند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد دانشمندان فهمیدند موسیقی با عملکرد شناختی و بهبود توجه مرتبط است. اگر علاقه‌ای به موسیقی ندارید رنگ آمیزی، طراحی یا نوشتن هم به‌عنوان سرگرمی‌های تقویت کننده مغز کاربردی هستند. اگر به دنبال تقویت حافظه برای درس خواندن هستید از این تکنیک غافل نشوید.

7.     از دست غیر غالب خود استفاده کنید

قبل از اینکه به دنبال تقویت حافظه در طب سنتی بگردید سعی کنید کارهای روزانه خود را مانند مسواک زدن یا نوشتن با دست غیر غالب انجام دهید. بدنتان را تشویق کنید تا به روش‌هایی که عادت ندارد حرکت کند، این کار به تدریج باعث تقویت حافظه و قدرت مغز می‌شود.

 

9.     بیشتر بخوابید

همان‌طور که در حال چرت زدن و خوابیدن هستید اتصالاتی که بین نورون‌ها وجود دارد تقویت و انتقال اطلاعات جدید و ذخیره اطلاعات قدیمی آسان‌تر می‌شود. سعی کنید خواب کافی را به یک عادت جدید برای مغز تبدیل کنید.

10.   دایره لغاتتان را گسترش دهید

نوشیدن-قهوه-روش-افزایش-خافظه

جالب است که بدانید یادگیری کلمات جدید باعث رشد مسیرهای عصبی، بینایی و شنوایی می‌شود. سعی کنید از امروز کتاب‌های بیشتری بخوانید و اوقات بیکاری خود را به حل جداول روزنامه‌ها و مجلات اختصاص دهید.

11.    آفتاب بگیرید

دریافت نور خورشید منجر به دریافت ویتامین D می‌شود. کمبود ویتامین D برای مغز خوب نیست. هر چقدر ویتامین D بیشتری دریافت کنید نه تنها عملکرد بهتری خواهید داشت بلکه پیری مغز را کاهش می‌دهید.

 

13.   با صدای بلند بخوانید

تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید که شاید پشت قصه گفتن پدر و مادرها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نکته علمی نهفته باشد! آن‌ها با داستان تعریف کردن کاری می‌کردند تا یک کلمه گفته، خوانده و شنیده شود؛ یعنی سه ناحیه مجزا از مغز روشن شود. این فرایند تخیل را درگیر می‌کند و باعث رشد عصبی می‌شود.

14.  مهارت جدیدی را به یک شخص دیگر یاد دهید

حتماً مطلب یا مهارتی وجود دارد که شما آن را یاد دارید اما اطرافیانتان آن را نمی‌دانند یا علاقه‌مند به یادگیری آن هستند. شما می‌توانید نحوه تقویت حافظه را با تدریس کردن امتحان کنید. تدریس کمک می‌کند تا مفاهیمی که یاد گرفته‌اید را توضیح دهید، اشتباهاتتان را اصلاح کنید و به تقویت یادگیری خودتان کمک کنید.

کلام آخر

از لحاظ علمی به توانایی انسان در به خاطر سپردن، یاد آوری و ذخیره اطلاعات «حافظه» می‌گویند. حافظه هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. حافظه به دلایل مختلفی ضعیف می‌شود. در این مقاله راهکارهایی که به تقویت حافظه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان کمک می‌کند را با یکدیگر بررسی کردیم. برخی از این راهکارها بیرونی و برخی از آن‌ها درونی هستند. اگر به دنبال آموزش افزایش حافظه هستید و دوست دارید یک حافظه قوی داشته باشید پس همین حالا به سبک زندگی و غذایی خود را تغییر دهید.

سوالات متداول مرتبط با تقویت حافظه :

استاد مرتضی جاوید چه محصولاتی در زمینه تقویت حافظه دارد؟

پکیج دوپینگ مغز جاوید پکیج دانلودی سری برنامه تتافیزیک پکیج دانلودی ۲۱ راز ناگفته موفقیت پکیج افکار مزاحم را به مراحم تبدیل کنید پکیج دانلودی سمینار آموزشی مغز جاوید به توان بی‌نهایت پکیج دانلودی سمینار فراسپاسگزاری پکیج آموزش نابغه سخنرانی کتاب افکار مزاحم را به مراحم تبدیل کنید

آیا می‌توان در بزرگسالی هم حافظه را تقویت کرد؟

بله، شما می‌توانید با انجام تکنیک‌های مختلفی مانند مرور الفبا، کشیدن طرح‌های بی‌هدف، مصرف شکلات، خوردن چای سبز، نگاه کردن به طبیعت یا یادگیری یک مهارت جدید به تقویت حافظه‌تان در بزرگسالی کمک کنید.

چگونه به تقویت هوش و حافظه کوتاه مدتمان کمک کنیم؟

برای تقویت حافظه کوتاه مدت می‌توانید لیستی از واژگان تصادفی بنویسید و آن‌ها را به ذهنتان بسپارید سپس سعی کنید آن‌ها را به ترتیب حفظ کنید و به زبان بیاورید. تکرار این کار به مرور زمان باعث تقویت حافظه کوتاه مدتتان می‌شود.

یادگیری کارهای جدید چگونه به تقویت هوش و حافظه کمک می‌کند؟

یادگیری کارهای متنوع و نکات جدید نه تنها باعث خستگی نورون‌های مغز نمی‌شود بلکه باعث حفظ فعالیت‌های ذهنی می‌شود. سعی کنید روزانه زمانی را به یادگیری کارهای جدید اختصاص دهید تا شاهد تقویت حافظه و ذهنتان باشید.

شما چه نظری دارید؟


 1. محسن گفت:

  تو سن های کم تقویت ذهن و حافظه خیلی راحت تره بچه ها ظرفیتشون زیاده با بازی هم میتونن حافظشون رو تقویت کنن ما که سرکار میریم وقتمون پره باید چکار کینم؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 2. الناز گفت:

  برا تقویت هوش و حافظه تو کمترین زمان چی پیشنهاد می کنید؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 3. امیرعلی گفت:

  اگه بخوایم بگیم بهترین راه تقویت حافظه چیه بهتون خوردن بادوم و گردو و مطاله کتاب های رمان رو پیشنهاد میکنم بهتون.

 4. مونا گفت:

  چرا راه های افزایش حافظه که گفتین حس میکنم سختمه انجام بدم…قرصی چیزی نیست واسش ؟(:

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 5. شیما گفت:

  افزایش حافظه رو چجوری میتونیم سریع تر کنیم؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 6. نازی گفت:

  راهکارهای تقویت حافظه که گفتین خوبه ها …فقط موندم کدومو اول انجامبدم خخخ

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای مشاوره رایگان با شماره 09368800072 در ارتباط باشید

 7. بهمنی گفت:

  راه تقویت حافظه زیاده فقط کدوم رو آدم تاثیر بیشتر میذاره رو باید انجام بدیم ببینیم کدومش خوبه تاثیر بیشتر داره.

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 8. رضا ایلامی گفت:

  چند تا روش تقویت حافظه دیگه میشناسید که معرفی کنید؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 9. سنا گفت:

  قوی کردن حافظه با تصویر رو بیشتر توضیح میدین؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 10. حسینی گفت:

  آموزش تقویت حافظه که گذاشتین مفید بود دستتون درد نکنه

 11. شایسته گفت:

  برای بهتر یادگیری تقویت حافظه چکار می تونیم بکنیم؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   برای استفاده مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 12. حسام گفت:

  جالب بود نمیدونستم ورزش رو تقویت حافظه هم تاثیر داره.لایک دارین

 13. لیلا گفت:

  استرس رو موافقم .من هر وقت استرس میگیریم نمیتونم حفظ کنم کلا ذهنم انگار قفل میشه .فکر کنم اگه بتونم ییه محیط اروم پیدا کنم برای مطالعه و ذهنمو از چیزای دیگه خالی کنم به تقویت حافظم خیلی کمک کنه.

 14. مها گفت:

  سلام چجوری با راهکار تقویت حافظه که دادین ، حافظه کوتاه مدت رو به بلند مدت تبدیل کنیم؟

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر با شماره 09368800072 در ارتباط باشید

 15. مریم گفت:

  سلام تو زمینه ی محصولات تقویت حافظه کلی پکیج هست کدوم رو باید بگیریم بخونیم…راهنمایی کنید

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر با شماره 09368800072 در ارتباط باشید

 16. شهاب گفت:

  آقا من چرا هر چی بیشتر میخونم بیشتر اون مطلب از ذهنم میپره …تقویت حافظه که نمیشه هیچ کلا وقتی یه مطلبو چندبار میخونم کلا از ذهنم خالی خالی میشه

  • خانوم ستایش (کارشناس مشتریان) گفت:

   سلام وقتتون بخیر برای استفاده از مشاوره رایگـان با شماره زیر تماس بگیرین 09368800072

 17. محمد گفت:

  کلا مطالعه کردن باعث میشه ذهن به کار بیفته وو به قول معرو مغز آکبند نشه…مطالعه کردن رو تقویت حافظه و کند نشدنش خیلی کمک میکنه

 18. ابراهیم گفت:

  آقای جاوید شما خدای حافظه جهان هستی واقعا خسته نباشی

 19. کامروز گفت:

  تقویت حافظه باعث میشه که آدم کارای روزمره رو بهتر و دقیق تر انجام بده

 20. کامروز گفت:

  تقویت حافظه باعث میشه که آدم کارای روزمره رو بهتر و دقیق تر انجام بده
  واقعا عالیه