معرفی 10 بازی برای افزایش تمرکز

شاید متوجه نباشیم اما تمرکز کردن سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. این روزها دسترسی آسان به تلفن همراه یا دستگاه‌های دیگر باعث شده تا این موضوع بدتر شود. راهکارهای متنوعی برای بهبود حافظه و توجه وجود دارد اما اخیراً از بازی برای افزایش تمرکز استفاده می‌کنند. این بازی‌ها معمولاً با هدف تقویت مهارت‌های شناختی مانند توجه، تمرکز و پردازش سریع‌تر اطلاعات طراحی می‌شوند. در ادامه با ما باشید تا انواع بازی برای افزایش تمرکز را به شما یاد دهیم.

 

معرفی ۱۰ بازی برای افزایش تمرکز و هوش که به تازگی ویروسی شده‌اند!

تحقیقات نشان داده‌اند که بازی‌های سنتی مانند چراغ سبز _ چراغ قرمز، جدول کلمات متقاطع یا سودوکو نقش مؤثری در افزایش توجه و تمرکز داشته‌اند اما این روزها کودکان و بزرگسالان به دنبال بازی‌ها و تمرین‌های جدیدتر و جذاب‌تری هستند!

 1- بازی‌های رومیزی

روانشناسان کودک مدت‌ها است که از بازی برای تقویت حافظه و توجه و تمرکز کودکان، درمان اضطراب یا اختلالاتشان استفاده می‌کنند. به عقیده آن‌ها بازی‌ها می‌توانند به بچه‌ها کمک کنند تا فکر کردن، تمرکز کردن و نحوه حل مشکلات را یاد بگیرند.

  • بازی‌های فکری: این بازی‌ها را همه ما دیده‌ایم. در این بازی‌ها یک صفحه طراحی شده وجود دارد که دو یا چند نفر به‌صورت هم‌زمان با یکدیگر برای رسیدن به امتیاز بالاتر رقابت می‌کنند. این بازی‌ها برای گروه‌های سنی مختلف مناسبند و حتی به‌صورت خانوادگی هم انجام می‌شوند.
  • بازی‌های کارتی: در این بازی‌ها تعدادی کارت وجود دارد که مانند مدل قبل دو یا چند نفر با یکدیگر برای رسیدن به نتیجه‌ای خاص رقابت می‌کنند. مونوپولی رایج‌ترین بازی برای افزایش تمرکز بزرگسالان است.

2- بازی سینی

این بازی برای تقویت توجه و تمرکز کودکان خوب است. برای شروع باید چند آیتم تصادفی را در یک سینی قرار دهید و از کسی بخواهید تا آن را برای شما نگه دارد. بعد از اینکه نگاه سریعی به سینی انداختید از دوستتان بخواهید تا روی آیتم‌ها را بپوشاند سپس هر کدام از وسایل که به یادتان می‌آید را به زبان آورید. شما باید تمام آن اشیا را نام ببرید. در انتهای بازی هرکس این کار را کامل‌تر انجام داده باشد برنده است.

3- بازی چمدان

این بازی برای افزایش تمرکز و توجه خوب است اما باید به‌صورت گروهی انجام شود. فرض کنید قرار است تعدادی کالا را در یک چمدان قرار دهید، هر کس باید یک آیتم را بگوید و نفر بعدی آیتم قبلی را به اضافه یک آیتم جدید به زبان آورد. این کار باید توسط همه شرکت کنندگان انجام شود. شخصی که نتواند این کار را انجام دهد از بازی اخراج می‌شود.

مطالعه کنید  10 نکته که باید قبل از مهاجرت به کانادا بدانید

4- شطرنج

اگر به دنبال بازی هایی برای افزایش توجه و تمرکز گشته باشید قطعاً نام این بازی به گوشتان خورده است. شطرنج شما را مجبور به تفکر انتقادی و منطقی می‌کند و دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید. در این بازی مجبور می‌شوید از هر دو طرف مغزتان استفاده کنید و این امر به‌طور قابل توجهی تمرکزتان را افزایش می‌دهد و خلاقیتتان را به چالش می‌کشد.

5- پازل

پازل می‌تواند حافظه کوتاه مدت را با خود درگیر کند. هنگامی که در حال تکمیل پازل هستید باید رنگ‌ها و تصاویر مختلف را در کنار یکدیگر بچینید، از مغزتان بیشتر کار بکشید و فراتر از حد معمول فکر کنید تا شکل نهایی به دست آید. این فرایند به خوبی تمرکز کردن را به شما یاد می‌دهد.

6- مجسمه بازی

همه ما معمولاً در کودکی مجسمه بازی را برای یک بار هم که شده انجام داده‌ایم. این بازی افزایش تمرکز و حواس به‌صورت زیر است:

  • موسیقی پخش می‌شود.
  • در طول پخش موسیقی کودکان می‌توانند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند.
  • به محض خاموش شدن موسیقی آن‌ها باید مانند یک مجسمه شوند.
  • حرکت کردن، حرف زدن، خندیدن و یا هر چیز دیگر در این مدت ممنوع است تا زمانی که موسیقی مجدداً پخش شود.
  • اگر شخصی نتواند در طول خاموش بودن موسیقی ساکت و آرام بمانند یک امتیاز منفی می‌گیرد.

 

7- اسباب بازی برای افزایش تمرکز

  • وسایل ساختنی: لگوها بهترین نمونه از این اسباب بازی‌ها هستند که حواس و فکر کودکان را حسابی درگیر می‌کنند.
  • مکعب روبیک: این بازی به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد باید با توجه به سن کودک انتخاب شود تا آن‌ها را دلسرد نکند.
  • فیجت‌ها: اگر به دنبال بازی هایی برای افزایش تمرکز هستید حتماً فیجت‌ها را امتحان کنید. این بازی‌ها در میان کودکان و بزرگسالان طرفداران زیادی دارد. فیجت‌ها اشیاء کوچکی هستند که به راحتی در دست جا می‌شوند. شما می‌توانید آن‌ها را فشار دهید، بکشیدن، جابه‌جا کنید و نگران خراب شدنشان نباشید. فیجت‌ها علاوه بر اینکه تمرکز را افزایش می‌دهند، اضطراب و استرس را هم کم می‌کنند.

 

8- رنگ آمیزی

شاید به نظر ما رنگ آمیزی یک کار ساده و کسالت بار باشد اما یک راه فوق‌العاده برای تقویت حافظه با بازی و تقویت توانایی تمرکز کودکان است. این بازی به کمک قدرت دست، توجه کودکان به جزئیات را چندین برابر می‌کند و باعث بهبود توانایی تمرکزشان می‌شود.

مطالعه کنید  زبان انگلیسی را در چه مدت می‌توان یاد گرفت؟

 

9- قصه گویی

قصه گویی بهترین بازی برای افزایش تمرکز است و این قابلیت را دارد که به‌صورت خانوادگی انجام شود. برای شروع یک نفر باید جمله‌ای را بگوید و نفر دوم جمله جدیدی را به داستان قبلی اضافه کند. هر بار باید جملات قبلی تکرار و یک مورد جدید به آن‌ها اضافه شود. این بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یکی از اعضا جمله‌ای را فراموش کند. قصه گویی در عین سادگی بسیار چالش برانگیز است و می‌تواند شما را ساعت‌ها سرگرم کند.

10- آشپزی

پختن خوراکی یا غذا با کودکان تمرکز، دقت و قدرت اندازه گیری آن‌ها را به چالش می‌کشد. کودکان باید در طول پخت غذا از دستورالعمل مشخصی پیروی کنند و این کار تمرکز بالایی را می‌طلبد.

 

 

پیشنهاد ما برای بهبود تمرکز بزرگسالان

بخش قبلی را به معرفی بازی برای افزایش تمرکز اختصاص دادیم اما امکان دارد انجام این بازی‌ها برای شما جذاب و سرگرم کننده نباشد! پیشنهاد ما این است که تمرین‌های زیر را امتحان کنید. این تمرینات علاوه بر اینکه تمرکز شما را بهبود می‌بخشند، بهره‌وری کاری و تعاملات اجتماعی‌تان را هم ارتقا می‌دهند.

به جای بازی افزایش قدرت تمرکز، یادداشت‌برداری کنید!

احتمالاً برای شما هم پیش آمده در حال انجام کاری باشید که تلفن همراهتان زنگ بخورد، ایمیلی به دستتان برسد یا شخصی در واتساپ به شما پیام دهد! توجه بی‌موقع به هر کدام از این کارها تمرکز شما را مختل می‌کند. بهتر است همیشه یک کاغذ و قلم همراهتان داشته باشید و هنگامی که در حال انجام کاری هستید و ایمیلی به دستتان می‌رسد به جای اینکه در همان لحظه ایمیل را چک کنید آن را روی کاغذ بنویسید و در موقع استراحت آن را بخوانید. در این صورت انرژی و تمرکزتان کاملاً حفظ می‌شود.

مدیتیشن انجام دهید

این تمرین برای افزایش دقت و تمرکز کودکان و بزرگسالان بسیار کاربردی است. تمرکز بیشتر مدیتیشن روی تنظیم تنفس است. برای انجام این کار باید در یک مکان آرام بنشینید، تایمرتان را حداقل روی ۵ دقیقه تنظیم کنید و به نفس‌هایی که می‌کشید فکر کنید. این کار کمک می‌کند تا آرامش بیشتری به دست آورید و به‌تدریج توجه و تمرکزتان بهتر شود.

مطالعه کنید  6 راز ناگفته افراد موفق

 یک کتاب طولانی بخوانید

کتاب‌های طولانی به تمرکز بیشتری احتیاج دارند. شما می‌توانید هر بار بعد از خواندن کتاب شخصیت‌ها و ویژگی‌های داستان را به یاد آورید، نکات جالب آن را برای خودتان بنویسید و خودتان را با داستان درگیر کنید؛ این تمرین برای افزایش دقت بسیار مؤثر است.

بازی شمارش را امتحان کنید

اگر برنامه روزانه شلوغی دارید و به دنبال بازی افزایش تمرکز و حافظه هستید حتماً این کار را امتحان کنید. بازی شمارش محدودیت مکانی ندارد فقط باید در ذهنتان اعداد ۱ تا ۱۰۰ را به‌صورت برعکس بشمارید و دوباره این کار را انجام دهید با این تفاوت که سه عدد را نادیده بگیرید. برای تکراری نشدن بازی هر بار آن را به شکل متفاوتی انجام دهید.

گوش دادن فعال را تمرین کنید

گوش دادن فعال مهارتی است که بر محتویات مکالمه تمرکز می‌کند تا پاسخ‌های معنا دارتری را پیدا کند. برای اینکه این مهارت را یاد بگیرید فقط باید به صحبت‌های اطرافیانتان بیشتر دقت کنید.

 

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا بفهمیم راز تقویت حافظه و چه بازی هایی برای افزایش تمرکز کودکان و بزرگسالان جالب و تأثیرگذار هستند.   تمرکز پایین معمولاً به دلیل کمبود علاقه، رؤیاپردازی در هنگام کار، حواس‌پرتی‌های مداوم یا مشکل در یادگیری و یادآوری رخ می‌دهد. این علائم معمولاً طبیعی هستند اما می‌توان برای رفعشان تمرین‌ها و بازی‌هایی را انجام داد.

 

سؤالات متداول در ارتباط  بازی و افزایش تمرکز :

به نظر شما بهترین بازی برای افزایش تمرکز کودکان چه بازی است؟

در حال حاضر نه تنها بازی‌های فیزیکی زیادی برای بهبود توجه و تمرکز طراحی شده‌اند بلکه بازی‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های مختلفی هم وجود دارند که کمک می‌کنند تمرکز کودکان بهبود یابد. ساده‌ترین و در دسترس‌ترین بازی‌هایی که شما می‌توانید با کودکتان انجام دهید شامل بازی‌های کارتی، بازی سینی، بازی چمدان، شطرنج، پازل، رنگ‌آمیزی، قصه‌گویی، آشپزی یا مجسمه بازی می‌شود.

کدام بازی به‌صورت مشترک برای افزایش تمرکز کودکان و بزرگسالان توصیه می‌شود؟

فیجت‌ها بهترین گزینه هستند.

افراد بزرگسال برای بهبود قدرت تمرکزشان باید چه کارهایی را انجام دهند؟

بزرگسالان می‌توانند به تنهایی یا همراه با چند نفر دیگر از بازی برای افزایش تمرکز استفاده کنند اما در صورتی که علاقه‌ای به انجام این کار ندارند پیشنهاد می‌کنیم مدیتیشن، مطالعه کتاب، ورزش یا شمارش اعداد در ذهن را امتحان کنند.