8 راهکار بی نظیر برای مطالعه صحیح

8 راهکار بی نظیر برای مطالعه صحیح

8 راهکار بی نظیر برای مطالعه صحیح

آیا شما هم مشکل حفظیات دارید؟ آیا همیشه از این که در حین آزمون مطالب را فراموش کنید دچار استرس می شوید؟ آیا کلمات انگلیسی که دیروز به خاطر سپردید را هنوز به خاطر دارید؟ یا یک سؤآل ساده تر امروز ناهار چی خوردید؟ بله گاهی ما حتی یملموس ترین و دم دستی ترین خاطرات روزمره خود را فراموش می کنیم. دلیل تمامی این مشکلات نداشتن متد صحیح برای به خاطر سپاری مطالب و با یادآوری آن ها است. در این مقاله یعنی 8 راهکار بی نظیر برای مطالعه صحیح و چندین مقاله ای که در سایت موجود است می تواند در مورد روش های صحیح مطالعه به خوبی مطالبی ساده و در عین حال کاربردی را یاد بگیرید و آن ها را به کار ببندید. 

با وجود تلویزیون و تویتر و تلفن های هوشمند و عادت کردن به خواندن های سنتی، داشتن مهارت درست خواندن و مطالعه می تواند در این روزگار بسیار مهم باشد. این مطالب چه کتاب های درسی باشند چه مجله و روزنامه، مردم همچنان می خوانند البته نه به کثرت گذشته، اما هنوز مطالعاتی را در بین مردم می بینیم. در اینجا لازم به ذکر است که دلیل بیشتر افرادی که علاقه ای به مطالعه ندارند این است که روش درست آن را نمی دانند و وقتی چیزی را می خوانند مطالب قبلی را فراموش می کنند و همین امر، کار مطالعه را برای آن ها سخت می سازد. این امر به خصوص در مورد دانشجویان و دانش آموزان صحت دارد که مجبور هستند برای اینکه مطالب را به خاطر بسپارند چندین بار آن را مرور کنند. اما این 8 راهکار بی نظیر برای مطالعه صحیح می تواند چه چیزهایی باشد؟

اما چرا این گونه است؟

ما فکر می کنید در مدرسه روش درست مطالعه را به بچه ها یاد می دهند؛ اما خیلی از معلمان پایه های متوسط عقیده دارند که دانش اموزان 2 یا 3 سال یک پایه را تجدید می شوند و دوباره می خوانند و تلویزیون و شبکه های اجتماعی و گوشی های همراه این مشکل را چندبن برابر کرده و بچه ها با حواس پرتی نمی توانند مطالعه خود را بهبود بخشند.

برخی از این قصور و اشکالات را می توان به نحوه ی تدریس مطالعه در مدارس نسبت داد. قسمتی از این امر هم به گردن والدینی است که کتاب نمی خوانند و الگوی درستی برای کودکان خود نیستند.

اما یادتان باشد :

هر وقت ماهی رو از آب بگیری تازه است.

هر وقت شروع کنید بازهم دیر نیست. در ادامه لیستی از کارهایی که می توانید برای داشتن یک مطالعه خوب به کار ببرید را برای شما می آوریم:

باید یک هدف داشته باشید.

اول متد اسکیمینگ را به کار ببرید.( این متد را اینجا بخوانید) .

مکانیسم درست مطالعه را یاد بگیرید.

یادداشت برداری و برجسته سازی درست را یاد بگیرید.

به تصاویر فکر کنید.

تمربن کنید.

گستره و حوزه توجه خود را بر روی متن به مرور بیشتر کنید.

و دوباره تمربن کنید.

هدف خود را از مطالعه یک متن بدانید:

هرکسی در هنگام خواندن یک متن و کتاب و روزنامه و … باید بداند چه هدفی از خواندن آن متن دارد و چگونه می تواند با خواندن یک کتاب آن هدف را تحقق ببخشد. فایده به خاطر سپردن متن این است که مدام بررسی می کنید که چگونه خواندن این متن می تواند به شما در رسیدن به هدف و ادامه دادن کارش کمک کند و بر روی قسمت های مرتبط با هدفش تمرکز کند و در حین مطالعه مدام تمرین کند. این امر بسیار کمک کننده است زیرا شما تنها بر روی قسمت های مهم و مرتبط تمرکز می کنید و در زمان شما صرفه جویی می شود.

اگر می خواهید مطالعه آزاد داشته باشید انتخاب موضوع بسیار آسان تر است اما قبل از شروع متن از خود بپرسید هدف من از خواندن این متن چیست؟ اگر برای پر کردن اوقات فراغت و یا وقت گذرانی است پس زیاد مهم نیست که این مراحل را طی کنید اما گاهی دلایل زیاد دیگری می تواند داشته باشد:

برای شناختن گروه خاصی از مردم مثلا مسلمانان، یهودیان، هندوها و …

برای بهتر کردن اطلاعات سیاسی خود

برای تهیه یک برنامه پیشنهادی

برای گذراندن یک دوره آکادمیک و یا دوره ی خاصی

در مدارس خیلی برای همه ما پیش آمده که معلم از ما می خواهد که متنی را روخوانی کنیم بهتر است از او بپرسیم که با خواندن این متن می خواهید من چه چیزی یاد بگیرم؟ اگر شما چنین راهنمایی نداشته باشید و یا پاسخی به این سؤال شما داده نشود خودتان باید حدس بزنید که متن چه چیز مفیدی برای شما دارد؟

مقالاتی که ممکن است برای شما مفید باشند:

 

اصولی ترین راهکارهای مهارت های مطالعه 

 

کلاس تقویت حافظه و مهارت های مطالعه

روش اسکیم را به کار ببرید:

برخی از مطالب نیازی به اسکیم کردن ندارند یک اسکیم درست تمرکز کردن بر روی عناوین، نمودارها، جداول و پاراگراف های کلیدی است که معمولا شامل پاراگراف های اول و آخر است. بسته به هدف شما تنها باید بخش های مرتبط با هدف خود را مطالعه کنید. حتی اگر بخواهید یک ماده را شناسایی کنید؛ باید اول پوست روی آن را بگیرید. مزیت استفاده از روش اسکیم کردن در ابتدای متن این است که :

حافظه را غنی کرده و در بار دوم کاملا مطالب را به خاطر می سپارید.

تفکر را تقویت می کند و به شما کمک می کند تا فحوای مهم متن را متوجه شوید.

یک گشتالت کلی از متن به شما می دهد که به شما در به خاطر آوردن جزئیات کمک خواهد کرد.

تا به این جا تنها نیمی از 8 راهکار بی نظیر برای مطالعه صحیح را برای شما بیان کرده ایم؛ با ما باشید و از ادامه مقاله لذت ببرید. 

مکانیسم خواندن را به درستی دریافت کنید:

برای خواندن عمیق چشمان باید به شکلی منظم حرکت کنند. اما Skimming چشم را آموزش می دهد تا بدون نظم و دیسیپلین حرکت کند. وقتی می خواهید یک متن را با دقت بخوانید؛ باید چشم ها به طور منظم از راست به چپ حرکت کند و تمامی متن را متوجه شوید. به علاوه این تحکیم شدن متن در ذهن نباید شامل کلمات تکی باشند؛ بلکه باید دسته ای ازکلمات را در ذهن تثبیت کرد. ما مکانیسم هایی را به شما معرفی می کنیم که به چشم ها تثبیت درست متن را یاد می دهد. من به شخصه از چنین مکانیسم هایی استفاده کردم و واقعا سرعت خواندن را افزایش داده بدون اینکه در میزان درک متن خللی ایجاد شود.

افرادی که در درک متن مشکل دارند به این دلیل است که ناخودآگاه در حال بررسی و درک کلمه به کلمه متن هستند. و همین تمرکز بر روی کلمات سرعت آن ها را کم می کند شما باید بدانید کدام قسمت متن را می خواهید و سپس در مورد معنای متن فکر کنید. این گفته ها به این معنا نیست که آوا و هجا را مورد بی توجهی قرار دهیم خیر. یادگرفتن هجا ازمهارت های اولیه برای خواندن است. در برخی مواقع خواننده نیاز دارد تا کل متن را به عنوان واحدهایی کامل از کلمات تشخیص دهد و سپس از واحدها را در کلمات مجزا و در دسته های مختلف دسته بندی کند.

در ادامه تاکتیک های کلیدی برای مطالعه درست را ذکر می کنیم:

تماس چشمی خود را تعمدا با متنی که اسکیم نشده است برقرار کنید.

در هر تثبیت چشم چندین کلمه را مشاهده کنید.

سعی کنید محدوده ی عرضی چشم خود را گشترش دهید. این کار را به مرور بهبود ببخشید.

یادداشت برداری و برجسته برداری درست را یاد بگیرید:

از یک هایلایتر برای تصویر سازی در ذهن خود استفاده کنید و کلمات را برحسته کنید. می توانید کلمات کلیدی را در حاشیه برگه و یا کتاب خود بنویسید. اما نکته ای که در انجا هست این است که ما بارها دانش اموزانی را می بینیم که کل کتاب خود را خط خطی و برجسته سازی و هایلایت می کنند در صورتی که کل متن مفید نیست؛ آن ها هنوز یاد نگرفته اند که قسمت مهم و هدفمند متن را از قسمت های غیر مرتبط جدا کنند و توانایی تشخیص مهم و غیر مهم را ندارند.

با خواندن در هر بند و پاراگراف بهتر از روی قست های مهمی که انتخاب کرده اید مروری داشته باشید و آن ها را مطالعه کنید و سپس از خود پرسید این پاراگراف چه چیزی میخ واهد بگوید اگر توانستید ان را به طور خلاصه برای خود مرور کنید پس توانسته اید قسمت های مهم و معنی دار متن را تشخیص دهید. این هایلایت ها و برجسته سازی و یادداشت برداری هها می توانند به راحتی در مطالعات بعدی هم به درد شما بخورند.

درباره تصاویر برای یافتن راهکارهای مفید مطالعه، فکر کنید:

ممکن است یک تصویر جای 1000 کلمه را برای شما نگیرد اما می تواند در خود ده ها کلمه را توضیح دهد و تفسیر کند؛ به علاوه تصاویر بسیار ساده تر از کلمات هستند. شما می توانید از تصاویر برای معنی دادن به متن استفاده کنید. هایلایت کردن کلمات کلیدی در متن، اگر بتوانند در ذهن به صورت تصویر نقش ببندند؛ بعدا به راحتی در ذهن به خاطر سپرده می شوند. تنها کافی است کلمات کلیدی را مشخص کرد و در ذهن به تصاویر مرتبط با آن ها ربط داد. در کل تصاویر بسیار ساده تر در ذهن جاگیر می شوند و به خاطر آورده می شوند و می تواند مطالب را به صورت دسته بندی در ذهن ایجاد کرد.

تصویرسازی تنها راه به خاطر سپاری آنچه که می خوانید نیست. بازیگران برای به خاطر سپاری متون دیالوگ خود چه کار می کنند؟ و چه اتفاقی می افتد که آن ها را فراموش نمی کنند؟ آن ها از یک رویکرد دیگر استفاده می کنند. یعنی تمامی کلمات متن را بازی می کنند. آن ها فیلمنامه را دقیق و با تمامی جزئیات مطالعه می کنند و انگار یک حافظه کاملا خودکار برای آن ها تولید می کند. وقتی فیلنامه با تصاویر ذهنی همراه می شود و آن را بازی می کنند و تصاویر را همزمان به خاطر می آورند؛ انگار که آن تصاویر در بیرون از ذهن بازیگر جان گرفته و در روبروی اوست.

همزمان با پیشرفت خود تمرین کنید:

قسمت به قسمت بخوانید؛ چند دقیقه درباره آن ها فکر کنید و معنای متن را دریابید. برای تمرین آنچه تاکنون آموخته اید و به خاطر سپرده اید ببینید چند تصویر می توانید برای آن ها بازسازی کنید. اگر فکر می کنید می تواند به شما در تصویر سازی متن کمک کند؛ از برجسته سازی و هایلایت کردن برای تصویرسازی ذهنی استفاده کنید.

به محتوای هر بخش به این منظور که چه مقدار از هدف شما را برآورده می کند نگاهی بیندازید. از خودتان در مورد محتوا سؤال بپرسید: اینکه آیا این اطلاعات با آنچه که من قبلا می دانستم مطابقت دارد؟ جه کاربرد عملی دارد؟ آیا درست متوجه شده ام؟ آیا من نیاز به این مقدار حفظیات دارم؟

براساس محدوده ی توجه خود مطالعه کنید:

توجه برای به خاطر سپاری بسیار مهم است. اگر نتوانید متمرکز باشید تلاش شما برای مطالعه زیاد فایده ای نخواهد داشت. از آنجایی که اکثر افراد محدوده ی دید کمتری در کل دارند نباید سعی کنند؛ برای متنی بیش از 10 یا 15 دقیقه زمان بگذارند. بهتر از بعد از چند دقیقه خواندن استراحت کنند و بعد دوباره شروع به خواندن کنند. با تمرین کردن مداوم می توانند توان و سرعت مطالعه خود را افزایش دهند. 

بعد از خواندن سریع تمرین را شروع کنید:

بعد از اینکه خواندن یک جلسه ی شما تمام شد؛ بلافاصله تمرین کنید. از حواس پرتی و انجام چند کار به طور همزمان خودداری کنید زیرا آن ها در فرآیند ادغام که حافظه بلند مدت را فعال می کند تداخل ایجاد می کنند. می توانید در مورد متن از خود سؤال بپرسید و میزان یادگیری خود را ارزیابی کنید. این تمرین را در طی 2 یا 3 روز آینده دوباره تکرار کنید. 

کلام آخر در یک کلام :

هدف داشه باشید.

 اسکیم کنید. 

برجسته سازی و یادداشت برداری داشته باشید.

 تجسم و تصویرسازی داشته باشید. 

تمرین کنید.

محدوده ی دید خود را افزایش دهید.

 تمرین کنید.

مطالعه کنید  تقویت حافظه تنها با 8 روش عالی در کوتاهترین زمان

شما چه نظری دارید؟