یادگیری تلفظ صحیح زبان با استاد جاوید

اکثر زبان آموزان به‌اشتباه فکر می‌کنند که تلفظ نسبت به دیگر جنبه‌های زبان انگلیسی مانند فرهنگی شناسی، دستور زبان یا واژگان اهمیت کم‌تری دارد در صورتی که تلفظ صحیح زبان برای برقراری ارتباط بسیار حائز اهمیت است. تلفظ اشتباه هنگام صحبت باعث ایجاد سوء تفاهم و برداشت نادرست توسط گیرنده می‌شود. فرض کنید یک دانش آموز دستور زبان و دایره لغات بسیار قوی دارد اما تلفظ صحیح این زبان را بلند نیست در این شرایط می‌تواند به‌خوبی بنویسد اما قادر به درست صحبت کردن نیست. هنگامی که شما یاد می‌گیرید صداهای صحیح را ایجاد کنید درک زبان انگلیسی آسان‌تر می‌شود. این مهارت به شما کمک می‌کند تا بهتر به زبان انگلیسی گوش دهید همچنین اعتماد به نفستان به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. در ادامه این مقاله قصد داریم تکنیک‌های اصلی در یادگیری تلفظ صحیح زبان را به تفکیک با یکدیگر بررسی کنیم.

یادگیری تلفظ صحیح زبان انگلیسی

کلاس‌های زبان معمولاً تمرکز خود را روی خواندن، نوشتن، گوش دادن، صحبت کردن و تست زدن می‌گذارند در صورتی که زبان آموزان برای یک زندگی واقعی باید مهارت کافی روی تلفظ داشته باشند. اکثر زبان آموزان معتقدند که تلفظ کمی خسته کننده است در صورتی که روش‌های سرگرم کننده‌ای برای تمرین این مهارت وجود دارد به‌عنوان مثال:

 • مقصد نهایی خود را مشخص کنید

زبان انگلیسی صداهای متنوعی دارد. تلفظ انگلیسی از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است به‌عنوان مثال انگلستان علی‌رغم اینکه اندازه نسبتاً کوچکی دارد اما دارای لهجه‌های متفاوتی است. تعیین مقصد نهایی شما و مدت زمانی که قرار است در آنجا باشید اولین قدم برای شناخت صدای مردم محلی آن منطقه و تمرین تلفظ صحیحتان است. اگر کسی را نمی‌شناسید که به لهجه مد نظرتان صحبت کند، می‌توانید از وب سایت‌های آنلاین مربوط به این حوزه یا فیلم‌های مختلف کمک بگیرید.

 • ترانه‌ای بخوانید

آهنگ‌های انگلیسی مورد علاقه خود را گوش کنید و همراه با آن‌ها بخوانید. آواز خواندن به شما کمک می‌کند تا کلمات مختلفی را به زبان آورید و با ریتم و لحن خواننده همراه شوید. این کار یک تمرین عالی برای یادگیری تلفظ صحیح زبان است.

 • انگلیسی را به‌تنهایی تمرین کنید

یکی از مسائلی که باعث می‌شود اکثر افراد مشکل تلفظ داشته باشند ترس از اشتباه کردن است. برای خود برنامه‌های مختلفی بچینید به‌عنوان مثال با افراد جدید ملاقات کنید، فرض کنید در یک رستوران نشسته‌اید و غذا سفارش می‌دهید، از گارسون راهنمایی بخواهید و با دوست فرضی خود گفتگو کنید. این کارها باعث می‌شود تا خجالت شما به‌تدریج از بین برود و مهارت تلفظتان بهتر شود.

مطالعه کنید  راه‌های دفع چشم زخم و انرژی‌های منفی

یادگیری تلفظ صحیح زبان انگلیسی

 • به لحن افراد مختلف توجه کنید

سخنرانی‌ها، اشعار و ترانه‌های مختلفی را گوش کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با لحن‌های مختلف آشنا شوید. درک صحیح لحن به معنای بالا و پایین شدن صدا است. در زبان انگلیسی گاهی بعضی از حروف در جملات واضح‌تر از سایرین تلفظ می‌شوند و تمرین و تجربه شما را با این نکات آشنا می‌کند.

 • یادگیری تلفظ صحیح زبان با تقلید کارشناسان

بهترین افرادی که می‌توانید تلفظ زبان را از آن‌ها یاد بگیرید متخصصانی است که زبان مادری آن‌ها انگلیسی می‌باشد. سعی کنید برنامه‌های رادیویی یا تلویزیونی این افراد را گوش کنید و هر چیزی که می‌گویند را تقلید کنید حتی اگر از گفتن آن‌ها مطمئن نیستید.

 • به خودتان بیشتر توجه کنید

جلوی آینه بایستید و به محل قرارگیری زبان، شکل دهان و لب‌های خود دقت کنید سپس یک ویدیو انگلیسی برای خود پخش کنید و همان حرف‌هایی که گوینده می‌زند را مقابل آینه تکرار کنید. این مقایسه کردن باعث می‌شود تا تلفظ شما بهتر شود. شما می‌توانید هنگام تمرین کردن از خودتان فیلم بگیرید و با تماشای آن فیلم بخش‌هایی که مشکل دارید را اصلاح کنید.

 • تصور کنید

چشمان خود را ببندید و قبل از صحبت کردن به نحوه تولید صداها فکر کنید. موقعیت دهان و صورتتان را تجسم کنید. برای یادگیری تلفظ صحیح زبان «نمودار آوایی» راهکار خوبی است. الفبای آوایی بین‌المللی در حقیقت یک نمایش بصری از صداهای مختلف است. شاید به نظر شما عجیب باشد اما اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید این نمودار به شما کمک زیادی می‌کند تا تلفظ صحیح واژگان مختلف را یاد بگیرید.

مطالعه کنید  بهترین راهکارهای آموزش زبان به کودکان

یادگیری تلفظ صحیح زبان انگلیسی3

 • فیزیکی شوید

تلفظ زبان یک مهارت فیزیکی است. برای تلفظ باید از ماهیچه‌های مختلف خود استفاده کنید. شما می‌توانید صداهای دشوار را یادداشت کنید و هر روز زمانی را به تمرین آن‌ها اختصاص دهید.

 • به هیچ عنوان عجله نکنید

اکثر زبان آموزان به‌اشتباه فکر می‌کنند روان صحبت کردن به معنی سریع صحبت کردن، است در صورتی که اینگونه نیست! مادامی که شما تند صحبت کنید علاوه بر اینکه عادت‌های بدتان تقویت می‌شود از نظر دیگران عصبی و بلاتکلیف به نظر می‌رسید؛ اما هنگامی که با آرامش صحبت می‌کنید و به‌خوبی نفس می‌کشید این حس را به طرف مقابلتان هم منتقل می‌کنید همچنین می‌توانید روی تلفظ زبانتان تمرکز بیشتری داشته باشید.

یادگیری تلفظ صحیح زبان انگلیسی2

 • به خودتان گوش دهید

معمولاً شنیدن اشتباهات تلفظی در گفتار خودمان کمی دشوار است! شما می‌توانید برای اصلاح این اشتباهات صدای خود را ضبط کنید و با گوش کردن مجدد و اصلاح آن‌ها باعث پیشرفتتان شوید.

 • یادگیری تلفظ صحیح زبان با پیدا کردن یک رفیق هم زبان

دریافت بازخورد از فردی که زبان مادری‌اش انگلیسی است باعث می‌شود تا تلفظ و دیگر مهارت‌های زبان شما بهتر شود. شما می‌توانید با ارسال و دریافت پیام‌های ضبط شده به تلفظ دوست خود گوش دهید و زبانتان را تقویت کنید.

کلام آخر

با توجه به اینکه تکنیک‌های یادگیری تلفظ بسیار متنوع است توصیه می‌کنیم در یک فرصت مناسب تک تک این روش‌ها را بررسی کنید، هرکدام از آن‌ها که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب و تمرکز اصلی خود را روی آن بگذارید. وقتی صحبت از یادگیری و تلفظ صحیح زبان می‌شود «اینترنت» بهترین گزینه است. وب سایت‌های مختلفی وجود دارند که به تسلط شما بر زبان انگلیسی کمک می‌کنند حتی اگر یادگیری این زبان را به‌تازگی شروع کرده باشید. گوش دادن به پادکست‌ها یا عضویت در کانال‌های آموزش زبان یک راهکار عالی برای تقویت زبان است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر هستید توصیه ما به شما مطالعه مقاله «مانند یک انگلیسی زبان حرف بزنید» است. در این مقاله برای راحتی بیشتر شما لیستی از کلمات استاندارد و غیراستاندارد را بررسی کرده‌ایم.

مطالعه کنید  چه زمان فراموشی جدی می شود؟

شما چه نظری دارید؟


 1. عوض خیری گفت:

  خیلی مشتی و آموزنده بود استاد

 2. سروش لشکری گفت:

  دیدن فیلم تو صحبت کردن تاثیر گذاره؟

  • خانوم محمدی (کارشناس مشتریان) گفت:

   بله دیدن فیلم وسریال دریادگیری خیلی تاثیرداره

 3. مجتبی گفت:

  خیلی خوب بود
  استاد جاوید شما فوق العاده ای