9 راه استثنایی برای تندخوانی

تندخوانی یکی از فنون و تکنیک هایی است که در این روزگاری که همه چیز سرعت فضایی پیدار کرده است، می تواند به ما کمک کند تا بهانه کتاب نخواندن  را کنار بگذاریم و در کمترین زمان بیشترین مطالعه را داشته باشیم البته با درک مفاهیم کتاب. در این مقاله و مقالات مشابه برای شما فنون زیادی را درباره این کار شگفت انگیز آورده ایم که شما را در تند خوانی مسلط می کند. پس با ما و 9 راه استثنایی برای تندخوانی همراه باشید.

9 راه استثنایی برای تندخوانی

9 راه استثنایی برای تندخوانی

مرور اجمالی:

اگر متنی که میخوانید نوشتار دشواری دارد، یک مرور اجمالی روی سرفصل ها و عنوان و سر تیترها می تواند برای اهداف شما بسیار مفید باشد. 

اما چگونه انی کار را انجام دهیم؟ برای هر موضوعی که فکر می کنید مهم است، دو پاراگراف اول و سپس پاراگراف آخر را بخوانید، با این کار می توانید 50% از متن را در کمترین زمان ممکن متوجه شوید. 

سطحی بخوانید:

این نوع مطالعه را می توانید درباره متون کمتر پیچیده ای مانند روزنامه و مجله به کار ببرید. در این روش باید سرعت حرکت چشمان خود را بالا ببرید و تنها کلمات کلیدی را بخوانید .

این فن به شما یک ایده کلی درباره متنی که در حال خواندن آن هستید می دهد و زمان خواندن و مطالعه شما را به نصف کاهش می دهد. اما باید این تکینک را زیاد تمرین کنید تا یاد بگیرید که کلمات کلیدی را یا یک اسکیم کردن به راحتی پیدا کنید در غیر این صورت متن را نخواهید فهمید. 

دسته بندی کنید:

توجه به سرعت و فهم متن، هدف اصلی ما در روش اسکیم کردن است. ما از دوران کودکی خود آموخته ایم که هر وقتی که یک متن را میخوانیم، انگشت خود را زیر هر کلمه قرار شدهیم و با صدای بلند بخوانیم. پس برای اینکه بتوانید خیلی خوب فن اسکیم را به کار بگیرید مقاله 9 راه استثنایی برای تندخوانی را در ادامه بخوانید :

متن را کلمه به کلمه نخوانید، بلکه آنها را به صورت گروهی بخوانید در این گروه بندی ها، 3 یا 4 کلمه را در یک نگاه گذرا بخوانید اما به یاد داشته باشید این کار نیاز به تمرین و ممارست بسیار زیادی دارد. هر چه بیشتر تمرین کنید، محدوده ی چشم شما بیشتر خواهد شد (محدوده ی چشم شما به معنای میزان و تعداد کلماتی است که در یک نگاه می توانید ببینید). 

با صدای بلند نخوانید:

با صدای بلند خواندن مطالب و کلمات شاید عادت خیلی از ماها باشد و زیر خوانی همان کاری است که در مغز خود، با صدای بلند مطلب را می خوانید. این کار به شدت سرعت شما  را در خواندن کاهش می دهد. این کار خصوصا هنگامی اتفاق می افتد که افراد کاملا از آنچه انجام می دهند، آگاه هستند. برای جلوگیری از این کار باید خود را مجبور کنید که با صدای بلند متن را نخوانید. 

وسعت و محدوده ی چشم خود را گسترس دهید:

اینکه چشم خود را روی تک تک کلمات می چرخانید، کاری است که در دوران کودکی انجام میدادیم، اکنون ما دیگر کودک نیستیم باید سعی کیند خود را رشد دهید و سریعتر بخوانید. 

اما چگونه این کار را انجام دهیم؟

از گوشه چشم خود استفاده کنید. باید از این تمرین برای گسترش وسعت دید خود استفاده کنید. صاف بنشینید و به روبرو نگاه کنید، و مردمک چشم های خود را در جهت عقربه های ساعت و خلاف آن بچرخانید. این کار هم ماهیچه های چشم شما را قوی می کند و هم بینایی شما را بهبود می بخشد. 

به متن برنگردید:

در اینجا برگشت به این معناست که به متن و خطوطی که تا کنون خوانده اید برنگردید هر چند که کار سختی است اما سعی کنید این کار را ترک کنیداما به یاد داشته باشیداگر دوباره برگردید متن قبلی کاملا برای شما بی معنی خواهد بود و آن را درک نخواهید کرد. 

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، باید به صورت فعال مطالعه کنید. کاهش سرعت در خواندن بسیار اتفاق می افتد اما اگز از همان ابتدا درست شروع کنید می توانید از این کار اجتناب کنید. 

متمرکز باشید:

خواندن و مطالعه در هر جایی و همه جا امکان پذیر نیست. شما به محیط مناسبی نیاز دارید، تا هر آنچه را که میخوانید، متوجه شوید. خود را از مزاحمت های داخلی و خارجی دور سازید. اگر بر روی میز کار و مطالعه خود مدام فیس بوک و واتس اپ شما فعال است، هیچ وقت نمی توانید مترکز باشید( این امر در مورد تمامی اتفاقات و کارهای زندگی ما صادق است.) .شما باید با 100% وجودی خود با منبع مورد مطالعه خود باشید، زیرا انجام دادن چند کار هنگام مطالعه سرعت و درک شما را پایین می آورد. 

همانطور که باید محیط درونی را برای مطالعه مناسب کنید، محیط بیرونی باید به همین منوال باشد، یعنی به فیس بوک و رابطه و گوشی و سایر موارد فکر نکنید و دائم در ذهن خود چیزهای غیر م تبط را مرور نکنید. به افکار خود کمی استراحت دهید. 

به علاوه، مطالعه مهلتی است تا ما را برای مدتی از هر آنچه ناراحتمان می کند دور سازد و برای مدتی عادت گفتگوی درونی را کنار بگذارند و کم کم به این نتیجه می رسید که بهترین مکالمه همان چیزی است که بین شما و کتاب می گذرد. 

هنر پرش:

این دقیقا همان چیزی است که در مطالعه خیلی عالی است. هنر پرش به این معنی است که شما برای اینکه شما در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید، هر آنچه را که بلدید مطالعه نکنید.

 مثلا در حال خواندن یک کتاب دانشگاهی درباره بازاریابی هستید، می توانید مثال هایی آن را رد کنید زیرا کاملا آنها را بلدید. 

ارتباط دادن و برجسته سازی:

برخی از متون جامع نیاز دارند تا از طریق مثال ها فهم شوند. سعی کنید چنین صفحاتی را برای مطالعه و فهم بهتر متن به عنوان مرجع هایلایت کنید و به متن و مفاهیمی که در حال خواندن آن هستید متصل کنید.

همانطور که قبلا گفتیم برجسته کردن متون می تواند کارایی و تاثیر خواندن شما را بالا ببرد. اگر متن شما جدول، نمودار و یا تصویری دارد، حتما آنها را مطالعه کنید. این ها ابزاری هستند که به شما کمک می کند تا یک نگا گذرا و سریع به متن و مفاهیم داشته باشید.