چگونه تندخوانی کنیم

چگونه می توان به یک تندخوان حرفه ای تبدیل شد؟

از انجا که ما روزانه مجبور به خواندن متن های زیادی از جمله ایمیل، کتاب، متن و یا کتاب هاب الکترونیکی و پیام های مختلف هستیم، داشتن مهارت عالی در تندخوانی متون می تواند برای ما از لحاظ هزینه ی زمانی به صرفه باشد. اکنون خیلی از شما ممکن است بگویید ما که خواندن را بلد هستیم. اما آیا می توان گفت آن را به صورت حرفه ای بلد هستیم؟ آیا می توانیم ادعا کنیم که مهارت تندخوانی را یاد گرفته ایم؟

اما چگونه می توانیم خواننده بهتری باشیم؟

اصلا مگر  نحوه ی خواندن ما چه اشکالی دارد؟ شما با این مقاله می توانید بهتر و سریع تر بخوانید و صد البته مطلب را نیز به خوبی درک خواهید کرد. فرض کنید یک آزمون سخت در پیش دارید و رمان بسیار کمی هم در اختیار؛ چه باید کرد؟

آیا می توان این همه کتاب و جزوه ی قطور را در عرض چند ماه خواند؟ جواب مثبت است. بله می توانید با ترفندهای مرد حافظ ایران استاد مرتضی جاوید و سایر مقالاتی که در این سایت برای شما آماده شده اند در این مهارت کاملا خبره شوید و بیشترین موفقیت ها را از آن خود کنید.

مواد لازم:

 خود شما

یک کتاب

چشم 

زمان سنج

 چگونه تندخوانی کنیم

روش کار برای یک تندخوان حرفه ای شدن:

  •  کتاب مورد نظر خود را باز کنید و یک صفحه را مطالعه کنید.
  • زمان مطالعه خود را به ثانیه بنویسید. مثلا می شود 60 ثانیه.
  • دوباره همان صفحه را این بار با سرعت بیشتر مطالعه می کنید. این بار مثلا می شود 40 ثانیه.
  • این کار را تا جایی ادامه می دهیم که زمان آن به یک سوم زمان اولیه برسد؛ یعنی تقریبا 20 ثانیه.
  • وقتی به یک سوم زمان اول رسیدیم. این بار سراغ صفحه و متن جدیدی می رویم. آن را با نهایت سرعت می خوانیم و زمان را به ثانیه می نویسیم.

اولین زمان صفحه ی جدید را با اولین زمان صفحه ی قبلی مقایسه می کنیم. خواهید دید که زمان صفحه جدید به طرز شگفت انگیزی کاهش پیدا کرده است. یعنی اگر اولین بار صفحه قبلی را در 60 ثانیه خواندیم صفحه جدید را احتمالا در 30 ثانیه می خوانیم. یعنی زمان نصف شده و سرعت دو برابر شده است. اگر روزی یک تا سه بار این کار را انجام دهیم حداقل 21 تا 40 روز در این کار مداومت و تمرین داشته باشیم؛ سرعت مطالعه شما بین 2 تا 4 برابر خواهد شد.

البته به یک نکته باید دقت کنید که تندخوانی در همه موارد کارساز نیست. مثلا در مسائل ریاضی و الگوریتم های علمی  که حل آن ها مستلزم حل گام به گام است؛ مناسب نیست.