چگونه استرس را در زندگی کاهش دهیم؟

استرس خوب و مفید:

همه ما به انحاء مختلف استرس را تجربه کرده ایم؛ اینکه این استرس به صورت مزمن و همیشگی وحود داشته باشد یا بسته به شرایط پیش آید؛ در هر فردی متفاوت است ولی در هر صورت در هر زمانی ممکن است ما آن را تحربه کنیم. پس به نظر اینکه چگونه استرس را در زندگی کاهش دهیم؟ می تواند امر مهمی برای هر کسی باشد در انیجا ما به معرفی استرس مثبت می پردازیم و سعی می کنمی راه های افزایش آن را در زندگی به شما بگوییم.

راه های کاهش استرس

راه های کاهش استرس

استرس مثبت در مقابل پریشانی:

اما این استرس مثبت یا یوسترس چیست؟ 

اگر برای شما این واژه جدید است نگران نباشید بیشتر ما استرس ها مزمن و منفی را تحربه کرده ایم. این نوع استرس نوعی واکنش عصبی به وقایع چالش برانگیز و سرگرم کننده است و خیلی از دانشمندان وجود آن را در زندگی مفید می دانند زیرا بدون آن، ما زندگی نرمال و سالمی نخواهیم داشت. این نوع استرس به ما حس خوبی می دهد و انگیزه ما را بالا می برد و می توانیم برای اهداف خود با انگیزش بالایی پیش برویم .

و اما پریشانی چیست؟

در آن سر طیف استرس مثبت یک تنوع پریشانی و استرس منفی را هم داریم که برخلاف استرس مثبت، می تواند به ما آسیب بزند زیرا منابعی که در دسترس داریم یعنی عاطفی، جسمانی و ورحی روانی ما برای مقابله با آن شرایط استرس زا کافی نیستند. 

چه چیزی باعث می شود یک استرس را خوب بدانیم؟

زندگی و کار کردن در خارج از منطقه امن می تواند چیز خوبی باشد ولی اگر احساس ناراحتی و در هم شکسته شدن کنیم این امر می تواند به یک استرس منفی تبدیل شود. محصول یوسترس یا استرس مثبت نوعی ایجاد حس هیجان، رضایت و رفاه را به دنبال دارد و اعتماد به نفس را در فرد افزایش می دهد و فرد را در سه زمبنه رشد می دهد:

از نظر عاطفی: eustress می تواند منجر به احساس مثبت رضایت، الهام بخشی، انگیزه و جاری شدن شود.

روانشناختی : eustress به ما کمک می کند تا خودکارآمدی ، استقلال و مقاومت خود را بسازیم.

از نظر جسمی : eustress به ما کمک می کند بدن خود را بسازیم (مثلاً از طریق انجام یک تمرین چالش برانگیز).

چند نمونه از eustress یا استرس مثبت چیست؟

شما می توانید eustress را در همه زمینه های زندگی خود پیدا کنید. از محل کار و روابط بین فردی گرفته تا روابط خانه و خانواده، فرصت هایی برای تجربه استرس مثبت فراوان است.

استرس در محل کار:

نمونه ای از eressress در محل کار، انجام پروژه جدیدی است که شما را به استفاده از نقاط قوت موجود ترغیب می کند (که می تواند انرژی فوق العاده ای داشته باشد) و شما را ملزم به استفاده از مهارت های موجود یا یادگیری موارد جدید کند. 

استرس در منافع شخصی:

تعیین اهداف چالش برانگیز پیرامون علایق یا احساسات، خود نمونه دیگری از استرس است. ما به عنوان انسان، توانایی ذاتی برای یادگیری داریم. یادگیری چیزهای جدید می تواند چالش برانگیز باشد. و رشد تخصص در یک زمینه یک شبه اتفاق نمی افتد. ممکن است در ابتدا اشتباهات زیادی را مرتکب شوید و دچار چالش های بسیاری شوید اما شما از این چالش و اشتباهات درس می گیرید و خود می تواند انگیزه ای برای پیشرفت باشد. 

استرس در سفر:

مسافرت ذاتاً امری استرس زا است، به خصوص وقتی در یک مکان دوردست با زبان و آداب و رسوم متفاوت روبرو می شوید. در عین حال، خود را در مکانی جدید و جالب غوطه ور می کنید، با غذاهای متنوع، مکان های جدید برای دیدن و یک فرهنگ کاملا متفاوت برای تجربه کردن آشنا می شوید. اگرچه همه این ها استرس زا هستند، اما مسافرت برای بسیاری از افراد، یک تجربه چشم نواز است و اغلب دید مثبتی نسبت به آن دارند.

استرس فیزیکی:

انجام تمرینات جسمانی و رفتن به باشگاه و وزنه زدن و یا پیاده روی های طولانی مدت خود به نوبه خود می تواند نجربه ای متفاوت و در عین حال استرس زا باشد. 

چه راه های برای افزایش استرس مثبت در زندگی وجود دارد؟

  • هر روز چیزهای جدید بیاموزید، چه بزرگ و چه کوچک.
  • خود را در خارج از منطقه راحتی خود در محل کار قرار دهید. ممکن است به معنای مسئولیت پذیری جدید یا توسعه مهارتی جدید باشد.
  • ورزش ، ورزش ، ورزش!هر روز ورزش کنید.
  • یاد بگیرید که چگونه اهداف (شخصی و حرفه ای) تعیین کنید که چالش برانگیز و واقع بینانه باشند. پیشرفت خود را دنبال کنید و خود را جوابگوی همه ی آن ها بدانید.

 

مطالعه کنید  تعصب‌های بیهوده را کنار بگذاریم!

شما چه نظری دارید؟