یادگیری زبان انگلیسی با پادکست- قسمت دوم

یادگیری زبان انگلیسی با پادکست

یادگیری زبان انگلیسی با پادکست

در مقاله قبل درباره مزایای پادکست و نحوه ی استفاده از آن برای یادگیری زبان انگلیسی مطالب را به شما ارائه دادیم در ادامه درباره مزایای دانلود فایل صوتی پادکست با شما مطالبی را در میان خواهیم گذاشت و می توانید موارد دیگری که می تواند پادکست در یادگیری انگلیسی به شما کمک کند را در این مقاله بخوانید. در مقاله قبل 5 راهکار به شما ارائه شد و در اینجا بقیه موارد بیان می شود. در ادامه به یادگیری زبان انگلیسی با پادکست- قسمت دوم می پردازیم و شما را با راهکارهای آن آشنا می کنیم. 

دانلود پادکست و ذخیره کردن آن در گوشی شما دو مزیت دارد:

 اول اینکه اگر در مکانی باشید که سرعت اینترنت خوب نباشد و یا حتی اینترنت نمداشته باشید می توانید آن را گوش دهید؛ در غیر این صورت روند یادگیری شما مختل خواهد شد.

دوم اینکه می توانید برای اینکه یادگیری شما مختل نشود؛ گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید و بدون هیچ گونه مزاحمتی، تمامی حواس خود را بر روی یادگیری پادکست قرار دهید. 

اگر می خواهید صفحه به صفحه با پادکست پیش بروید؛ می توانید کل متن را پرینت کنید و مواردی که به نظرتان مهم می رسد و یا کلمات آن را حاشیه نویسی کنید.

      6. لیست لغاتی را برای خود تهیه کنید:

هر دانش آموز یا دانشجوی خوبی باید یک دفترچه از لغات و اصطلاحات و عبارات مهم را همیشه همراه خود داشته باشد. اگر چنین دفترچه ای را ندارید همین امروز برای خرید آن اقدام کنیدو  یکی از آن ها را تهیه کنید. 

این دفترچه همان چیزی است که تمامی موارد جدید و ساختارها و … را در آن یادداشت می کنید. نحوه ی طبقه بندی ان به شما بستگی دارد. حتما این دفترچه را به صورت هفتگی مرور کنید و از اصطلاحات و واژگان جدید در طول هفته استفاده کنید. 

     7. پادکست را بنویسید:

این کار بسیار زمان بر است اما به همان اندازه هم برای یادگیری شما مفید است. قبل از اینکه به متن پادکست نگاه کنید سعی کنید خودتان یک بار آن را بنویسید. شاید در هنگام گوش کردن مجبور شوید ان را استپ کنید و یا به عقب برگردید؛ اصلا نگران نباشید. ممکن است این امر برای افراد بومی هم پیش بیاید.

اگر لپ تاب دارید می توانید ان را تایپ کنید؛ این کار می تواند سرعت نوشتن شما را سرعت بخشد. سپس چیزی که خودتان نوشته اید را با متن اصلی پادکست مقایسه کنید؛ چقدر باهم متفاوت بودند. نقاط ضعف خود را پیدا کنید و سعی کنید آن ها را رفع کنید.

     8. متن را با صدای بلند بخوانید:

متن پادکست را با صدای بلند بخوانید. این کار می تواند به شما کمک کند تا تلفظ صحیحی داشته باشید و به گوینده توجه کنید و نحوه ی بیان و لهجه او را یاد بگیرید. می توانید در حال خواندن صدای خود را ضبط کنید و آن را گوش کنید و لهجه و تلفظ خود را با صدای اصلی مقایسه کنید. 

     9. تکنیک سایه :

این تکنیک به این شکل است زبان آموز به یک متن گوش می دهد و همزمان با گوینده، متن را می خواند.روند کار به این شکل است:

👈 یک بار به پادکست گوش کنید؛ اگر زبان آموز پیشرفته ای نیستید بهتر است از متون ساده تر استفاده کنید.

👈 چند بار به متن گوش دهید تا اطمینان یابید هر آنچه را که بیان می کند را درک می کنید. به طوری که با شنیدن کل فایل صوتی، کلیتی از آن را درک می کنید.

👈 همزمان با گوش دادن شما هم حرف بزنید و واژه هایی را که متوجه نمی شوید را جستجو کنید. 

👈 سعی کیند با کمترین تاخیر متن را پس از گوینده تکرار کنید.این کار را دو تا سه بار انجام دهید و سپس سراغ متن بعدی بروید. 

     10. هر روز هفته برای آن زمان بگذارید:

زمان مشخصی را هر روز برای تمرین زبان انگلیسی به این روش اختصاص دهید. 

حتما باید برای هر کار خود و از جمله یادگیری زبان انگلیسی مدیریت زمان داشته باشید. اگر ساعت مشخصی را برای آن قرار ندهید هیچگاه قادر به انجام آن نخواهید بود. مانند غذا خوردن گوش دادن به پادکست ها باید بخشی از برنامه روزمره شما باشد. البته اگر هدف بزرگی در سر دارید. 

شما می توانید در کنار یادگیری فعال خود، یادگیری غیر فعال هم داشته باشید؛ یعنی در حین رفتن به سر کار به پادکست ها گوش دهید. اما حتما یک یادگیری فعال هر روز برای یادگیری باید داشته باشید. 

   11. به گروه ها بپیوندید:

 برای یادگیری زبان انگلیسی با پادکست به انحمن هایی بپیوندید که این کار را انحام می دهند. با این کار شما تنها نخواهید بود و می تواند برای شما انگیره ای باشد تا بهتر و بیشتر خود را درگیر آن کنید. این کار باعث می شود تا تجربیاتتان را با هم به اشتراک بگذارید و بتوانید پیشرفت همدیگر را ببنید وحتی با هم مکالمه داشته باشید و برنامه ریزی هایی را با هم انجام دهید. 

یادگیری زبان انگلیسی با پادکست- قسمت دوم تا به این مرحله راه کارهای خوبی را برای یادگیری زبان به شما ارائه داد اما از این به بعد این شما هستید که باید آن ها را دنبال کرده و از این روش ها به نحو احسن استفاده کنید.

مطالعه کنید  تکنیک کوک کردن فکر

شما چه نظری دارید؟