برای مهاجرت کردن تا چه سطحی باید زبان خواند؟

زبان-انگلیسی-برای-مهاجرت-

هدف شایع اکثر کسانی که در آموزشگاه ثبت نام می‌کنند یا به دنبال کلاس‌های آنلاین هستند، یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت (کار / تحصیل / ازدواج و …) است. همه ما می‌دانیم که برای یادگیری هر مهارت جدیدی «زمان + پشتکار» لازم است. در میان مدارکی که برای مهاجرت لازم است «مدرک زبان» از همه مهم‌تر است. نوع مدرک زبان انگلیسی با توجه به نوع مهاجرت فرق می‌کند؛ به‌عنوان مثال کسی که به دنبال ادامه تحصیل است معمولاً به مدرک آیلتس نیاز دارد، حداقل نمره قابل قبول هم در هر دانشگاهی متفاوت است. به همین علت شما باید ابتدا هدف خود از یادگیری زبان را مشخص کنید تا بتوانید برای ادامه مسیر تصمیم درستی بگیرید. در ادامه این مقاله از آموزش زبان انگلیسی به بررسی بهترین مدرک زبان برای مهاجرت می پردازیم.

 

بررسی مدرک مورد نیاز برای انواع مهاجرت 

هر کشوری برای پذیرش مهاجرانش اعم از مهاجران تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج یا سایر روش‌ها شروط اولیه‌ای را تعیین کرده است. یکی از این شروط *داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌باشد.

1.  مدرک زبان لازم برای مهاجرت به کشورهای مختلف

هر کشوری مدرک خاصی را معتبر می‌داند به‌عنوان مثال انگلستان مدرک آیلتس و تافل را قبول دارد. شما باید قبل از تصمیم به مهاجرت ابتدا شرایط هر کشور را برای پذیرش و اخذ ویزا مطالعه کنید تا بتوانید بر اساس آن مدرک زبان معتبری را ارائه دهید. در نظر داشته باشید که مدرک زبان به دو نوع جنرال و آکادمیک تقسیم می‌شود. معمولاً در مهاجرت‌های کاری مدرک زبان جنرال و در مهاجرت‌های تحصیلی مدرک زبان آکادمیک مورد نیاز است.

 

2.  مدرک زبان لازم برای سفارت‌ها 

سفارت خانه‌ها نوع مدرک را تعیین نمی‌کنند بلکه قانون کشوری که برای مهاجرت انتخاب کردید تعیین کننده این موضوع است. اگر شما در آزمونی که آن کشور تعیین کرده قبول شوید، می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام کنید در غیر این صورت درخواست شما تأیید نمی‌شود. معمولاً برای کشورهای انگلیسی به مدرک انگلیسی، برای کشورهای آلمانی به مدرک آلمانی و به همین ترتیب برای هر کشوری به مدرک زبان مخصوص آنجا نیاز دارید.

مطالعه کنید  تقویت حافظه با جدول

 

3.  مدرک زبان لازم برای مهاجران تحصیلی 

کشور، نوع دانشگاه، نوع رشته و مقطع تحصیلی تعیین کننده مدرک زبان مورد نیاز می‌باشند. اکثر دانشگاه‌های دنیا مدرک آیلتس یا تافل را قبول دارند. حداقل نمره آیلتس ۶ یا معادل آن می‌باشد. در سال‌های اخیر برخی از دانشگاه‌ها آزمون دولینگو یا PTE را هم می‌پذیرند.

 

4.  مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

برای مهاجرت تحصیلی به برخی از دانشگاه‌ها نیاز به مدرک زبان ندارید؛ فقط باید قبل از ورود به دانشگاه در آزمون یا مصاحبه‌ای که برگزار می‌کنند شرکت کنید و حداقل نمره قابل قبول را به دست آورید. تعداد دانشگاه‌هایی که چنین شرایطی دارند بسیار کم است. در نظر داشته باشید که شاید دانشگاه به مدرک زبان شما نیاز نداشته باشد اما برای اخذ ویزا باید مدرک زبان معتبری را به افسر ویزا نشان دهید.

 

5.  مدرک زبان لازم برای مهاجران کاری 

معمولاً مدرک زبان عمومی و جنرال برای مهاجرت کاری کافی است.

 

6.  مدرک زبان لازم برای مهاجرت از طریق ازدواج

هرکه زبان لازم برای مهاجرت از این طریق معمولاً A1 می‌باشد.

 

بهترین مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت

بهترین-مدرک-زبان-انگلیسی-برای-مهاجرت

قبلاً هم اشاره کردیم که بهترین مدرک با توجه به هدف شما تعیین می‌شود. معمولاً آزمون‌های IELTS، TOEFL، GRE، GMAT، CPE و FCE نسبت به سایر آزمون‌ها مشهورتر و پرکاربردتر هستند. حداقل مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت در اکثر کشورها «آیلتس و تافل» است. با شرکت در این آزمون‌ها و کسب نمره مورد قبول می‌توانید مدرک معتبر زبانتان را دریافت و برای مهاجرت اقدام کنید.

 

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی برای سفر و مهاجرت به کانادا یا هر جای دیگر به سطح فعلی شما و سطح مدنظرتان بستگی دارد. جدول زیر به شما کمک می‌کند تا میزان زمانی که برای رسیدن به سطح مطلوبتان نیاز دارید را متوجه شوید.

70 hours Zero to A1
150 hours A1 to A2
300 hours A2 to B1
200 hours B1 to B2
200 hours B2 to C1
200 hours C1 to C2

بهترین کتاب‌های زبان انگلیسی برای مهاجرت

کتاب‌هایی که برای بحث مهاجرت انتخاب می‌شوند باید:

 • هر چهار مهارت اصلی زبان را آموزش دهند.
 • بر مهارت مکالمه بیشتر تأکید کنند.
 • از سطح مبتدی تا پیشرفته را پوشش دهند.
 • تمرینات متنوعی داشته باشند.
 • همراه با فایل‌های تصویری و صوتی باشند.
 • قابل تدریس در کوتاه‌ترین زمان باشند.
 • سطح بندی درستی داشته باشند.
 • بهتر است کتابی که انتخاب می‌کنید آخرین نسخه ویرایش شده باشد تا شما را با موضوعات به روز آشنا کند.
مطالعه کنید  آموزش مکالمه تلفنی به زبان انگلیسی و اصطلاحاتی که باید بدانید

در حقیقت پاسخ قاطع و مشخصی برای اینکه کدام کتاب زبان از همه بهتر است وجود ندارد. بهترین کار این است که بر اساس سن، سطح، هدف و نوع یادگیری بهترین کتاب را برای خودتان انتخاب کنید.

 

نحوه یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

نحوه-یادگیری-زبان-انگلیسی-برای-مهاجرت

اغلب مردم به اشتباه فکر می‌کنند صرف بودن در یک کشور انگلیسی زبان می‌توانند این مهارت را یاد بگیرند در صورتی که وقتی شما زبان انگلیسی را یاد نداشته باشید برقراری ارتباط با مردم دشوارتر می‌شود ضمن اینکه به تدریج اعتماد به نفس شما پایین می‌آید و ترجیح می‌دهید از بودن در جمع‌ها خودداری کنید.

این اتفاق شما را در گذر زمان منزوی می‌کند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد بعد از مهاجرت منزوی شوند همین موضوع است. احتمالاً الآن تأثیر کلاس زبان انگلیسی برای مهاجرت را راحت‌تر درک کردید پس حالا مراحلی که باید طی کنید را به شما می‌گوییم.

 

1. آرامش خود را حفظ کنید

هنگامی که بحث مهاجرت به میان می‌آید استرس، فشار کاری و محدودیت زمانی باعث می‌شود تا کیفیت یادگیری کاهش پیدا کند؛ به همین علت پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیز آرامش خودتان را حفظ کنید. قطعاً مهاجرت کار دشواری است.

به‌عنوان مثال دوری از خانواده، حضور در یک کشور غریبه، قرار گرفتن در دانشگاه یا محیط کار جدید یا مصاحبه با سفارتخانه به تنهایی فشار زیادی را به فرد منتقل می‌کند اما چیزی که اهمیت دارد این است که هرگز ناامید نشوید و از هدفتان دست نکشید تا با تلاش‌های مستمر به هدفتان برسید.

 

2. از همین‌جا زبان انگلیسی را یاد بگیرید

علی رغم اینکه روش‌های خودآموز به یادگیری زبان کمک می‌کنند اما وقتی یک نفر به دنبال مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت است شرایط خاص و دغدغه‌های بیشتری دارد؛ به همین علت شاید نتواند هر روز در خانه تایم مشخصی را به مطالعه اختصاص دهد! در این شرایط انتخاب یک استاد حرفه‌ای و بودن در کنار افرادی که شما را نسبت به یادگیری تشویق کنند باعث می‌شود با اعتماد به نفس بیشتری زبان انگلیسی را یاد بگیرید و انگیزه بیشتری داشته باشید.

مطالعه کنید  آیا آموزش زبان انگلیسی در خواب کارائی دارد؟

پیشنهاد ما برای این لحظه «فیلم وبینار واژگان تخصصی مهاجرت» است. این وبینار شما را جهت اخذ مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت به استرالیا، کانادا یا هر جای دیگر که زبان رسمی کشور یا زبان تحصیل در دانشگاه‌هایش انگلیسی است آماده می‌کند.

 

3. تکنیک غوطه‌وری را جدی بگیرید

هر چقدر بیشتر تمرین کنید بیشتر و بهتر یاد می‌گیرید. یکی از دلایلی که باعث شده افراد فکر کنند، بودن در یک کشور انگلیسی زبان سرعت یادگیری را افزایش می‌دهد در این است که شما در آنجا مجبورید برای هر مسئله غیرضروری و کوچکی هم به زبان انگلیسی صحبت کنید.

پس بهترین کار این است که قبل از مهاجرت محیط‌های مختلفی که شما را ترغیب به صحبت کردن می‌کند را کشف کنید و خودتان را دائم در معرض زبان انگلیسی قرار دهید. حتی می‌توانید کارهای مورد علاقه‌تان را به زبان انگلیسی انجام دهید.

 

چه ضرورتی دارد برای مهاجرت زبان انگلیسی را یاد بگیریم

 • موفقیت تحصیلی: معمولاً دانشگاه‌های معتبر برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی شروط متعددی گذاشتند که یکی از آن‌ها مدرک زبان انگلیسی است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند باید سطح زبان تخصصی‌شان در حد قابل قبول و سطح زبان عمومی‌شان در سطح پیشرفته باشد.
 • موفقیت کاری: این روزها اغلب افراد به دنبال مهاجرت کاری هستند. دریافت اقامت کاری از مهاجرت تحصیلی ساده‌تر است. اولین قدم این است که ابتدا زبان کشور مدنظرتان را یاد بگیرید سپس در آزمون‌های مورد نیاز شرکت کنید.
 • سرمایه گذاری موفق: اگر دغدغه اخذ بالاتربن مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت را ندارید و بنا به دلایلی نمی‌خواهید این کار را انجام دهید اما به دنبال مهاجرت هستید پیشنهاد ما به شما «مهاجرت سرمایه گذاری» است. این مهاجرت به مدرک زبان نیاز ندارد اما در صورتی که بخواهید برای اخذ شهروندی اقدام کنید مجبور به یادگیری انگلیسی هستید.

 

کلام آخر

اگر دائم می‌پرسید که یادگیری زبان چقدر طول می‌کشد و انتظار یک عدد مشخص را دارید سخت در اشتباه هستید. هیچ معیاری برای زمان‌بندی یادگیری زبان وجود ندارد فقط عواملی هستند که این بازه را کوتاه‌تر یا طولانی‌تر می‌کنند؛ به‌عنوان مثل سطح دانش فرد، توانایی و مهارت آن در یادگیری، انگیزه، هدف و روشی که انتخاب می‌شود در این زمان‌بندی تأثیر گذار است.