10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز 

10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز

10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز

بخش های این مقاله: 

مقدمه 

1.برنامه ریز کنید و چند وظیفه مهم را برای خود تصویرسازی کنید

2.برای افزایش تمرکز مغز ساعات پیک خود را پیدا کنید

3. از چند کاری بودن پرهیز کنید 

4. با مغز خود مانند یک ماهیچه رفتار کنید

5. اراده  و نظم را بسازید

6. دانستن رنج شما را کاهش و رضایت شما را افزایش می دهد

7. از حواس پرتی بپرهیزید

8. افکاری که باعث حواس پرتی می‌شوند را پیدا کنید

9. از قدرت عادت ها استفاده کنید

10. در لحظه بودن را تمرین کنید

11.مقتدر باشید

12. برای افزایش تمرکز و حافظه استراحت کنید

13. برای افزایش تمرکز سریع با سطوح انرژی بالا کار کنید

14. برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن مغزتان را در حالت آزاد قرار دهید

 

 

مقدمه

تمرکز؛ ارزشمندترین منبعی است که می توانیم از آن برای انجام کارها استفاده کنیم. توانایی تمرکز بالا و متمرکز ماندن؛ برای مدت زمان بیشتر بر روی یک کار، بدون شک برای هر فردی که مایل به رسیدن به نتایج سریع است؛ امری حیاتی است. مغز ما یک مکانیسم بسیار پیچیده است که بدون آگاهی ما کار می کند؛ مکانی عمیق که تمامی خاطرات، احساسات و ارتباطات عصبی ما در آن ذخیره می شود می تواند بهترین دوست یا بدترین دشمن ما باشد. در اینجا ما 10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز را به شما معرفی خواهیم کرد؛ به آن عمل کنید و خودرا بهتر کنید. 

مهم نیست که در حال حاضر چه اهداف، حرفه و شغلی را دنبال می کنید؛ داشتن یک ذهن تیز و هوشیار برای موفقیت شما بسیار مهم است. به همین دلیل در مقاله امروز، من 10 روش مؤثر برای افزایش تمرکز مغز؛ را اشتراک می گذارم. لطفا به آن توجه کنید. به آن عمل کنید و آن را برای کسانی که دوستشان دارید و موفقیتشان برایتان مهم است بفرستید.

 

1.برنامه ریز کنید و چند وظیفه مهم را برای خود تصویرسازی کنید:

افکار ما واقعیت ما را شکل می هند؛ چرا؟ چون افکار ما احساسات ما را می آفرینند؛ احساسات تبدیل به عملکرد می شوند و عمل ما به نتیجه ختم می شود به همین دلیل یکی از ترفندهای طلایی افزایش تمرکز برنامه ریزی کردن کارهاست.

به عنوان بخشی از کارهای روتین و روزمره خود، یک تا سه کار را برای خود تعیین کنید و در طول روز خود را مجاب کنید که آن ها را انجام دهید. فقط به صورت سطحی به آن ها نگاه نکنید؛ آن ها را تجسم کنید و احساساتی که نسبت به آن دارید نیز لمس کنید و آن را برای خود شبیه سازی کنید. اگر به موفقیت خود در طول روز فکر کنید ناخودآگاه تمامی تلاش خود را برای به موفقیت رساندن آن کار در آن روز می کنید.

 

2.برای افزایش تمرکز مغز ساعات پیک خود را پیدا کنید:

برخی افراد در طول روز عملکرد بهتری دارند و برخی دیگر در طول شب. باید برای بالا بردن عملکرد خود، ساعات پیک خود را بیابید و بر اساس آن فعالیت های خود را انجام دهید. ضمن آزمایش کردن این ساعات به میزان انرژی، حواس پرتی، الگوهای فکری، انگیزه و روحیه خود نگاهی بیاندازید. برای پیدا کردن این ساعات یک هفته به خود مهلت دهید. مثلا اگر قصد دارید کارهای خود را در ساعات 8 تا 10 صبح انجام دهید؛ آن را به مدت 1 هفته امتحان کنید. و هفته های بعد این ساعات را می توانید تغییر دهید تا بتوانید ساعات پیک خود را پیدا کنید.

 

3. از چند کاری بودن پرهیز کنید: 

ثابت شده است که انجام همزمان چند کار می تواند توانایی های شناختی ما را کاهش دهد؛ زیرا مغز ما در واقعیت تنها می تواند بر روی یک کار تمرکز داشته باشد. حتی اگر چند کاری بودن در برخی شرایط مناسب و مفید باشد؛ شما باید در شرایطی که با اهداف و کارهای مهمی روبرو هستید؛ آن  را فراموش کنید و تنها بر روی کارهای مهم تمرکز کنید.

 

4. با مغز خود مانند یک ماهیچه رفتار کنید:

وقتی می خواهید عضلات شکم خود را تقویت کرده و بدنی خوش فرم داشته باشید آیا تنها یک بار ورزش می کنید و تمام؟ خیر شما باید این کار را به طور مرتب و روزانه انجام دهید. باید مغز خود را برای داشتن تمرکز تمرین دهید؛ و هر آنچه را که قاتلین یادگیری و تمرکز شما هستند را از بین ببرید.

هر گاه احساس می کنید که باید الان از کار دست بکشید؛ کمی بیشتر آن را ادامه دهید؛ اما اگر هنوز تمرکز کافی ندارید؛ بهتر است تماما یک ساعت را کار نکنید. این میزان تمرکز را باید به تدریج و کم کم در خود ایجاد کنید. دو هفته اول به مدت 20 دقیقه تمرکز کنید؛ 5 دقیقه استراحت کنید؛ و سپس دو هفته بعد آن را افزایش دهید و به در عرض دو ماه کلی می توانید زمان تمرکز خود را افزایش دهید.

 

مطالعه کنید  تقویت حافظه کوتاه مدت ، باید ها و نباید ها

5. اراده  و نظم را بسازید:

تعداد کمی از ما تصمیمات واقعی می گیریم. یک تصمیم واقی با ذهن شما سر و کار دارد؛ مهم نیست که این تصمیم چیست؛ وقتی در ذهن شما باشد حتما باید به آن عمل کنید. بنابراین وقتی با خود می گوییم ” همین الان بهتر است تمرین کنم”؛  شما باید سریع “بهتر است را” با ” باید” جایگزین کنید. در غیر این صورت مغز شما دستور را جدی نمی گیرد و با شما همراهی نخواهد کرد.

اراده و خود انظباطی دو فاکتور بسیار مهم هستند. که باید با هم اتفاق بیفتند. اراده یک نوع سوخت برای عملکرد شماست. داشتن نظم شخصی می تواند توان شما را برای غلبه بر افکار مزاحم و تنبلی افزایش دهد.

 

6. دانستن رنج شما را کاهش و رضایت شما را افزایش می دهد:

وقتی کاری را انجام می دهیم؛ به دلیل لذتی است که در آن است و یا برای گریز از رنج است. کمی در مورد این جمله فکر کنید؛ وقتی دانش اموزان انجام تکالی ف خود را به تعویق می اندازند؛ زیرا برای آن ها لذتی ندارد و تنها وقتی نزدیک تحویل تکلیف می رسد. آن را انجام می دهند تا از درد انجام ندادن آن و جریمه به دور باشند.

این نمونه را می توانید به تمامی کارهای زندگی خود تعمیم دهید؛ هرگاه می خواهید بر روی یک کار تمرکز داشته باشید؛ سریع از خود بپرسید که آیا می خواهید خود را از درد دور کنید؛ یا به دنبال لذت هستید؟

 

7. از حواس پرتی بپرهیزید:

شما نمی توانید بر روی کار و یا امری متمرکز باشید مگر اینکه محیط اطراف شما فاقد هر گونه حواس پرتی باشد. به عنوان مثال: نباید تلفن شما به عنوان مخل حواس شما باشد؛ هرگاه وسط کار شما کسی آمد بهتر است او را توجیه کرده و بعدا به کار آن شخص بپریدازید؛ و تا می توانید هر گونه حواس پرتی را ا خود دور کنید.

 

8. افکاری که باعث حواس پرتی می‌شوند را پیدا کنید:

یکس از تکنیک های افزایش تمرکز پیدا کردن افکاری است که باعث حواس پرتی شما می شوند. هر زمانی که متوجه شدید تمرکزتان را از دست دادید مکث کنید و با خودتان حرف بزنید. اگر این کار را چند بار انجام دهید برای دفعه بعد هوشیارانه‌تر عمل می‌کنید و با تمرکز بیشتری کارتان را انجام می‌دهید. این روش کمک می‌کند تا به تدریج زمان کم‌تری را صرف افکار ناخواسته کنید.

 

9. از قدرت عادت ها استفاده کنید:

اگر در خود عادات توانمندسازی ایجاد کنید؛ دیگر لازم به استفاده از قدرت اراده و انگیزه نیست برای متمرکز بودن نیست. مغز شما این عادت و الگویی که شما برای آن تعریف کرده اید را سازماندهی کرده و کار شما را آسان تر می کند. مثلا صبح ها که دست و صورت خود را می شویید و مسواک می زنید این کار را بدون نیاز به تمرکز و اراده و انگیزه انجام می دهید. ساختن عادات مولد و پر بار یعنی اینکه به مغز خود آموزش دهیم که در هر زمان چه نوع رفتاری را باید از خود بروز دهد.

 

10. در لحظه بودن را تمرین کنید:

توجه به خود همان بودن در لحظه است. به این معنا که تمامی تلاش خود را بکنید تا در لحظه زندگی کنید و تمام توجه خود را بر روی لحظه  به لحظه زمان حال متمرکز کنید.

افکار و احساسات فعلی تان، محیطی که شما را احاطه کرده، تنفس تان، ضربان قلب تان، انتخاب تان. مهم نیست که روی چه چیزی تمرکز کنید – تا زمانی که “اینجا” هستید؛ ذهن شما هم در اکنون وجود دارد.

 

 چگونه می توانید در موقعیت های مختلف ذهن آگاهی را تمرین کنید؟

در حین مطالعه، کار کردن، شستن ظرف ها، پیاده روی و غیره. وقتی تمرکز شما روی آنچه که اکنون اتفاق می افتد در اولویت قرار دارد، در اکثر شرایط عملکرد بهتری خواهید داشت.

گاهی افکار سراغ ما می آیند و اجازه می دهند که ما متمرکز باشیم و در لحظه حال زندگی کنیم؛ این مشکل را همگی را تجربه کرده و گاهی حتی باعث حواس پرتی ما شده است. اما ما مثل همیهش برای این مشکل هم راه حلی برای شما عزیزان همیشه همراه داریم:

اینجا رو کلیک کنید:

افکار مزاحم را به مراحم تبدیل کنید…

 

11. مقتدر باشید:

اقتدار به معنای عملی کردن افکار و احساساتتان است. خیلی از افراد از این توانایی بی بهره هستند. این یعنی افکار و احساسات یک نفر با اعمالش هماهنگ نیست. مثلا اگر امروز می خواهید که کتاب بخوانید؛ اما فکر می کنید که می تواند برای شما خسته کننده باشد؛ مطمئن باشید هیچ گاه آن را نخواهید خواند.

اما اگر بخواهید کاری را انجام دهید اما در مورد آن احساسات منفی نداشته باشید؛ انجام آن بسیار آسان خواهد بود. اگر از این امر آگاه باشید می توانید تمامی کارهایی را که می خواهید انجام دهید را به صورت مثبت دیده و آن را برای خود ساده کنید.

 

مطالعه کنید  فواید آموزش زبان دوم به کودکان

12. برای افزایش تمرکز و حافظه استراحت کنید:

زندگی این روزهای ما بسیار شلوغ است به همین علت یکی از ساده‌ترین راه‌های افزایش تمرکز در مطالعه «استراحت کافی» است. شما باید ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنید و در این مدت به چیزهایی که در طول مطالعه حواستان را پرت کرده فکر کنید.

این روش یکی از موثرترین روش‌های افزایش تمرکز است و میتوانید خیلی راحت‌تر روی مطالعه بعدی تمرکز کنید.

 

13. برای افزایش تمرکز سریع با سطوح انرژی بالا کار کنید:

این تکنیک یکی از راهکارهای افزایش تمرکز است. برای همه ما پیش آمده بخواهیم کاری را شروع کنیم اما آن را به تعویق بیندازیم. هنگامی که تصمیم به مطالعه می‌گیرید سطح انرژی بالایی دارید پس ترجیحاً از چیزهای سخت شروع کنید تا زمانی که انرژی‌تان کم می‌شود سطح کارها هم آسان‌تر شود.

 

14. برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن مغزتان را در حالت آزاد قرار دهید:

ذهن انسان همیشه درگیر افکار است. برخی از درمانگران پیشنهاد می‌کنند ما به ذهن اجازه دهیم تا حدود ۱۵ دقیقه در روز آزادانه فکر کند این تکنیک یکی از راه‌های افزایش تمرکز در مطالعه کنکور نیز است.

اگر به افزایش تمرکز با تمرینات کاربردی علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم تا هنگام انجام کارهایتان افکاری که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید و به کارتان ادامه دهید؛ سپس بعد از اتمام کار، آن افکار را بخوانید و درباره آن‌ها فکر کنید. با انجام این کار هم به افکارتان توجه کرده‌اید و هم کارتان را در زمان مشخص شده به اتمام رسانده‌اید.

 

افزایش تمرکز و تقویت ذهن و حافظه توسط نوروفیدبک

در مغز تمام ما انسان ها، هزاران فرآیند و فعالیت خودکار و غیرارادی در حال اتفاق افتادن است. فرآیندهای ناهشیار بی شماری که کاملاً از حوزه آگاهی و اختیار ما به دور هستند. 

هر لحظه در مغز هر یک از ما، امواج مغزی خاص و فرآیندهای فیزیولوژیک بی شماری در جریان است بدون آنکه ما آگاهی و شناختی نسبت به نحوه عملکرد آن ها داشته باشیم. فرآیندهای فیزیولوژیک نهفته در مغز ما و امواج مغزی موجود در آن دائماً و بدون دخالت آگاهانه ما بر روی رفتار، افکار، عملکرد و وضعیت سلامت جسمی و روانی ما تأثیرگذارند. افزایش تمرکز و تقویت ذهن و حافظه توسط نوروفیدبک یکی از مهمترین موضوعات در حوزه تقویت حافظه است. 

افزایش تمرکز

هیچ یک از ما انسان ها در شرایط طبیعی و نرمال نمی توانیم در مورد نحوه عملکرد هر یک از این واکنش های فیزیولوژیک غیرارادی و امواج مغزی موجود در مغزمان اطلاعات دقیق و روشنی داشته باشیم. به خودتان نگاه کنید! آیا می دانید در حال حاضر امواج مغزی شما در چه وضعیتی قرار دارند؟

طبیعتاً در شرایط طبیعی و بدون استفاده از ابزارهای خاص نمی توانید نسبت به هیچ کدام از واکنش های فیزیولوژیک بدن خود آگاهی دقیقی داشته باشید.

نوروفیدبک، برای مغز انسان مانند یک آینه عمل می کند. ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم.

در واقع آینه ما را نسبت به وضعیت ظاهری مان و عیب و نقص های احتمالی موجود در آن آگاه می کند. این آگاهی و شناخت به ما کمک می کند تا در جهت رفع نقص های موجود در وضعیت ظاهری خود اقدام کنیم.

نوروفیدبک دقیقاً برای امواج مغزی و عملکردهای فیزیولوژیک مغز ما به عنوان یک آینه پیشرفته عمل می کند. نوروفیدبک با استفاده از ابزارهای الکترونیک پیشرفته و کامپیوتر به ما کمک می کند تا از آن چه در مغز ما در حال رخ دادن است آگاه شویم.
نوروفیدبک، واکنش های فیزیولوژیک نهفته در مغز انسان و امواج مغزی که هر لحظه بر وضعیت رفتاری و عملکردی ما اثرگذارند را ثبت می کند و بعد آن چه که در همان لحظه در مغز انسان در حال اتفاق افتادن است را کاملاً دقیق، روشن و واضح روی صفحه نمایشگر به تصویر می کشد.

نوروفیدبک به انسان کمک می کند تا از وضعیت امواج مغزی خود، از نحوه عملکرد واکنش های زیست شناختی غیرارادی مغز خود در لحظه، آگاهی و شناخت دقیق و فوری کسب کند. این افزایش آگاهی و شناخت به فرد کمک می کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری های موجود در امواج مغزی خود اقدام کند. افزایش آگاهی نسبت به وضعیت امواج مغزی باعث می شود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج داشته باشد.

نورووفیدبک روشی است برای اینکه یاد بگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت هایی که در مغز ما به طور طبیعی و خودکار انجام می شود را کنترل کنیم. در حقیقت با نوروفیدبک می آموزیم به طور ارادی امواج مغزی خود را با استفاده از بازخوردی که از دستگاه دریافت می کنیم تغییر بدهیم. نوروفیدبک ابزاری است برای کنترل، تغییر و اصلاح امواج مغزی در جهت رسیدن به کاهش علائم بیماری و افزایش سطح سلامت جسمانی و روانی.

نوروفیدبک یکی از جدیدترین شیوه های افزایش قدرت تمرکز و ذهن است که به همین دلیل به آن دوپینگ مجاز نیز می گویند، که در حال حاضر در بیش از یک هزار مرکز در آمریکا جهت افزایش توانایی های ذهنی و تقویت تمرکز و حافظه استفاده می شود.
نوروفیدبک جهت افزایش تمرکز و حافظه در آمریکا و کشورهای پیشرفته قدمتی حدود 20 ساله دارد و در حال حاضر تقریباً تمامی مراکز مهم و مؤثر دنیا مانند سازمان ناسا، بازیکنان تیم های فوتبال لیگ های اروپا  و مدیران شرکت های بزرگ و بسیاری از مؤسسات آموزشی و کادر پزشکی و… از این روش جهت بهبود کارایی استفاده می کنند.

تقویت ذهن

از حدود 2 سال پیش نیز در ایران نوروفیدبک و بیوفیدبک جهت بسیاری از بازیکنان تیم های شطرنج و تیر اندازی و توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین و دانشجویان و محصلین در حال استفاده روز افزون می باشد.

تا به حال حدود 110 مقاله معتبر و قابل استناد بین سالهای 85 تا 2010 میلادی در مورد نوروفیدبک در افزایش تمرکز در دنیا چاپ شده است که در حدود 80 درصد این مقالات روش نوروفیدبک در افزایش تواناییهای ذهنی، افزایش تمرکز، بهبود یادگیری و عملکرد تحصیلی، ارتقا عملکرد ورزشی و افزایش توانایی در موسیقی و افزایش خلاقیت و در نهایت افزایش میزان بهره هوشی مؤثر نشان داده شده است.

بوسیله این روش شما به مغز خود آموزش می دهید که چطور امواج خود را کنترل کند.

برای اینکه بدانید نوروفیدبک چگونه عمل می کند ابتدا باید امواج مغز خود را بشناسید، زیرا تلاش برای بهبود حافظه بدون اینکه مغز خود را بشناسیم مثل تلاش برای ارتقاء یک کامپیوتر است بدون اینکه بدانیم چطور کار می کند؟!!

امواج مغز را می توان به امواج رادیویی تشبیه کرد، این امواج در فرکانس های مختلف فعال می شوند و تا وقتی بعضی از امواج فعال هستند، فعالیت امواج دیگر محدود است. این امواج به 4 دسته تقسیم می شوند :

  • موج دلتا کندترین و پردامنه ترین موج مغزی است و زمانی که فرد در خواب عمیق است بیشترین فعالیت را دارد.
  • موج آلفا موجی با فرکانس زیاد است و زمانی که ما در وضعیت Relax هستیم فعال است. موج تتا نیز در خواب فعال تر است. 
  • موج بتا در مواقعی که فرد در حال تمرکز و یادگیری است بیشترین فعالیت را از خود نشان می دهد.

دانستن این نکته مهم است که این 4 موج در همه زمان ها درجاتی از فعالیت را در مغز دارا هستند، اما شدت  و فرکانس فعالیت امواج سبب تفاوت کارکردهای ذهنی افراد مختلف می شود.

برای مثال، افرادی که از مشکلات یادگیری رنج می برند فرکانس موج بتا پایین تری نسبت به افراد عادی دارند.

بنابراین مادامی که ما بتوانیم امواج مغزی خود را کنترل کنیم، می توانیم حافظه و تمرکز خود را بهبود بخشیم.

از سال 1960 تحقیقات بر روی کنترل امواج مغزی توسط انسان آغاز شده و امروزه این باور وجود دارد که این روش علاوه بر داشتن اثرات درمانی بر روی افراد دچار مشکلات یادگیری و بیش فعالی، در افراد عادی نیز سبب ارتقاء سطح حافظه و بهبود قدرت تمرکز می شود.

افزایش تمرکز و تقویت ذهن و حافظه

در پایان لازم است بدانیم که بنابر گفته دانشمندان، حتی افراد نخبه نیز فقط از 10% ظرفیت مغز خود استفاده می کنند و این رقم در بین افراد عادی در بهترین حالت بین 5-4% است، پس تلاش کنیم تا از ظرفیت های مغز خود بیشترین استفاده را داشته باشیم.

در مرکز نوروفیدبک آلومینا خدمات نوروفیدبک جهت بهبود قدرت تمرکز و تقویت حافظه انجام می شود و شما    می توانید با مراجعه به مرکز و گذراندن دوره های تقویت حافظه زیر نظر متخصصین از این روش در بهبود عملکرد مغز خود بهره ببرید.

 

مطالعه کنید  حافظه کاری و نقش آن در موفقیت

کلام آخر:

ارتقای ذهن و بهبود کارکرد آن؛ تقریبا همه چیز است. تا زمانی که به خود اجازه دهید توسط افکار و احساسات و لذت های آنی، درد و ترس تحت تاثیر قرار بگیرید؛ دقیقا همان ها را هم که کاشته اید تجربه خواهید کرد.

این به اصل جهانی علت و معلولی اشاره دارد؛ که نشان می دهد هر فکر و احساسی که شما تجربه می کنید و هر عملی که انجام دهید؛ اثری را به وجود خواهد آورد. خوب یا بد، این کاملا به خود شما بستگی دارد.

 

سوالات متداول

نوروفیدبک چه نقشی در افزایش تمرکز دارد؟

نوروفیدبک با کمک کامپیوتر و ابزارهای الکترونیکی پیشرفته باعث می‌شود تا نسبت به آنچه در مغز اتفاق می‌افتد آگاه شویم.

برای آگاهی از نحوه عملکرد نوروفیدبک باید چه کار کنیم؟

باید ابتدا امواج مغزمان را بشناسیم. امواج مغزی ما به چهار دسته موج دلتا، موج آلفا، موج تتا و موج بتا تقسیم می‌شوند.

مهم‌ترین موضوع در حوزه تقویت ذهن و حافظه چیست؟

افزایش تمرکز و تقویت ذهن و حافظه توسط نوروفیدبک.

نوروفیدبک در مغز انسان چگونه عمل می‌کند؟

نوروفیدبک برای مغز شبیه یک آینه عمل می‌کند یعنی همان طور که با نگاه کردن به آینه اشکالات ظاهری خودمان را می‌بینیم، نوروفیدبک هم به ما کمک می‌کند تا از آن چیزهایی که در مغزمان اتفاق می‌افتاد آگاه شویم.

شما چه نظری دارید؟