10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز 

10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز

10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز

بخش های این مقاله: 

مقدمه 

1.برنامه ریز کنید و چند وظیفه مهم را برای خود تصویرسازی کنید

2.برای افزایش تمرکز مغز ساعات پیک خود را پیدا کنید

3. از چند کاری بودن پرهیز کنید 

4. با مغز خود مانند یک ماهیچه رفتار کنید

5. اراده  و نظم را بسازید

6. دانستن رنج شما را کاهش و رضایت شما را افزایش می دهد

7. از حواس پرتی بپرهیزید

8. از قدرت عادت ها استفاده کنید

9. در لحظه بودن را تمرین کنید

10.مقتدر باشید

 

مقدمه

تمرکز؛ ارزشمندترین منبعی است که می توانیم از آن برای انجام کارها استفاده کنیم. توانایی تمرکز بالا و متمرکز ماندن؛ برای مدت زمان بیشتر بر روی یک کار، بدون شک برای هر فردی که مایل به رسیدن به نتایج سریع است؛ امری حیاتی است. مغز ما یک مکانیسم بسیار پیچیده است که بدون آگاهی ما کار می کند؛ مکانی عمیق که تمامی خاطرات، احساسات و ارتباطات عصبی ما در آن ذخیره می شود می تواند بهترین دوست یا بدترین دشمن ما باشد. در اینجا ما 10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز را به شما معرفی خواهیم کرد؛ به آن عمل کنید و خودرا بهتر کنید. 

مهم نیست که در حال حاضر چه اهداف، حرفه و شغلی را دنبال می کنید؛ داشتن یک ذهن تیز و هوشیار برای موفقیت شما بسیار مهم است. به همین دلیل در مقاله امروز، من 10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز؛ را اشتراک می گذارم. لطفا به آن توجه کنید. به آن عمل کنید و آن را برای کسانی که دوستشان دارید و موفقیتشان برایتان مهم است بفرستید.

1.برنامه ریز کنید و چند وظیفه مهم را برای خود تصویرسازی کنید:

افکار ما واقعیت ما را شکل می هند؛ چرا؟ چون افکار ما احساسات ما را می آفرینند؛ احساسات تبدیل به عملکرد می شوند و عمل ما به نتیجه ختم می شود.

به عنوان بخشی از کارهای روتین و روزمره خود، یک تا سه کار را برای خود تعیین کنید و در طول روز خود را مجاب کنید که آن ها را انجام دهید. فقط به صورت سطحی به آن ها نگاه نکنید؛ آن ها را تجسم کنید و احساساتی که نسبت به آن دارید نیز لمس کنید و آن را برای خود شبیه سازی کنید. اگر به موفقیت خود در طول روز فکر کنید ناخودآگاه تمامی تلاش خود را برای به موفقیت رساندن آن کار در آن روز می کنید.

2.برای افزایش تمرکز مغز ساعات پیک خود را پیدا کنید:

برخی افراد در طول روز عملکرد بهتری دارند و برخی دیگر در طول شب. باید برای بالا بردن عملکرد خود، ساعات پیک خود را بیابید و بر اساس آن فعالیت های خود را انجام دهید. ضمن آزمایش کردن این ساعات به میزان انرژی، حواس پرتی، الگوهای فکری، انگیزه و روحیه خود نگاهی بیاندازید. برای پیدا کردن این ساعات یک هفته به خود مهلت دهید. مثلا اگر قصد دارید کارهای خود را در ساعات 8 تا 10 صبح انجام دهید؛ آن را به مدت 1 هفته امتحان کنید. و هفته های بعد این ساعات را می توانید تغییر دهید تا بتوانید ساعات پیک خود را پیدا کنید.

3. از چند کاری بودن پرهیز کنید: 

ثابت شده است که انجام همزمان چند کار می تواند توانایی های شناختی ما را کاهش دهد؛ زیرا مغز ما در واقعیت تنها می تواند بر روی یک کار تمرکز داشته باشد. حتی اگر چند کاری بودن در برخی شرایط مناسب و مفید باشد؛ شما باید در شرایطی که با اهداف و کارهای مهمی روبرو هستید؛ آن  را فراموش کنید و تنها بر روی کارهای مهم تمرکز کنید.

4. با مغز خود مانند یک ماهیچه رفتار کنید:

وقتی می خواهید عضلات شکم خود را تقویت کرده و بدنی خوش فرم داشته باشید آیا تنها یک بار ورزش می کنید و تمام؟ خیر شما باید این کار را به طور مرتب و روزانه انجام دهید. باید مغز خود را برای داشتن تمرکز تمرین دهید؛ و هر آنچه را که قاتلین یادگیری و تمرکز شما هستند را از بین ببرید.

هر گاه احساس می کنید که باید الان از کار دست بکشید؛ کمی بیشتر آن را ادامه دهید؛ اما اگر هنوز تمرکز کافی ندارید؛ بهتر است تماما یک ساعت را کار نکنید. این میزان تمرکز را باید به تدریج و کم کم در خود ایجاد کنید. دو هفته اول به مدت 20 دقیقه تمرکز کنید؛ 5 دقیقه استراحت کنید؛ و سپس دو هفته بعد آن را افزایش دهید و به در عرض دو ماه کلی می توانید زمان تمرکز خود را افزایش دهید.

5. اراده  و نظم را بسازید:

تعداد کمی از ما تصمیمات واقعی می گیریم. یک تصمیم واقی با ذهن شما سر و کار دارد؛ مهم نیست که این تصمیم چیست؛ وقتی در ذهن شما باشد حتما باید به آن عمل کنید. بنابراین وقتی با خود می گوییم ” همین الان بهتر است تمرین کنم”؛  شما باید سریع “بهتر است را” با ” باید” جایگزین کنید. در غیر این صورت مغز شما دستور را جدی نمی گیرد و با شما همراهی نخواهد کرد.

اراده و خود انظباطی دو فاکتور بسیار مهم هستند. که باید با هم اتفاق بیفتند. اراده یک نوع سوخت برای عملکرد شماست. داشتن نظم شخصی می تواند توان شما را برای غلبه بر افکار مزاحم و تنبلی افزایش دهد.

6. دانستن رنج شما را کاهش و رضایت شما را افزایش می دهد:

وقتی کاری را انجام می دهیم؛ به دلیل لذتی است که در آن است و یا برای گریز از رنج است. کمی در مورد این جمله فکر کنید؛ وقتی دانش اموزان انجام تکالی ف خود را به تعویق می اندازند؛ زیرا برای آن ها لذتی ندارد و تنها وقتی نزدیک تحویل تکلیف می رسد. آن را انجام می دهند تا از درد انجام ندادن آن و جریمه به دور باشند.

این نمونه را می توانید به تمامی کارهای زندگی خود تعمیم دهید؛ هرگاه می خواهید بر روی یک کار تمرکز داشته باشید؛ سریع از خود بپرسید که آیا می خواهید خود را از درد دور کنید؛ یا به دنبال لذت هستید؟

7. از حواس پرتی بپرهیزید:

شما نمی توانید بر روی کار و یا امری متمرکز باشید مگر اینکه محیط اطراف شما فاقد هر گونه حواس پرتی باشد. به عنوان مثال: نباید تلفن شما به عنوان مخل حواس شما باشد؛ هرگاه وسط کار شما کسی آمد بهتر است او را توجیه کرده و بعدا به کار آن شخص بپریدازید؛ و تا می توانید هر گونه حواس پرتی را ا خود دور کنید.

8. از قدرت عادت ها استفاده کنید:

اگر در خود عادات توانمندسازی ایجاد کنید؛ دیگر لازم به استفاده از قدرت اراده و انگیزه نیست برای متمرکز بودن نیست. مغز شما این عادت و الگویی که شما برای آن تعریف کرده اید را سازماندهی کرده و کار شما را آسان تر می کند. مثلا صبح ها که دست و صورت خود را می شویید و مسواک می زنید این کار را بدون نیاز به تمرکز و اراده و انگیزه انجام می دهید. ساختن عادات مولد و پر بار یعنی اینکه به مغز خود آموزش دهیم که در هر زمان چه نوع رفتاری را باید از خود بروز دهد.

9. در لحظه بودن را تمرین کنید:

توجه به خود همان بودن در لحظه است. به این معنا که تمامی تلاش خود را بکنید تا در لحظه زندگی کنید و تمام توجه خود را بر روی لحظه  به لحظه زمان حال متمرکز کنید.

افکار و احساسات فعلی تان، محیطی که شما را احاطه کرده، تنفس تان، ضربان قلب تان، انتخاب تان. مهم نیست که روی چه چیزی تمرکز کنید – تا زمانی که “اینجا” هستید؛ ذهن شما هم در اکنون وجود دارد.

 چگونه می توانید در موقعیت های مختلف ذهن آگاهی را تمرین کنید؟

در حین مطالعه، کار کردن، شستن ظرف ها، پیاده روی و غیره. وقتی تمرکز شما روی آنچه که اکنون اتفاق می افتد در اولویت قرار دارد، در اکثر شرایط عملکرد بهتری خواهید داشت.

گاهی افکار سراغ ما می آیند و اجازه می دهند که ما متمرکز باشیم و در لحظه حال زندگی کنیم؛ این مشکل را همگی را تجربه کرده و گاهی حتی باعث حواس پرتی ما شده است. اما ما مثل همیهش برای این مشکل هم راه حلی برای شما عزیزان همیشه همراه داریم:

اینجا رو کلیک کنید:

افکار مزاحم را به مراحم تبدیل کنید…

 

10.مقتدر باشید:

اقتدار به معنای عملی کردن افکار و احساساتتان است. خیلی از افراد از این توانایی بی بهره هستند. این یعنی افکار و احساسات یک نفر با اعمالش هماهنگ نیست. مثلا اگر امروز می خواهید که کتاب بخوانید؛ اما فکر می کنید که می تواند برای شما خسته کننده باشد؛ مطمئن باشید هیچ گاه آن را نخواهید خواند.

اما اگر بخواهید کاری را انجام دهید اما در مورد آن احساسات منفی نداشته باشید؛ انجام آن بسیار آسان خواهد بود. اگر از این امر آگاه باشید می توانید تمامی کارهایی را که می خواهید انجام دهید را به صورت مثبت دیده و آن را برای خود ساده کنید.

کلام آخر:

ارتقای ذهن و بهبود کارکرد آن؛ تقریبا همه چیز است. تا زمانی که به خود اجازه دهید توسط افکار و احساسات و لذت های آنی، درد و ترس تحت تاثیر قرار بگیرید؛ دقیقا همان ها را هم که کاشته اید تجربه خواهید کرد.

این به اصل جهانی علت و معلولی اشاره دارد؛ که نشان می دهد هر فکر و احساسی که شما تجربه می کنید و هر عملی که انجام دهید؛ اثری را به وجود خواهد آورد. خوب یا بد، این کاملا به خود شما بستگی دارد.